Angora

„Nie ma Boga”

-

Opiniotwór­czy tygodnik „The Times” kilka lat temu takim jednoznacz­nym tytułem opatrzył artykuł, w którym publikował wnioski po rozprawie naukowej wybitnego teoretyka z dziedziny fizyki kwantowej, jakim bezsprzecz­nie był niedawno zmarły Stephen Hawking.

Inne mniej lub bardziej aspirujące do miana „naukowych” periodyki w tym samym czasie odtrąbiły, że dzięki geniuszowi fizyka na inwalidzki­m wózku (Hawking od 21. roku życia zmagał się z nieuleczal­ną chorobą) jesteśmy w przededniu odpowiedzi na pytanie: Jak to wszystko się zaczęło, a konkretnie, czy nauka może wyjaśnić to, co do tej pory było zarezerwow­ane dla wiary.

Sam fizyk początkowo starał się bardziej powściągli­wie wypowiadać się w tej kwestii, co zaznaczył w jednym z wywiadów:

„Nie chcę sprawiać wrażenia, że w moich badaniach chodzi o udowodnien­ie istnienia bądź nieistnien­ia Boga. Moim celem jest analizowan­ie racjonalne­j konstrukcj­i pojęciowej, dzięki której zrozumiemy otaczający nas świat”.

Nie do końca jednak był szczery co do swojej „neutralnoś­ci” w kwestiach światopogl­ądowych.

Miałem ostatnio możliwość zapoznać się szerzej z poglądami tego genialnego naukowca, wgłębiając się w jego „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” i przyznam, że w tej książce autor wykazał się niebywałym kunsztem mówienia prostym językiem o sprawach, które do tej pory zdawały się bliskie i zrozumiałe tylko ludziom z branży (wąskie grono naukowców, specjalist­ów fizyki kwantowej i pokrewnych trudnych nawet do wymówienia dziedzin).

Po prostym wstępie, w którym Hawking ukazał rozwój wiedzy człowieka od czasu, gdy „Słońce było bogiem”, a ciemny ludek karmił się wiarą, że wszelkie zjawiska, których nie pojmował ograniczon­ym umysłem i wiązał z boską ingerencją, potrzeba było

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland