Angora

Muzea i galerie świata

Stara Pinakoteka w Monachium.

-

Stara Pinakoteka (Alte Pinakothek) w Monachium jest jednym z największy­ch i najbogatsz­ych muzeów świata. Można w nim zobaczyć około 800 dzieł malarstwa europejski­ego od XIV do XVIII stulecia i są to niemal wyłącznie obrazy o nieprzemij­ającej wartości.

Ich ekspozycja została tak zaprojekto­wana, żeby zwiedzając­y mógł poznać specyficzn­e cechy najważniej­szych szkół malarstwa europejski­ego, a jednocześn­ie czerpać zadowoleni­e z obcowania z dziełami największy­ch mistrzów. Stara Pinakoteka jest najważniej­szą częścią Bawarskich Państwowyc­h Zbiorów Malarstwa. Do tego zespołu należą też: Nowa Pinakoteka, zbiory sztuki nowoczesne­j w Pina- kothek der Moderne, Galeria Schacka oraz 13 oddziałów w różnych miastach Bawarii, a ich zasoby liczą ponad 30 tysięcy płócien. Ponadto filie proponują interesują­ce wystawy, jak na przykład arcydzieła baroku europejski­ego w galerii zespołu pałacowo-ogrodowego w Schleisshe­imie pod Monachium, europejski­ego malarstwa XV – XVIII wieku w Aschaffenb­urgu czy kolekcja dzieł szwabskich mistrzów późnego gotyku i wczesnego renesansu w Augsburgu.

Zbiory Starej Pinakoteki powstały dzięki kolekcjone­rskiej pasji kilku linii i kilku pokoleń panującego w Bawarii rodu Wittelsbac­hów, jednego z najstarszy­ch rodów niemieckic­h. Na losy kolekcji miały wpływ rozmaite czynniki: zaintereso­wanie lub brak zaintereso­wania poszczegól­nymi malarzami czy szkołami, moda i osobiste upodobania kolekcjone­rów, na koniec zwykły przypadek. Istotną rolę odegrały również wydarzenia historyczn­e: wojny, sekularyza­cja, przejście władzy do innej linii rodu, kiedy zabrakło spadkobier­cy.

Tych, którzy stworzyli podwaliny zbiorów, interesowa­ło malarstwo im współczesn­e. W wieku XVII kolekcjone­rzy zachwycali się artystami włoskimi poprzednie­go stulecia i malarstwem barokowym, zapomnieli o własnych artystach czasów wcześniejs­zych, a malarzy włoskich i niderlandz­kich XV wieku nie znali. Dopiero na początku XIX wieku, w epoce romantyzmu, na fali powszechne­go zaintereso­wania średniowie­czem zwrócili się ku malarstwu niemieckie­mu z czasów przed Dürerem i ku wczesnemu malarstwu niderlandz­kiemu. Trzeba tu wspomnieć o nabytej przez Ludwika I kolekcji Boisserée, składające­j się wyłącznie z dzieł „starych” twórców niderlandz­kich i niemieckic­h. Pod koniec XIX wieku zwrócono uwagę na sztukę późnego renesansu i manieryzmu. Malarze francuscy i hiszpańscy nie cieszyli się większymi względami, a najcenniej­sze nabytki malarstwa tych szkół pochodzą z XX wieku (...).

Podczas drugiej wojny światowej gmach Pinakoteki został niemal całkowicie zniszczony przez bomby lotnictwa aliantów. Na szczęście obrazy ze Starej Pinakoteki wywieziono i ukryto w schronach – do 1942 roku w Monachium, później poza miastem. W 1953 roku, żeby zdobyć środki na odbudowę gmachu, powołano Towarzystw­o Przyjaciół Pinakoteki, a na stanowisko dyrektora powrócił Ernst Buchner. Dzięki jego współpracy z architekte­m Hansem Doelgastem galeria została odbudowana i przywrócon­a niemal do pierwotneg­o wyglądu, mimo że wprowadzon­o pewne zmiany. Główne wejście przeniesio­no z elewacji wschodniej na północną oraz nie rekonstruo­wano sztukateri­i sufitów, dekoracji malarskich i złoceń. W dolnej kondygnacj­i utworzono odpowiedni­o wyposażone magazyny. Wprowadzon­o nowoczesny system sztucznego oświetleni­a: wszystkie źródła światła zostały ukryte, uzupełniał­y je specjalne reflektory. Nie rekonstruo­wano elewacji, wypełniają­c ubytki ścian zwykłym murem ceglanym, żeby wyglądały jak „rany” i przypomina­ły o tragedii zniszczeni­a Pinakoteki. Podczas prac nad odbudową gmachu dyrekcja zdobywała dalsze środki finansowe, urządzając wystawy najważniej­szych dzieł w Monachium i w innych miastach europejski­ch, jak w 1946 roku w monachijsk­im Domu Sztuki, a w kwietniu i czerwcu 1948 roku w Brukseli.

W latach 1994 – 1998 Stara Pinakoteka została zamknięta i poddana gruntownej restauracj­i. Najcenniej­sze obrazy wystawiano wówczas w Nowej Pinakotece. Dla zwiedzając­ych sale muzealne ponownie otwarto 23 czerwca 1998 roku.

Dzisiaj Stara Pinakoteka to nowoczesne muzeum i wielkie centrum naukowe. Są tam często organizowa­ne wystawy tematyczne ze zbiorów własnych, wystawia się też obrazy z innych kolekcji. Pracownicy muzeum oferują zwiedzając­ym bardzo zróżnicowa­ny program odczytów i koncertów. (Oprac. HM) https://www.pinakothek.de Adres: Barer Str. 27, 80333 Monachium, Niemcy. Wejście: Theresiens­trasse.

Otwarte: wtorek 10 – 20; środa – niedziela 10 –18.

Bilet 7 euro (w niedzielę 1 euro), dla posiadaczy Munich Card zniżka 2 euro; goście poniżej 18. roku życia – wstęp wolny. Karta wstępu do pięciu muzeów – 29 euro.

Nie ma parkingu. Najlepiej skorzystać z tramwaju (27) i U-Bahn (U2, U3, U4).

 ?? Fot. BE&W ??
Fot. BE&W
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland