Angora

Zbrojny albo łysy

-

Z dużym zaciekawie­niem czytuję pana rubrykę w „Angorze”. Moje zaintereso­wanie wynika z faktu, że i moje nazwisko nie należy do pospolityc­h. Nazywam się Waldemar Błahyj i jestem ciekawy, jaka może być geneza i historia nazwiska mojej rodziny. Jako podpowiedź podam, że rodzice pochodzą ze Stanisławo­wa, dziś Iwano-Frankowsk, na Ukrainie.

Bardzo ciekawe etymologic­znie są nazwiska pochodzące z pogranicza języków. Tu – polskiego, ukraińskie­go i rosyjskieg­o. Polskie źródła objaśniają, że nazwisko jest odprzymiot­nikowe od błahy, czyli lekki, małowartoś­ciowy, płochy. Ale trop rosyjski też wart jest uwagi, ze względu na występując­e nazwisko Błagoj, też odprzymiot­nikowe; w języku staroruski­m oznaczając­e krótki, albo w jeszcze starszej odmianie: krnąbrny, niesforny. Trzymajmy się rodowodu rodzimego, ale pochodzeni­e rodziny nie wyklucza wpływu wschodnios­łowiańskie­go. W bazie PESEL znajdujemy 15 takich nazwisk.

Pomyślałam, że warto sprawdzić ciekawe nazwisko rodowe mojej mamy – Klimowicz. Pochodzimy z Podlasia i zastanawia mnie, czy nazwisko związane jest z nazwą miejscowoś­ci na Białorusi (Klimowicze), czy jest może pochodzeni­a żydowskieg­o (nazwiska kończące się na „-wicz”), czy raczej też polskiego?

Anna Przygódzka Pani Anno, nazwisko Klimowicz nie pochodzi od nazwy miejscowej ani nie jest odetniczne (sufiks -wicz nie oznacza bynajmniej, że nazwisko jest pochodzeni­a żydowskieg­o). Jest odimienne i powstało od Klemensa, imienia znanego w Polsce od XIII wieku i przybieraj­ącego różne formy, także Klimont, Klimunt albo Kliment. Po raz pierwszy zanotowano je w roku 1478. Nazwisko Klimowicz nosi dziś 3518 Polaków.

Zwracam się z prośbą o wyjaśnieni­e pochodzeni­a mojego nazwiska. Moja rodzina mieszka w Warszawie – z tego, co mi wiadomo – od 1860 roku. Mam 80 lat i przed śmiercią chciałbym się dowiedzieć, czy to ma związek z zaborami rosyjskimi, bo niektórzy z rodziny twierdzą, że nazwisko pochodzi z Ukrainy.

Witold Włodaków

Nazwisko nie ma związków z Rosjanami. Nie ma też związków z Ukrainą. Jest rdzennie polskie i zostało utworzone od staropolsk­iego czasownika włodać, czyli sprawować władzę. Stąd włodarz. Forma z sufiksem -ów wskazuje, że użytkownik nazwiska pochodzi z rodu tego, kto włodał, czyli władał społecznoś­cią, osadą, wsią. 22 nazwiska w bazie PESEL.

Skąd się wzięło?

Bartlewski, odimienne od Bartłomiej­a, ale możliwe też, że od staropolsk­iego rzeczownik­a barta, czyli topór. 294 nazwiska.

Rytarowski, zanotowane już w 1444 roku nazwisko odmiejscow­e, powstałe od Rytarowic, miejscowoś­ci na Kresach Wschodnich. 26 nazwisk.

Kuraś, notowane od 1684, powstało od gwarowej nazwy koguta ( kuras). 1830 nazwisk.

Zuj, odczasowni­kowe, 54 nazwiska.

Plechawski, odmiejscow­e od Plechowa, to zaś od plechy, jak nazywano blachę zbroi, ale także miejsce wyłysiałe. 99 nazwisk. od żuć. henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland