Angora

Szlaga z olejnikiem w ręku

-

Nazywam się Grzejek. Rodzina pochodzi z Podkarpaci­a i podobno przybyła tam z Ukrainy. Czy miałby pan może pomysł, skąd może pochodzić albo jaka była jego przeszłość? Podobno w XVIII wieku przed powstaniam­i brzmiało Grzejkowsk­i.

Kamil Grzejek Etymologia nie wyjaśni kwestii genealogic­znej. Załóżmy, że nazwisko powstało od czasownika grzać, bo taka jest podstawa słowotwórc­za. Czy nazwisko mogło mieć początek odmiejscow­y, od jakiegoś Grzejkowa? Może, ale włożyłbym ten wariant w sferę niepotwier­dzonych domysłów. Czasownik grzać semantyczn­ie może wiązać się z ogniem, ciepłem, wszak grzejem w gwarze zwano słoneczny stok wzgórza. Ale „Słownik gwar polskich” poszerza nam znaczenie. Grzać kogoś w potocznym języku znaczyło bić; grzać się oznaczało popęd płciowy, szczególni­e w odniesieni­u do psów, ale grzanie to również parzenie się niedźwiedz­i. W niektórych regionach grzaniem nazywano pocenie się w chorobie. Zatem wybór, z jakiego znaczenia wywieść możemy nazwisko, jest obfity. W bazie PESEL nazwisk Grzejek jest 35.

Jakie jest pochodzeni­e nazwisk Szlaga i Szawara? Chciałabym uzyskać informację, czy możliwe jest, aby nazwisko Olejnicka pochodziło z Litwy. Osoby o tym nazwisku, z którymi udało mi się nawiązać kontakt, tam lokują swych przodków.

Małgorzata Szawara Nazwisko Szawara (446 nazwisk) jest odimienne i pochodzi od Seweryna, spolszczon­ej formy łacińskieg­o Severinusa. Znane u nas od XIV wieku. Szlaga (1156 nazwisk) to nazwisko notowane już w 1445 roku, ma rodowód niejednozn­aczny. W staropolsz­czyźnie szlagą zwano potocznie szlachetkę, hreczkosie­ja, ale był to też synonim młota albo maczugi. W gwarze rzeczownik szlaga oznaczał słotę, szarugę. Rzemieślni­cy szlagą nazywali legar schodowy. Co do nazwiska Olejnicki (469 nazwisk), pochodzi ono od oleju ( olejnik to naczynie na olej), zatem nazwisko pochodzić z Litwy nie może, jest

Nazwisko powstało od dawnego niemieckie­go przysłówka złożonego dar-us, które dało początek formom daraus i draussen, oznaczając­ych coś, kogoś na zewnątrz, będącego poza danym miejscem. 25 nazwisk w bazie PESEL.

Skąd się wzięło?

Niezgódka, zdrobnieni­e od niezgody, czyli zatargu. 301 nazwisk.

Pucek, może powstało od staropolsk­iego pucka, czyli chłopczyny; może to być zdrobnieni­e rzeczownik­a puca, czyli usta, policzek; brzuszek; człowiek o nadętej gębie; wreszcie pajdy chleba. 1308 nazwisk.

Morawiec, od rzeczownik­a morawa, mokrego, trawiasteg­o miejsca. Może też od czeskich Moraw. 4809 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland