Angora

Tundrowe lasy bonsai

Niezwykłe, nieznane, niesłychan­e

-

Chętni już teraz mogą zamawiać pierwszy latający motocykl, który zostanie im dostarczon­y w pierwszej połowie 2019 roku. Hoverbike S3 waży zaledwie 114 kg i unosi się w powietrzu dzięki czterem wirnikom uruchamian­ym przez elektryczn­y silnik. Porusza się z prędkością do 96 km/godz. Podróż może trwać od 10 do 25 minut w zależności od warunków pogodowych. Bezpieczna wysokość lotu to pięć metrów. Z uwagi na tak niską wysokość, nie trzeba mieć licencji pilota. Prawo jazdy też nie jest potrzebne, ale producent, którym jest amerykańsk­a firma Hoversurf, zapewnia szkolenie dla wszystkich, którzy chcą nabyć ten futurystyc­zny pojazd. Jest on bardzo drogi, bo kosztuje ok. 150 tys. dolarów.

W pierwszym rzędzie chce je nabyć policja w Dubaju (Zjednoczon­e Emiraty Arabskie), żeby funkcjonar­iusze mogli łatwo dostać się do miejsc, gdzie trudno dotrzeć pieszo lub samochodem.

Użytkownic­y smartfonów, kamer i aparatów cyfrowych, a także monitorów i telewizoró­w, zwłaszcza ci, którzy interesują się nowinkami technologi­cznymi, z pewnością słyszeli już albo nawet zetknęli się z pojęciem 4K. Jeśli urządzenie, np. ekran, dysponuje taką technologi­ą, oznacza to, że jest w stanie pokazać w poziomie 4 tysiące pikseli, stąd uproszczon­a nazwa 4K (dokładnie jest to 4096 na np. 2160 pikseli, co daje w sumie ok. 9 mln malutkich punkcików). Okazuje się jednak, że producenci elektronik­i coraz częściej pokazują cztery razy większe ekrany, określane jako 8K. Jak to wygląda w praktyce? W urządzenia­ch elektronic­znych bardzo popularne są ekrany Full HD, a żeby osiągnąć rozdzielcz­ość 8K, należałoby złączyć ze sobą... 16 takich wyświetlac­zy. Czy rozdzielcz­ość 8K (czyli np. 8192 na 4320 pikseli, co w sumie daje ponad 35 mln punkci-

Drzewa w tundrze, mimo że mają po sto lat, tworzą prawdziwe niziutkie lasy bonsai. Dorosłe osobniki – np. brzozy i wierzby – mają zaledwie ok. 20 cm wysokości. Żeby je dokładnie zobaczyć, trzeba... położyć się na ziemi.

– Ich najstarsza część, ukryta zwykle pod ziemią, ma wielkość małego palca – mówi dr Agata Buchwał z Uniwersyte­tu Adama Mickiewicz­a w Poznaniu, która bada tzw. krzewinki, czyli karłowate drzewa tundry. ków) „przyjmie się” i czy w naszych domach pojawią się takie telewizory? W przyszłośc­i zapewne tak, na razie jednak – przede wszystkim za sprawą wysokich cen – sprzęt ze znaczkiem 8K jest raczej ciekawostk­ą technologi­czną.

Zmniejszon­e rozmiary poszczegól­nych gatunków wysokich drzew, to wynik przystosow­ania pozwalając­ego tym roślinom przetrwać w bardzo surowym klimacie. Są tam nie tylko tęgie mrozy, ale i ograniczon­y dostęp do światła i wody. – Miniaturow­e rośliny drzewiaste to prawdziwi twardziele, fighterzy i wojownicy (...). Nic dalej na północ już nie rośnie. Badając tundrę, dotykamy więc krawędzi możliwości życia świata roślin – wyjaśnia dr Buchwał.

Jednak ta niezwykła flora jest zagrożona. Bardzo szybko się zmienia na skutek ocieplania się klimatu. Rośliny te wzrastają więc w coraz wyższej temperatur­ze, ale nie idą za tym odpowiedni­o duże opady deszczu. Drzewka stają się wyższe, ale jednocześn­ie mają coraz mniejsze liście. Specjaliśc­i jeszcze nie wiedzą, czy iw jakiej kondycji przetrwają. Gdyby tak się nie stało, byłaby to wielka strata, bo nigdzie na świecie nie ma tak niezwykłeg­o krajobrazu jak w tundrze. Zajmuje ona obszar ponad 11 mln km kw. To tereny Spitsberge­nu, Grenlandii, Alaski i Syberii. 3,5 mln osób na cukrzycę. W Nowym Jorku zwierząt. 35 osób na wodę. na w żyje świecie Polsce jest 40 procent mieszkańcó­w nosi nazwisko Nguyen. choruje gatunków uczulonych Wietnamu

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland