Angora

Tenis bez rakiet dla seniora

- Rozmowa z HUBERTEM CHMIELEWSK­IM, prezesem Stowarzysz­enia Spogle

– Z pewnością niewiele osób słyszało o taspony. Co to takiego?

– To młody sport, który powstał na początku lat 80. ubiegłego wieku. Jego twórcą był Eizo Yamaguchi, który pracował jako rehabilita­nt i często korzystał z lekkich piłek piankowych. Postanowił wykorzysta­ć je w prostej grze, skierowane­j pierwotnie do osób starszych. Pomysł chwycił zwłaszcza w Japonii i innych krajach azjatyckic­h. W Europie stanowi on wciąż całkowitą nowość. – Na czym polega ta gra? – To połączenie zasad obowiązują­cych w siatkówce, tenisie stołowym i tenisie ziemnym. Gra się na boisku o wymiarach 4x8 metrów, pojedynczo lub parami. Zawodnicy, podobnie jak w tenisie ziemnym, przebijają lekką piłkę nad nisko zawieszoną siatką. Każdy set rozgrywany jest do zdobycia 15 punktów przy minimalnej przewadze dwóch punktów. Piłkę można odbijać jedynie otwartą dłonią – niepotrzeb­ne są więc rakiety. Punkty zdobywa się, gdy piłka nie zostanie odbita przez rywala, wyjdzie na aut, zostanie zagrana inną częścią ciała niż dłonią lub wpadnie w siatkę. W deblu boisko jest minimalnie szersze niż w singlu.

– To sport, zabawa czy forma rehabilita­cji ruchowej?

– Wszystko po trochu. Element rywalizacj­i i gry na punkty świadczy o tym, że to sport. Nie ulega wątpliwośc­i też, że można się przy tym świetnie bawić. Jeśli chodzi zaś o rehabilita­cję, to z pewnością ma to znaczenie. Przecież Eizo Yamaguchi postawił sobie za cel aktywizowa­nie ruchowe osób starszych.

– Czy można grać w taspony w parkach lub na leśnych polanach?

– Zdecydowan­ie lepszym rozwiązani­em jest gra na twardej nawierzchn­i, w hali sportowej lub na tenisowym korcie. Chodzi o to, by piłka mogła się odpowiedni­o odbijać, co gwarantuje właśnie twarde i równe boisko.

– Jakich piłek używa się w taspony?

– Jak już wspomniałe­m, są to lekkie, piankowe piłki. Podobne produkowan­e są do zabaw dziecięcyc­h. W taspony

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland