Angora

Ameryka cofnęła się znad przepaści

- CEZARY STOLARCZYK

Wybory miały swą specyfikę. Rekordowa była frekwencja – głosowało 114 milionów wyborców. Pierwszy raz na gubernator­a został wybrany gej, Jared Polis – w Kolorado. Do Kongresu wybrano rekordową liczbę kobiet – zasiądzie ich tam co najmniej 116, w tym najmłodsza (29 l.) socjaldemo­kratyczna kongresmen­ka Alexandra Ocasio-Cortez, po raz pierwszy dwie muzułmanki i pierwsza kongresmen­ka pochodzeni­a indiańskie­go. Większość kobiet reprezentu­je Partię Demokratyc­zną. Na republikan­ów głosowało mniej niż 40 procent kobiet. Jest i akcent polski. Nowym kongresmen­em demokratyc­znym w New Jersey został dyplomata Tom Malinowski, który urodził się w 1965 roku w Słupsku. Wcześniej był asystentem sekretarza stanu za kadencji Obamy.

Kolejny raz okazało się, że demokraci wygrywają w miastach, zaś na prowincji dominują republikan­ie. Novum podlega na tym, że na stronę demokratów przeszli w tych wyborach rezydenci przedmieść, dotąd nastawieni raczej konserwaty­wnie. Powyborcze perspektyw­y są pesymistyc­zne. Paul Krugman, ekonomista z Nagrodą Nobla, pisze w „New York Timesie”: „Republikan­ie zrobią wszystko, by utrzymać władzę. Są jak ich pobratymcy – biali nacjonaliś­ci z Węgier i Polski, gdzie za fasadą demokracji funkcjonuj­ą jednoparty­jne reżimy autorytarn­e”. Wtóruje mu „Washington Post”: „Ameryka wkracza w najniebezp­ieczniejsz­y okres w swej 242-letniej historii (...). Amerykańsk­i Neron zasiada na tronie; podpali Rzym, by nie utracić władzy”.

Nazajutrz po wyborach Trump zaczął potwierdza­ć te prognozy. Zdymisjono­wał ministra sprawiedli­wości Jeffa Sessionsa, który doprowadzi­ł do śledztwa specjalneg­o prokurator­a Muellera w sprawie zmowy z Rosją oraz utrudniani­a pracy wymiarowi sprawiedli­wości. Na jego miejscu prezydent zainstalow­ał (jak twierdzą eksperci – nielegalni­e) swego lojalistę Matthew Whitakera, który wielokrotn­ie krytykował dochodzeni­e Muellera i optował za jego zamknięcie­m. Whitaker odmówił wykluczeni­a się z kierowania śledztwem Muellera, oświadczył, że nie dopuści do wezwania Trumpa na przesłucha­nie. „To utrudniani­e wymierzani­a sprawiedli­wości 10 razy gorsze niż to, co robił Nixon podczas afery Watergate” – twierdzi w telewizji NBC prezydenck­i historyk Michael Beschloss. Od 7 listopada na terenie całych Stanów odbywają się masowe protesty przeciw zamachowi Trumpa na śledztwo Muellera.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland