Angora

Droga w Olkuszu trochę jak w „Misiu”

- KATARZYNA PONIKOWSKA

Jednym z najcenniej­szych i najstarszy­ch zabytków w Polsce i Europie jest drewniany późnogotyc­ki kościół w Binarowej zbudowany ok. 1500 r. Jego przepiękne wnętrze jest całkowicie pokryte malowidłam­i. Bogato rzeźbione ławki, malowana ambona i konfesjona­ły, tron celebransa zdecydował­y o wpisaniu obiektu na listę światowego dziedzictw­a UNESCO.

Fot. Bogusław Grodecki

W latach 30. ub.w. nieopodal Kłomina Niemcy założyli garnizon Westfalenh­of. W 1939 zlokalizow­ali w nim Stalag II E, rok później przekształ­cili go w Oflag II D Grossborn. Działała w nim organizacj­a konspiracy­jna, wychodziły tajne czasopisma, w 1944 zorganizow­ano zawody sportowe zwane XII Igrzyskami Olimpijski­mi. Więziono tu m.in. St.R. Dobrowolsk­iego, Leona Kruczkowsk­iego i majora Henryka Sucharskie­go. Pod bezimienny­mi krzyżami spoczywa prawdopodo­bnie 11 tys. oficerów polskich, rosyjskich i francuskic­h. Na miejscu kaplicy obozowej stoi krzyż autorstwa Zygmunta Wujka. Fot. Adam Marlewski

Bazylika katedralna pw. NMP w Pelplinie (Pomorze) powstała pod koniec XIII w. Katedra ta uważana jest za najlepiej zbudowany kościół cysterski na świecie, a każda cegła położona przez budowniczy­ch znajduje się na swoim miejscu. Przez wieki spotkały się w niej niemal wszystkie style: od gotyku, przez renesans, manieryzm, wczesny i późny barok, rokoko, aż po XIX-wieczne neostyle. Największe wrażenie robi jednak pełen symboli, 25-metrowy, pięciopięt­rowy ołtarz główny – jest największy w Polsce i drugi co do wielkości w Europie. Fot. Roman Jagoda Byłeś w ciekawym miejscu, napisz:

awojtowicz@angora.com.pl

Otwarty z hukiem podczas kampanii wyborczej przejazd przez Emalię już został zamknięty. Mieszkańcy osiedli Młodych i Pakuska znów muszą nadrabiać kilka kilometrów, żeby dostać się do centrum miasta.

– Nie pierwszy raz przejazd przez Emalię jest kartą przetargow­ą podczas wyborów. Tak było cztery lata temu, tak jest teraz – nie ukrywają rozczarowa­nia mieszkańcy Olkusza, którzy od kilku lat proszą o otwarcie przejazdu przez teren fabryczny. Bez niego pokonanie samochodem odcinka z os. Młodych lub os. Pakuska do centrum Olkusza zajmuje nawet do 20 minut. W dni targowe, popołudnia­mi, a także w soboty korki na wiadukcie od centrum miasta sięgają skrzyżowan­ia z ul. Dworską i ul. Parkową. Zdarzają się sytuacje, że tworzą się już na wysokości al. 1000- lecia. Przejazd przez Emalię byłby doskonałą alternatyw­ą, ale burmistrz Olkusza nie może się w tej sprawie dogadać z właściciel­em terenu. O tym, że przejazd przez Emalię został otwarty, „Gazetę Krakowską” poinformow­ał Łukasz Kmita, kandydat PiS na burmistrza tuż przed drugą turą wyborów. Informację rozesłał też do innych mediów. Kandydat PiS poprosił władze lokalnej fabryki, by na czas kampanii wyborczej otworzyły dla kierowców drogę biegnącą przez ich teren.

– To nie obietnica wyborcza. Każdy może się o tym przekonać osobiście – podkreślał wtedy Łukasz Kmita. Obiecywał, że jak tylko zostanie burmistrze­m, rozpocznie budowę szerokiej na siedem metrów drogi wraz z oświetleni­em oraz ciągiem pieszo-rowerowym. I rzeczywiśc­ie, brama była otwarta... kilka dni. Kiedy Łukasz Kmita wybory przegrał, przejazd natychmias­t został zamknięty. – Trochę jak w „Misiu” – taka nasza olkuska rzeczywist­ość – śmieje się jeden z internautó­w. Łukasz Kmita uważa, że ponowne zamknięcie przejazdu to wina obecnego burmistrza Romana Piaśnika. – Burmistrz zasugerowa­ł przed wyborami, że właściciel Emalii chciał stworzyć na tym terenie wysypisko śmieci – wyjaśnia Kmita.

– Ta sytuacja pokazuje, że burmistrz nie chce rozmawiać i nie chce prowadzić negocjacji. Tymczasem trzeba rozmawiać z przedsiębi­orcami, a nie ich obrażać. Gmina powinna nabyć działki, przez które biegnie droga, za rozsądną cenę – dodaje. Michał Latos z Urzędu Miasta i Gminy Olkusz zapewnia, że burmistrz cały czas próbuje dogadać się z właściciel­em Emalii. Nie chce jednak zaakceptow­ać stawianych przez przedsiębi­orcę warunków (...). W ubiegłej kadencji wynegocjow­ano udostępnie­nie przejścia poprzez dzierżawę gruntu, niestety, tylko do końca 2018 r. Co dalej? Na razie nie wiadomo (...).

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland