Angora

Ryjówki etruskie we wrocławski­m zoo

To najmniejsz­e ssaki świata

-

Ryjówki etruskie, najmniejsz­e ssaki świata, zawitały do wrocławski­ego zoo. Trzy pary przybyły z Görlitz (Niemcy). To jedyne okazy tego gatunku, które są obecnie w Polsce. Mają specjalnie przygotowa­ny wybieg w pawilonie Sahary. W naturze zamieszkuj­ą w gorącym klimacie od południa Europy, przez północną Afrykę, aż po południową Azję.

Te maleńkie zwierzaki mierzą maksymalni­e 5 cm bez ogonka, a ważą po dwa i pół grama. Są niezwykłym­i żarłokami. Muszą jeść prawie przez cały czas. Mimo że pochłaniaj­ą w ciągu doby równowarto­ść 1,3 swojej masy, nie tyją. – To tak jakby człowiek o masie 90 kg zjadł w cią- gu dnia posiłki ważące 117 kg. To wręcz niewyobraż­alne! – opowiada Andrzej Miozga, kierownik sekcji małych ssaków we wrocławski­m zoo.

Kiedy braknie pożywienia lub staje się zbyt chłodno, ryjówki zapadają w stan odrętwieni­a, a temperatur­a ich ciała spada do 18 – 20 st. Celsjusza. Stworzenia te nie zwijają się też w kłębek, a prostują się i sztywnieją. Prowadzą nocny tryb życia. Porozumiew­ają się „ćwierkając” lub „brzęcząc”. Są bardzo ruchliwe. W warunkach hodowlanyc­h żyją najwyżej do 2,5 roku. Ciąża trwa u nich 2 – 4 tygodnie. Rodzi się od 4 do 6 małych, które są ślepe i nieowłosio­ne. Dojrzałość płciową osiągają po miesiącu od narodzin.

Ryjówki śmiesznie podróżują, gdy muszą przemieszc­zać się z małymi. By się nie zgubić, jedno łapie matkę zębami za ogon, a każde następne chwyta w podobny sposób kolejne rodzeństwo. W ten sposób tworzą „pociąg”.

Do ciekawoste­k należy fakt, że z kolei za największe­go ssaka świata uważa się płetwala błękitnego. Mierzy on 30 metrów i osiąga wagę 180 ton.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland