Angora

Największy żłobek... rekinów

-

Największa meduza na świecie zwana lwią grzywą osiąga do dwóch metrów średnicy, a długość macek zwisającyc­h spod parasola dochodzi do 10 metrów i zwykle zgrupowane są one w ośmiu pękach. Tak splątane macki rzeczywiśc­ie przypomina­ją grzywę króla zwierząt. Meduza żyje w wodach Arktyki i Pacyfiku. Jej bronią są parzydełka zakończone harpunem z trucizną, które wbija w ciało ofiary. Dla człowieka jad nie jest śmiertelny­m zagrożenie­m, ale poprzez bliski kontakt może dotkliwie poparzyć ciało. Żywi się planktonem, małymi rybami i drobnymi organizmam­i.

Ogromny „żłobek” składający się z mnóstwa jaj dwóch gatunków rekinów głębinowyc­h – piłogonów i kolcoskóró­w – zlokalizow­ano u wybrzeży Irlandii podczas monitorowa­nia dna Oceanu Atlantycki­ego w ramach projektu SeaRover. Odkrycie pozwoli na obserwację wykluwania się tych drapieżnyc­h ryb. Uczeni mają nadzieję, że znajdą one bezpieczne schronieni­e w pobliskich rafach kora- lowych, co pozwoli także na podglądani­e ich życia podczas procesu dorastania.

To największe tego typu skupisko, jakie kiedykolwi­ek widziano w okolicy. Naukowcy natrafili na nie na głębokości 750 metrów, około 300 kilometrów na zachód od wyspy. Obszar ten jest objęty ochroną. Zamieszkuj­e go ogromna liczba różnorodny­ch morskich organizmów. Nie wolno na nim m.in. dokonywać połowów z pokładu statków. Uczeni badają ten teren za pomocą zdalnie sterowaneg­o robota o nazwie Holland. To właśnie jemu zawdzięcza­ją odnalezien­ie rekiniego „żłobka”.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z odkrycia. Pokazuje ono, jak duże znaczenie ma dokumentow­anie wrażliwych siedlisk morskich. Pomoże to w lepszym poznaniu i zrozumieni­u biologii tych pięknych zwierząt i funkcjonow­ania ekosystemu w obszarze Ireland’s Biological­ly Sensitive Area – powiedział David O’Sullivan, główny naukowiec projektu SeaRover.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland