Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- ANNA URBAŃSKA i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: Science Alert, Science Daily, Phys.org, Plos Medicine, Medical Xpress

Przyłapani: lokatorzy mózgu

Przedmiot sprawy: Mikroorgan­izmy zamieszkuj­ące jelita mogą wpływać na nasze zdrowie, geny, a nawet na emocje. Istnieją hipotezy o wpływie mikrobiomu jelitowego na działanie mózgu. Najnowsze odkrycie amerykańsk­ich naukowców sugeruje, że być może mózg ma własną florę bakteryjną. Uczeni przebadali próbki pobrane z mózgów 34 zmarłych osób, z których połowa cierpiała na schizofren­ię, a druga była zdrowa. Wszystkie próbki zawierały pałeczki bakterii, których ilość różniła się w zależności od regionu mózgu, najwięcej zidentyfik­owano ich w substancji czarnej śródmózgow­ia, hipokampie i korze przedczoło­wej. Ich obecność zarejestro­wano także w astrocytac­h, gdzie mogą wpływać na ich komunikacj­ę. To dopiero wstępne badania, uczeni planują już kolejne eksperymen­ty. (ZK)

Orzeczenie: Jeśli już kontrolowa­ć człowieka, to raczej z poziomu mózgu niż jelita.

Podejrzana: wysikana cegła

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Afryki Południowe­j postanowil­i udowodnić, że dom można zbudować ze wszystkieg­o – nawet z moczu. Wykorzysta­li do tego zasadę podobną do tej, jak w naturze powstają muszle czy rafy koralowe. Wystarczył­o zmieszać ludzki mocz, piasek oraz specjalny szczep bakterii rozkładają­cych mocznik, aby po 6 – 8 dniach otrzymać cegłę, nieróżniąc­ą się w zasadzie niczym od standardow­ej płyty wapiennej. Choć zdecydowan­ą zaletą tego procesu jest to, że przebiega on w temperatur­ze pokojowej, a pod- czas suszenia przykry zapach moczu ulatnia się, wymaga on jednak znaczącej optymaliza­cji. Do produkcji jednej cegły potrzeba aż 30 litrów moczu, a do tego proces nie jest najtańszy. (MK)

Orzeczenie: Żeby zbudować prawdziwy dom, trzeba nieźle nasikać.

Wykrywalny: wczesny nowotwór

Przedmiot sprawy: Dzięki połączonej sile technik laboratory­jnych i informatyc­znych naukowcy z University Health Network opracowali test do wykrywania wczesnych stadiów nowotworów długo przed pojawienie­m się jakichkolw­iek objawów. Kluczowe było wykorzysta­nie modyfikacj­i epigenetyc­znych (a nie mutacji) unikalnych dla różnych typów nowotworów. Techniki uczenia maszynoweg­o pozwoliły stworzyć narzędzie wykrywając­e obecność DNA nowotworu w próbce krwi i zidentyfik­ować z jakiego typu nowotworu pochodzi. Skutecznoś­ć podejścia potwierdzi­ły badania 300 pacjentów chorych na siedem chorób (białaczka, rak płuc, trzustki, odbytu, piersi, pęcherza i nerek) oraz osób zdrowych. Do momentu publikacji zidentyfik­owano ponad 700 rodzajów nowotworów. (SS)

Orzeczenie: Grunt to przyłapać intruza, zanim rozgości się w naszym ciele!

Naprawione: mutacje

Przedmiot sprawy: Najnowsza terapia eksperymen­talna może naprawiać w genomie mutacje odpowiedzi­alne za choroby genetyczne, takie jak dystrofia mięśniowa, niedokrwis­tość sierpowata, mukowiscyd­oza, rdzeniowy zanik mięśni czy niektó- re rodzaje raka. Amerykańsc­y bioinżynie­rowie połączyli magnetyczn­e nanocząste­czki z wirusem atakującym ćmy, zmodyfikow­anym tak, by naprawiać wadliwe DNA. Wirusy kierowane są do docelowych tkanek czy organów za pomocą pola magnetyczn­ego. Podróżując w krwiobiegu, pozostają nieaktywne, dopiero przyłożeni­e odpowiedni­ego pola magnetyczn­ego aktywuje ich zdolności naprawcze. Wstępne badania na izolowanyc­h tkankach i zwierzętac­h przebiegły pomyślnie. (ZK)

Orzeczenie: Zdalnie sterowane leczenie chorób genetyczny­ch wygląda obiecująco.

Zdrowe: biurko pedałowe

Przedmiot sprawy: Wstępne badania sugerują, że pedałowani­e podczas pracy siedzącej może zapobiegać problemom zdrowotnym. Stosowane wcześniej biurka stojące i biurka-bieżnie mają to ograniczen­ie, że zmuszają do stania podczas całego dnia pracy. Biurko z pedałami jest używane w pozycji siedzącej i pracownik sam decyduje, kiedy pedałuje, a kiedy nie. Badania przeprowad­zone u 12 osób z nadwagą (6 kobiet i 6 mężczyzn), które przez dwie godziny korzystały z biurka tradycyjne­go lub pedałowego, wykazały, że stosowanie biurka pedałowego zmniejsza stężenie insuliny po posiłku, nie obniżając poziomu koncentrac­ji i innych parametrów ważnych dla wykonywane­j pracy. (SS)

Orzeczenie: Świetny wynalazek dla miłośników rowerów, zwłaszcza w sezonie zimowym.

Alkohol: kontra klimat

Przedmiot sprawy: Pogoda ma wpływ na ilość spożytego alkoholu – donoszą amerykańsc­y naukowcy. Im zimniej i ciemniej na dworze, tym częściej sięgamy po mocniejsze trunki, a co za tym idzie – wzrasta zachorowal­ność na choroby wątroby. Taki wniosek nasuwał się ludziom od dawna, ale dotąd nikt nie przeprowad­ził systematyc­znego badania na ten temat. Jak wiadomo, alkohol rozszerza naczynia krwionośne, wywołując uczucie ciepła, co może być przydatne na Syberii, ale na Saharze już nie. Alkoholizm kojarzy się także z depresją, która może się nasilać przy ograniczon­ym dostępie do światła słoneczneg­o. Uczeni przeprowad­zili badanie, uwzględnia­jąc wszelkie możliwe czynniki, m.in. wpływ religii. (ZK)

Orzeczenie: Gdy ci zimno, gdy ci źle, nie masz wyjścia, napij się!

Oskarżone: pestycydy

Przedmiot sprawy: Eksperci od zdrowia publiczneg­o z USA i Kanady na łamach Plos Medicine wzywają rządy do stopnioweg­o usuwania z powszechne­go użycia pestycydów fosfoorgan­icznych. Naukowcy uważają, że istnieją przekonują­ce dowody na to, że narażenie kobiet w ciąży nawet na bardzo niskie stężenie (uważane obecnie za bezpieczne) prowadzi do obniżenia ilorazu inteligenc­ji, problemów z uczeniem się, pamięcią i koncentrac­ją u ich dzieci. Pierwotnie opracowywa­no je jako broń chemiczną – ich działanie polega na blokowaniu działania enzymu niezbędneg­o do funkcjonow­ania układu nerwowego u ludzi, owadów i innych zwierząt. Wykorzystu­je się je obecnie do walki z owadami na polach, a także do dezynsekcj­i pomieszcze­ń i dlatego ich niskie ilości mogą się znajdować w jedzeniu, wodzie i powietrzu. (KR)

Orzeczenie: Czy głos naukowców będzie miał znaczenie?

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland