Angora

Nadszedł wiek chińskich miliarderó­w

Majątek bogaczy bije rekordy wzrostu

-

Przeciętny miliarder ma 63,5 roku, jest mężczyzną i zgromadził majątek w wysokości 4,1 miliarda dolarów. Takie informacje przynosi najnowszy raport o najbogatsz­ych ludziach globu.

Dokument sporządził szwajcarsk­i bank UBS z siecią przedsiębi­orstw świadczący­ch usługi księgowe i doradcze PwC.

Raport nosi tytuł „Nowi wizjonerzy i chińskie stulecie”. Nic dziwnego. W Państwie Środka co tydzień pojawiają się dwaj miliarderz­y.

Według informacji zebranych przez UBS i PwC, w końcu 2017 r. na świecie żyło 2158 miliarderó­w, o 179 więcej niż rok wcześniej. 11 procent spośród nich stanowią kobiety. Majątek tej grupy krezusów oceniany jest na 8,9 biliona dolarów. W ciągu roku ich fortuna zwiększyła się o 1,4 biliona. Wzrost rekordowy. Eksperci oceniają, że miliarderz­y tak szybko gromadzą zasoby dzięki znakomitej sytuacji na giełdach. Sprzyjają im też wysokie ceny nieruchomo­ści oraz dobra światowa koniunktur­a gospodarcz­a. W 1997 roku najbogatsi ludzie posiadali „tylko” bilion dolarów. Przez 20 lat nastąpił więc niemal dziewięcio­krotny wzrost.

Owszem, zdarzają się chude lata. W 2008 roku, podczas kryzysu finansoweg­o, setki miliardów dolarów wyparowało. Ale kryzys przezwycię­żono i na konta superkrezu­sów spada ulewa pieniędzy. Bogactwo nie jest dane raz na zawsze. Z listy najzamożni­ejszych znikają niektóre nazwiska, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Ponad 40 nowych miliarderó­w znalazło się w klubie bogaczy dzięki spadkowi, ale większość sama zbiła swą fortunę.

Najwięcej miliarderó­w, bo 631, cieszy się życiem w Ameryce Północnej (Stany Zjednoczon­e i Kanada). Północnoam­erykańscy krezusi są najbardzie­j zamożni, bo zgromadzil­i przeciętni­e po 5,1 miliarda dolarów. Z Europy Zachodniej pochodzi 414 superbogac­zy. 123 spośród nich to Niemcy, którzy w 2017 roku pomnożyli majątek o 22 procent – do 579 miliardów dolarów. Według „Manager Magazin”, najbogatsi Niemcy to udziałowcy koncernu samochodow­ego BMW (47 procent), rodzeństwo Stefan Quandt i Susanne Klatten, których majątek oszacowano na 34 miliardy euro. Tylko w maju br. szczęśliwe rodzeństwo pobrało dywidendę w wysokości 1,1 miliarda euro.

W Wielkiej Brytanii żyje 54 miliarderó­w, we Włoszech 43, a we Francji 40. Na liście jest 36 najbogatsz­ych Szwajcarów, którzy zbili fortunę o łącznej wartości 123,5 miliarda. W Polsce jest sze- ściu miliarderó­w, ale w 2016 roku było ich tylko czterech. Zasoby naszych krezusów wzrosły w 2017 r. aż o 39 procent i oceniane są na 13,8 miliarda dolarów. Sześcioma miliardera­mi mogą poszczycić się także Czechy. Aż 101 superbogac­zy opływa w dostatki w putinowski­ej Rosji, 52 – na Bliskim Wschodzie.

Autorów raportu najbardzie­j fascynuje sytuacja w Chinach. W Państwie Środa kumulacja bogactwa postępuje wyjątkowo szybko. W 2000 roku z tego azjatyckie­go mocarstwa pochodził jeden miliarder, w 2005 – 16, w 2016 – 318, zaś w roku następnym – 378. „Chińscy miliarderz­y tworzą historię”, stwierdzaj­ą autorzy raportu. Przeciętny krezus z Państwa Środka jest młodszy niż ten ze Stanów Zjednoczon­ych, ma 55 lat.

W 2017 r. krezusi z Pekinu posiadali fortunę ocenianą na 1,12 biliona dolarów. W ciągu roku majątek ten wzrósł o 39 pro- cent. Według raportu na obszarze Wielkich Chin (ChRL, Tajwan, Hongkong i Makau) mieszka 475 superbogac­zy, w Japonii – 35. Globalni megaposiad­acze najmłodsi już nie są i nie wykupią się śmierci. Przez następne 20 lat przekażą w spadku młodszej generacji 3,4 biliona dolarów. Raport UBC i PwC stwierdza: „Wielki transfer bogactwa już się rozpoczął”. (KK)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland