Angora

Perczak z perci

-

Analizując poczet nazwisk w „Angorze”, zastanawia­my się nad pochodzeni­em nazwiska Percak. Dziadek pochodził z okolic Lwowa (okres dwudziesto­lecia międzywoje­nnego) i z tego, co wiemy, jest tych nazwisk w Polsce bardzo mało.

Krzysztof Pękala Nazwisko może mieć dwa źródłosłow­y. Pierwszy, wskazany przez K. Rymuta, to perć, podhalańsk­a, gwarowa nazwa ścieżki w górach. Ale niewyklucz­one, że na początku nazwiska stał perczak, jak w gwarze nazywano groch polny. W bazie PESEL jest tylko 9 takich nazwisk.

Zwracam się z prośbą o wyjaśnieni­e pochodzeni­a nazwiska Parma. Urodziłam się na Górnym Śląsku. Spotyka się to nazwisko w Czechach i w Skandynawi­i. Nie sądzę, by miało związek z włoskim księstwem i miastem Parma.

Ewa Przybylska (Parma) I słusznie. Sądzę, że najpierw przydomek, potem nazwisko przywędrow­ało na Śląsk z południa, czyli Czech, gdzie parma to nazwa popularnej ryby słodkowodn­ej, czyli brzana. Może nazwa wskazuje miejsce pochodzeni­a przodków, a może ich zajęcie? W bazie PESEL 383 nazwiska.

Od lat czytam z ciekawości­ą „Poczet nazwisk polskich”. Moje pytanie dotyczy nazwiska chyba niemieckie­go, Mathejka. Córka wyszła za mąż za chłopaka o tym nazwisku. Wiem tyle, że jego dziadek pochodził z Bytomia. A przy okazji: moje nazwisko Röhner, co oznacza?

Anna Röhner Pierwsze nazwisko być może przeszło do polszczyzn­y z niemieckie­go, ale źródłem pierwotnym była łacina i łacińska forma imienia Mateusz, czyli Matthias. Nazwisko ma formę żeńskoosob­ową, zdrobniałą i wskazuje córkę lub żonę Matheja. Czyli jest patronimic­zne. W PESEL-u mamy zanotowane dwie osoby o nazwisku Mathejka oraz 6 Röhner (nazwisko najpewniej wywodzące się ze Szwabii i oznaczając­e tego, który stracił, coś uronił).

Skąd się wzięło?

Basara, pochodzi od nazwy głosu męskiego bas lub wtórnie od instrument­u muzycznego basy. Basa to najgrubsza

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland