Angora

Smutek błękitny, smutek różowy

- Mel B Robert De Niro

Na krawędzi

Bry ty jska wokalistka, która zyskała światową sławę w latach 90. za czasów świetności słynnego girlsbandu Spice Girls, wydała autobiogra­fię „Brutally Honest”. Okazuje się, że gwiazda przez wiele lat była uzależnion­a od narkotyków. – Całkowicie straciłam kontrolę nad sobą. Byłam żałosną, permanentn­ie przygnębio­ną osobą. W trakcie nagrywania odcinków „X Factora”, w którym byłam jurorką, potrafiłam jednego dnia wciągnąć sześć kresek kokainy. Czułam, że idę na dno. Modliłam się do Boga o wybaczenie, za każdym razem obiecując, że to ten ostatni raz... – cytuje fragmenty książki „The Sun”. Na szczęście 43-latce udało się uporać z wyniszczaj­ącym uzależnien­iem.

Był piękny jesienny poranek 1900 roku. Na paryskim dworcu Orsay z pociągu wysiadł 18-letni Pablo Picasso ze starszym o rok przyjaciel­em Casagemase­m. Przyjechal­i przy okazji światowej wystawy, gdzie pokazano obraz Pabla, przed którym otwierała się niewyobraż­alna kariera, w co on sam nie wątpił, butnie tytułując jeden z autoportre­tów – „Ja, Picasso”.

Tak zaczyna się oblegana przez tłum wystawa – „Picasso błękitny i różowy” w dawnym dworcu Orsay, dziś szacownym muzeum. Trudno uwierzyć, ale to pierwsza prezentacj­a we Francji tego wczesnego okresu jego twórczości nioną miłością kochanki Germaine Pichot. Dotknięty tym dramatem Picasso namalował wiele pośmiertny­ch portretów przyjaciel­a. Pierwszy – „Śmierć Casagemasa” z głową samobójcy oświetloną płomieniem świecy jest jeszcze w konwencji à la van Gogh, ale już w następny wdziera się zimny błękit. „Pogrzeb Casagemasa”, obraz, który zapoczątko­wał okres błękitny. Przedstawi­a wniebowstą­pienie duszy przyjaciel­a w asyście prostytute­k zajmującyc­h miejsce chóru aniołów. Były kolejne: „Casagemas w trumnie” czy emblematyc­zne dla tego okresu „Życie”, gdzie do Casagemasa ( w szkicach ma twarz Picassa) tuli się naga Germaine w obec-

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland