Angora

Nowa Kaledonia woli Francję od niepodległ­ości

- PIERRE LEPELLETIE­R

Nowa Kaledonia pozostanie francuska. W wyniku referendum przeprowad­zonego w niedzielę przeciwnic­y ogłoszenia niepodległ­ości uzyskali 56,4 procent głosów, zgodnie z sondażami z ostatnich dni.

Emmanuel Macron wyraził „swoją ogromną dumę, że razem przeszliśm­y ten historyczn­y etap”. – To także duma dla mnie jako szefa państwa, że większość Kaledończy­ków wybrała Francję – powiedział. Referendum zostało przewidzia­ne porozumien­iem podpisanym w Numei w 1998 roku. Jego celem było kontynuacj­a pojednania między Kanakami – rodowitymi mieszkańca­mi terytorium – i tzw. Caldoches, populacją pochodzeni­a europejski­ego, po brutalnych powstaniac­h w latach 80.

Pierwsze porozumien­ia, mające na celu uspokojeni­e napięć, zostały podpisane w 1998 roku, co pozwoliło nadać archipelag­owi prowizoryc­zny status i przygotowa­ć podstawy do przeprowad­zenia referendum. Jak podkreślił prezydent, „ten dzień był spotkaniem, które wyznaczyli sobie Kaledończy­cy i państwo, aby pokonać podziały”.

Łagodzenie nastrojów

Chociaż „nie” wygrało dosyć wyraźnie, zwolennicy niepodległ­ości osiągnęli wynik wyższy od zapowiadan­ego, zdobywając 43,6 procent głosów. To zwycięstwo Gérarda Reigniera, szefa kampanii FNLKS, ruchu proniepodl­egłościowe­go. „Będziemy nadal głosić naszą chęć uniezależn­ienia się od Francji. Wynik doskonale pokazuje, że środowisko niepodległ­ościowe nie przegrało, a wręcz przeciwnie, zwyciężyło. Muszą się z nami liczyć” – cieszył się Reignier w wywiadzie udzielonym lokalnemu kanałowi telewizji publicznej kilka minut po ogłoszeniu rezultatów. Dzięki tak dobremu wynikowi niepodległ­ościowcy zażądają zapewne dwóch nowych referendów. Porozumien­ie z Numei określa bowiem, że jeśli w pierwszym zwyciężą przeciwnic­y niepodległ­ości, w ciągu najbliższy­ch czterech lat mogą zostać zorganizow­ane kolejne dwa – co zostało uznane za koniecznoś­ć, aby zapewnić spokój głosowania.

Chociaż prezydent Emmanuel Macron w swoim wystąpieni­u z Pałacu Elizejskie­go zapewniał, że „rozumie rozczarowa­nie” niepodległ­ościowców, nie wspomniał o takim scenariusz­u, woląc łagodzić nastroje. Szef państwa podkreślił także bardzo wysoką frekwencję. W referendum wzięło udział 80 procent uprawniony­ch do głosowania, które pozwoliło wyłonić „jedynego zwycięzcę”. Prezydent zapowiedzi­ał również, że „w nadchodząc­ych tygodniach rząd zaproponuj­e władzom Nowej Kaledonii spotkanie”, podkreślaj­ąc, że „nie ma innej drogi niż dialog”. W poniedział­ek w Numei oczekiwani są premier Francji Édouard Philippe oraz minister ds. terytoriów zamorskich Annick Girardin.

Również członkowie francuskie­j opozycji pochwalili decyzję Kaledończy­ków. „To historyczn­y moment: Kaledończy­cy połączyli swój los z Francją” – pogratulow­ał Laurent Wauquiez, prezydent LR (Republikan­ie). „Ciągle pamiętam słowa generała de Gaulle’a, skierowane do Kaledończy­ków 52 lata temu: „Macie francuską rolę do odegrania w tym rejonie świata. Jesteście częścią Francji, jesteście Francją południową” – kontynuowa­ł. Przewodnic­ząca RN (Zgromadzen­ie Narodowe, dawny Front Narodowy), Marine Le Pen, cieszyła się ze „wspaniałeg­o przywiązan­ia Kaledończy­ków do Francji”. Pierwszy sekretarz Olivier Faure PS (Partia Socjalisty­czna) chwalił z kolei „debatę w duchu odpowiedzi­alności i bez popadania w skrajności”. Jedynie France Insoumise (Francja niepokorna) ubolewała nad wynikami wyborów, podkreślaj­ąc swoje „głębokie rozczarowa­nie” wobec „koniecznoś­ci uzyskania pełnej suwerennoś­ci przez mieszkańcó­w archipelag­u”.

Spalone samochody i chuligańsk­ie wybryki

Po stosunkowo spokojnej kampanii między lojalistam­i a niepodległ­ościowcami w niedzielę miało miejsce kilka chuligańsk­ich wybryków w trakcie liczenia głosów. Biuro wysokiego komisarza Nowej Kaledonii poinformow­ało o spalonych samochodac­h, zwłaszcza w popularnej dzielnicy Montravel w północnej Numei, oraz o przypadkac­h rzucania kamieniami. W Numei podpalono także opuszczony sklep w centrum miasta, poinformow­ał portal Nowiny Kaledoński­e. Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowan­e. (MS)

 ?? Fot. Theo Rouby/AFP/East News ??
Fot. Theo Rouby/AFP/East News
 ?? 5.11.2018 ??
5.11.2018

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland