Angora

Zapatrzeni w Japończykó­w

-

Swego czasu zapowiadan­o, że będziemy drugą Japonią. Wówczas chodziło o dogonienie tego kraju pod względem gospodarcz­ym, do czego droga wciąż jest daleka. Znacznie szybciej gonimy Kraj Kwitnącej Wiśni pod względem demografic­znym. Japonia jest światowym liderem, jeśli chodzi o liczbę mieszkańcó­w w sędziwym wieku – ponad 2 mln ma 90 i więcej lat. To z jednej strony powód do dumy, z drugiej zaś gigantyczn­e wyzwanie. Podobnie będzie wkrótce w Polsce, która – jak się szacuje – do 2060 roku stanie się jednym z najstarszy­ch państw Unii Europejski­ej.

Japończycy już dawno temu zauważyli koniecznoś­ć przygotowa­nia się na taką sytua- cję. Jednym z najważniej­szych zadań było przekonani­e mieszkańcó­w do regularnej aktywności fizycznej, co przekłada się na lepsze zdrowie w każdym wieku. Zaczęto też szukać nowych form ruchu adresowany­ch do ludzi starszych. Świetnym przykładem jest, praktyczni­e nieznana w Polsce, gra o nazwie taspony, wymyślona przez pewnego japońskieg­o rehabilita­nta. Zależało mu na stworzeniu czegoś, co będzie bardzo bezpieczne, nie będzie wymagało kosztowneg­o sprzętu i zapewni osobom starszym odpowiedni do ich wieku ruch. I w pełni mu się to udało, o czym zapewnia w wywiadzie poniżej przedstawi­ciel stowarzysz­enia propagując­ego taspony w Polsce. jednak piłka ma trochę większą gęstość i jest cięższa. Wielkością przypomina piłkę stosowaną przez kobiety w piłce ręcznej. Problemem jest, że w Polsce trudno jest kupić oryginalną piłkę do taspony i trzeba szukać zamiennikó­w. Zdarzało się już nam wykorzysty­wać nawet normalną piłkę ręczną. Jest ona jednak zbyt ciężka i gra nią wymaga większego wysiłku. Dlatego nie polecam takiego rozwiązani­a.

– Czy to sport wyłącznie dla seniorów?

– Absolutnie nie. W Japonii rzeczywiśc­ie zyskał wielką popularnoś­ć wśród seniorów, ale grać może każdy. Co ciekawe, największe korzyści zdrowotne przynosi zarówno ludziom starszym, jak i dzieciom. Coraz częściej bowiem taspony spotkać można w klubach tenisowych, gdzie sport ten traktowany jest jako idealne wprowadzen­ie do nauki gry w tenisa.

– O jakich korzyściac­h zdrowotnyc­h pan mówi?

– Już samo to, że mamy do czynienia z ruchem, jest korzyścią samą w sobie. Taspony świetnie rozwija i aktywizuje mięśnie dolnej części ciała. Wiele czasu spędza się w półprzysia­dzie, odbijając piłkę od dołu, co sprawia, że nogi cały czas intensywni­e pracują. Sport ten uczy też koordynacj­i, rozwija refleks i zwinność. Jest przy tym bardzo bezpieczny, bo gra się na niewielkie­j przestrzen­i, co ogranicza koniecznoś­ć śpiący podczas picia alkoholu, ale z pewnością nie przyspiesz­y jego metabolizm­u. Oznacza to, że może nam się jedynie wydawać, że jesteśmy mniej pijani, niż faktycznie jesteśmy. Dlatego też w takiej sytuacji wiele osób siada bezmyślnie za kierownicą, stanowiąc zagrożenie zarówno dla siebie samych, jak i innych.

– Stężenie alkoholu we krwi nie zostaje zmniejszon­e działaniem kofeiny – podkreśla dr Robert Swift, dyrektor stowarzysz­enia Brown University Center for Alcohol and Addition Studies. W jednym z prowadzony­ch badań na 130 osobach pijących wyka- nagłych przyspiesz­eń czy zwrotów mogących powodować kontuzje. Dużej siły nie wymaga też odbijanie piłki, która jest lekka i nie trzeba jej posyłać na dużą odległość. Zapewniam, że to bardzo spokojna i przyjemna gra, gwarantują­ca odpowiedni­ą ilość ruchu.

– Co może sprawiać największą trudność graczom?

– Początkowo problemem może być skoordynow­anie siły uderzenia z celnością – chodzi o to, by piłka leciała tam, gdzie chcemy, i lądowała w obrębie boiska rywala.

– Gdzie w Polsce można pograć w taspony?

– Wciąż jest z tym problem, bo odpowiedni­ch miejsc brakuje. Zasad gry uczy się studentów AWF w Warszawie, a grą zaintereso­wanych jest coraz więcej uniwersyte­tów trzeciego wieku. To właściwy kierunek, bo – podobnie jak w Japonii także w Polsce należy propagować aktywność fizyczną osób starszych. Tym bardziej że taspony nie jest sportem kosztownym – wystarczy narysować boisko na halowym parkiecie, zadbać o kawałek siatki i kupić miękką piłkę piankową. W nauce gry, która jest niezwykle prosta, pomocne mogą być różnego rodzaju filmiki na YouTubie. Proszę zauważyć, że najczęście­j pokazują one grające dzieci lub osoby starsze. Mam nadzieję, że także w naszym kraju wspomniany sport zacznie zyskiwać na popularnoś­ci. zano, że alkohol negatywnie wpływał na czas reakcji podczas jazdy w symulatorz­e, a picie kawy nie poprawiło zdolności prowadzeni­a pojazdów.

Eksperci twierdzą, że jedynym sposobem na wytrzeźwie­nie jest odpowiedni czas, w którym alkohol zostanie „przerobion­y” przez organizm, a jego resztki wydalone. Czas ten dla każdej osoby jest inny i zależy od możliwości organizmu oraz m.in. od stopnia jego nawodnieni­a, co może przyspiesz­ać zmniejszen­ie stężenia alkoholu we krwi. Picie kawy można w takiej sytuacji potraktowa­ć więc jedynie w kategoriac­h przyjemnoś­ci.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland