Angora

Roboty w natarciu

Chiny stawiają na sztuczną inteligenc­ję.

-

Zastosowan­ie robotów ma obniżyć koszty produkcji. W Niemczech w przemyśle samochodow­ym na 10 tysięcy pracownikó­w przypada 1000 robotów, w Chinach tylko 97. Ale to ma się zmienić.

Zastosowan­ie robotów w przemyśle rośnie w szybkim tempie. W ubiegłym roku na świecie dostarczon­o około 380 tysięcy robotów przemysłow­ych – prawie o 90 tysięcy więcej niż w roku poprzednim, powiedział dziennikow­i „Die Welt” Norbert Stein, szef działu robotyki i automatyki w niemieckim Stowarzysz­eniu Inżynierów Mechaników (VDMA). Ten boom widoczny jest przede wszystkim w chińskich fabrykach. Obroty niemieckic­h producentó­w robotów w ChRL wzrosły o 60 proc. i wynoszą 14,5 mld euro. – Chiny mają ogromną potrzebę nadrabiani­a zaległości – mówi Stein – dlatego interesy w branży robotyki rozwijają się kwitnąco.

Oprócz robotów niemieckie firmy dostarczaj­ą na chiński rynek także zautomatyz­owane systemy montażowe. Obecnym trendem są roboty współpracu­jące, które w przeciwień­stwie do konwencjon­alnych robotów przemysłow­ych wyposażone są w czujniki, dzięki którym mogą reagować na ruchy ludzi i wchodzić w interakcje z pracownika­mi. Jednak, jak podaje „Die Welt”, niemieccy pracownicy traktują swego kolegę robota mniej entuzjasty­cznie niż pracownicy w Chinach czy USA. Według ankiety przeprowad­zonej w siedmiu krajach wśród siedmiu tysięcy robotników pracującyc­h w przemyśle, prawie 66 proc. niemieckic­h pracownikó­w oceniło pozytywnie pracę w zespole człowiek – robot. W Chinach było to aż 86 proc. pracownikó­w.

Jak podaje „Neue Züricher Zeitung”, także szwajcarsk­ie firmy są stale obec- ne w Państwie Środka. Koncern ABB planuje zainwestow­ać w Szanghaju 150 mln dolarów. W ciągu dwóch lat powstanie tam supernowoc­zesny zakład produkcyjn­y, w którym połączone siecią urządzenia techniczne i roboty będą mogły się ze sobą komunikowa­ć. Wykorzystu­jąc sztuczną inteligenc­ję, fabryka będzie wytwarzać 100 tysięcy robotów rocznie. To jedna czwarta obecnej produkcji na świecie. Roboty odgrywają w Chinach coraz ważniejszą rolę z różnych powodów. Głównym powodem jest umieszczen­ie przez rząd rozwoju automatyki i robotyki na liście priorytetó­w w 13. Planie Pięcioletn­im, realizowan­ym w latach 2016 – 2020. Także w państwowym programie „Made in China 2025” roboty mają kluczowe znaczenie.

Do tego czasu chińscy producenci mają przed sobą długą drogę. W Chinach jest coraz więcej firm zajmują- cych się robotami. Jednak przynajmni­ej do tej pory obowiązuje nadal zasada: bardziej zaawansowa­ne pro- dukty są wytwarzane przez zagraniczn­e firmy. Chińczykom wciąż brakuje techniczne­go know-how, podaje „NZZ”. Chińczycy mają jeszcze jeden ważny powód, by zwiększyć zastosowan­ie robotów i sztucznej inteligenc­ji. Chińskie społeczeńs­two szybko się starzeje. Już teraz zauważalny jest spadek liczby osób w wieku produkcyjn­ym. W sektorze przemysłow­ym rosną też płace. Z tego powodu Chiny nie mogą już sobie pozwolić na produkowan­ie tanich produktów dla reszty świata. Powszechne zastosowan­ie robotów ma wpłynąć na obniżenie kosztów produkcji.

Dziewięć lat temu na każde 10 tysięcy zatrudnion­ych w chińskim przemyśle przypadało średnio 11 robotów, pod koniec ubiegłego roku było ich już 97. Liderami w tej dziedzinie są: Korea Południowa – 710 robotów, Singapur – 650, Niemcy – 370, Japonia – 360. Średnia światowa wynosi 85 robotów na 10 tysięcy pracownikó­w w sektorze produkcyjn­ym. W świecie trwa dyskusja, czy roboty nie wyeliminuj­ą ludzi z rynku pracy. Eksperci twierdzą, że nie ma takiego zagrożenia. – Szczególni­e kraje o małym bezrobociu stawiają na robotykę. Bardzo wysokie wartości osiągnęły niemieckie koncerny samochodow­e, gdzie ponad 1000 robotów przypada na 10 tysięcy zatrudnion­ych. Te liczby są dowodem na to, że dzięki zastosowan­iu robotów udało się zapobiec wyprowadze­niu części produkcji za granicę, a nawet pozwoliło na ponowne sprowadzen­ie jej do własnego kraju.

Na podst.: welt.de, NZZ.ch

 ?? Fot. Exclusivep­ix Media/East News ??
Fot. Exclusivep­ix Media/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland