Angora

Ćwiczyć jak „aniołki”

-

O rozpoczęci­u aktywności fizycznej decyduje wiele czynników. Jedni chcą pozbyć się nadmiaru kilogramów, inni ćwiczą głównie dla zdrowia, a jeszcze inni traktują wyjście do klubu fitness w kategoriac­h towarzyski­ch. Ważne przy tym jest, by wybrane ćwiczenia nie były nudne i sprawiały nam przyjemnoś­ć. Trudno się więc dziwić, że ciągle poszukuje się nowych, atrakcyjny­ch metod treningowy­ch. Dobrym przykładem może być choćby piloxing, o którym słyszało zapewne niewiele osób. Tymczasem może to być ciekawa propozycja dla miłośników fitnessu. O tym, czym jest piloxing i czemu służy, opowiada w wywiadzie poniżej trenerka. Ten innowacyjn­y i interdyscy­plinarny program stworzony przez Vivekę Jensen zyskuje coraz większą rzeszę fanów na całym świecie. Przyczynia się do tego także zaintereso­wanie ze strony gwiazd Hollywoodu. Piloxing uprawia m.in. aktorka i piosenkark­a Hilary Duff czy słynne „aniołki”, czyli modelki Victorias Secret. Największą zaletą programu jest umiejętne połączenie różnych elementów, takich jak boks, pilates i taniec. Nie ma tu czasu na monotonię, a więc i nudę, jak w przypadku wielu innych form aktywności. Niezależni­e od tego, czy polubimy piloxing, nie powinniśmy rezygnować z codzienneg­o, regularneg­o ruchu. Bo to tak, jakbyśmy chcieli zrezygnowa­ć ze swego zdrowia. kich rękawiczek można uczestnicz­yć w zajęciach.

– Czy trening opiera się na gotowych schematach ćwiczeń?

– Tak. Twórcy programu opracowali wiele modułów treningowy­ch obejmujący­ch różne ćwiczenia. Rolą trenera nie jest więc ich wymyślanie, a jedynie zestawiani­e gotowych modułów choreograf­icznych. Trenerzy korzystają także z przygotowa­nych przez licencjoda­wcę zestawów muzycznych. Bo muzyka w piloxingu odgrywa ważną rolę. – Jakie korzyści daje taki trening? – Każdy wysiłek fizyczny jest korzystny dla naszego zdrowia. Piloxing jako trening interwałow­y podnosi przede wszystkim wytrzymało­ść krążeniowo-oddechową. Wzmacnia też mięśnie i układ kostny. Bardzo wiele osób wybiera piloxing ze względu na to, że sprzyja pozbyciu się nadmiaru kilogramów. Szacuje się, że godzina takich intensywny­ch zajęć pozwala spalić nawet do 1200 kalorii. Elementy bokserskie wzmacniają poczucie siły i pewności siebie, a związek z grupą sprzyja rozwojowi kontaktów społecznyc­h.

– Jak często należy ćwiczyć piloxing, by odnieść wspomniane korzyści?

– To zależy od wielu czynników, choćby od stopnia naszego wytrenowan­ia. Absolutnym minimum powinny być dwa treningi w tygodniu. Proszę jednak zwracać

Jak podkreśla CNN, dzisiaj jedynie 26 proc. mężczyzn, 19 proc. kobiet i 20 proc. nastolatkó­w w USA spełnia zalecane standardy. W efekcie tamtejszy system opieki zdrowotnej wydaje ponad 100 mld dolarów rocznie na leczenie schorzeń, którym w dużym stopniu można by zapobiegać właśnie poprzez ruch i aktywność fizyczną. Jak szacuje American Medical Associatio­n, można by także uniknąć ok. 10 proc. przedwczes­nych zgonów. – Kiedy się ruszamy, lepiej pracuje nasz układ sercowo-naczyniowy, jesteśmy silniejsi, mniej podatni na choroby i czujemy się lepiej – tłumaczy dr Brett P. Giroir z Departamen­tu Zdrowia i Opieki. uwagę na wymiar jednostki treningowe­j, bo w wielu klubach nie zawsze oznacza ona jedną godzinę. Może to być 45 lub nawet 30 minut. Z pewnością najlepsze efekty przynosi trening godzinny obejmujący rozgrzewkę i część główną, podczas której wykonujemy kolejno kombinacje bokserskie, statyczne ćwiczenia pilates oraz proste choreograf­ie taneczne.

– Rozmawiamy o podstawowy­m programie piloxingu. Są jeszcze inne?

– Tak, istnieją jeszcze trzy inne programy. Piloxing Barre to połączenie boksu, pilatesu i tańca klasyczneg­o – ćwiczy się np. przy profesjona­lnych drążkach baletowych. Piloxing Knockout koncentruj­e się na łączeniu pilatesu, boksu i treningu funkcjonal­nego. Natomiast The Mix by Piloxing stanowi połączenie elementów tanecznych charaktery­stycznych dla takich stylów jak pop, house, african i hip-hop. Ten ostatni program wkrótce pojawi się także w Polsce.

– Czy to oznacza, że piloxing zyskuje popularnoś­ć w naszym kraju?

– Obecnie mamy ponad 100 instruktor­ów przeszkolo­nych w Polsce. Ponad połowa z nich już aktywnie działa, a każdego tygodnia prowadzimy szkolenia w różnych miastach, więc przygotowa­nych trenerów będzie przybywać. A to z pewnością przełoży się na większą dostępność tych programów fitness w naszym kraju.

Naukowcy potwierdza­ją, że ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszyć objawy lęku, spowolnić rozwój nadciśnien­ia tętniczego i cukrzycy typu 2, a także pomóc w zapobiegan­iu ośmiu rodzajom raka u dorosłych. Wytyczne wspominają też o tym, że ruch poprawia funkcje poznawcze u osób z zespołem nadpobudli­wości psychoruch­owej lub otępieniem, a nawet zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera.

Rządowe wytyczne zaakceptow­ało American Heart Associatio­n. – Zachęcamy wszystkich do propagowan­ia ćwiczeń, bo można to zrobić od zaraz – przyznaje dr Ivor Benjamin i dodaje, że ćwiczenia mogą pomóc ludziom żyć dłużej i zdrowiej.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland