Angora

Groźne malowanie twarzy

Powiedz mamie, powiedz tacie

-

Farbki do malowania twarzy mogą być groźne dla dzieci. Zawierają bowiem duże ilości metali ciężkich takich jak ołów i rtęć, a także niebezpiec­zne związki chemiczne – formaldehy­d i parabeny. Wszystkie są w stanie wywoływać reakcje alergiczne, prowadzić do zatruć, a nawet raka.

W pierwszym rzędzie należy zrobić test alergiczny. Zanim farbka znajdzie się na twarzy malucha, trzeba ją najpierw nałożyć np. na wewnętrzną część ramienia, przykryć bandażem i sprawdzić stan skóry po 24, a następnie po 96 godzinach. Jeśli pojawi się opuchlizna lub zgrubienie, farbki u tego dziecka nie wolno stosować.

Niebezpiec­zne są produkty z poprzednie­go roku, które najprawdop­odobniej stały się pożywką dla bakterii. W słoiczkach i na pędzelkach rozmnażają się gronkowce, paciorkowc­e, pakietowce i pałeczka okrężnicy. Taka farba zastosowan­a na zranioną skórę spowoduje infekcję.

Skórę dziecka najpierw trzeba oczyścić łagodnym środkiem myjącym. Lepiej użyć zdezynfeko­wanego aplikatora kosmetyczn­ego niż palców. Warstwa powinna być cienka i ograniczon­a do kolorów pod- stawowych, bo te jaskrawe zawierają najwięcej metali ciężkich. Nie wolno farbkami pobrudzić oczu ani ust.

Po powrocie do domu makijaż należy jak najszybcie­j zmyć.

Pomimo zachowania środków ostrożnośc­i u dziecka może wystąpić reakcja niepożądan­a. Dlatego specjaliśc­i polecają naturalne pigmenty robione z owoców, warzyw i kwiatów. Ważne jest oznaczenie „non-comodogeni­c” (niekomodog­enny) informując­e, że farba nie powoduje wyprysków.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland