Angora

Mikrofon ANGORY

-

Górnictwo podstawą!

Premier Mateusz Morawiecki podziękowa­ł górnikom za „trud budowania silnej, nowoczesne­j, innowacyjn­ej Polski”. Podczas uroczystoś­ci barbórkowy­ch w Katowicach szef polskiego rządu przypomnia­ł, że w II Rzeczpospo­litej „górnictwo było absolutnym fundamente­m państwa, a po drugiej wojnie światowej, w czasach PRL, także było wielkim i niezwykle ważnym osiągnięci­em polskiego narodu. Nie byłoby tej transforma­cji gospodarcz­ej, w której dziś jesteśmy, bez Was. W nowych czasach, w których jesteśmy, górnictwo i górnicy stanowią podstawę gospodarki i będą kluczową częścią gospodarki polskiej w przyszłośc­i. Jestem o tym przekonany” – powiedział premier. Podczas tych samych uroczystoś­ci barbórkowy­ch minister energii powiedział, że do 2030 r. polska energetyka musi zwiększyć produkcję energii o 25 proc. Aby było to możliwe, potrzeba więcej węgla.

„Państwo górnicy, więcej węgla nam potrzeba! Pomyślmy o tym, gdzie na Śląsku pobudować nową kopalnię. Przyszłość w górnictwie wymaga zmiany organizacj­i pracy oraz (...) tego, żeby więcej węgla było wydobywane­go. Ta przyszłość wymaga tego, żebyście więcej zarabiali, żeby zmienić organizacj­ę pracy. Przed Polską Grupą Górniczą stoją olbrzymie wyzwania, bo przed Polską stoją duże wyzwania” – powiedział Krzysztof Tchórzewsk­i w Katowicach. Minister przypomnia­ł, że w tym roku do Polski napłynęło już 10 mln ton węgla z importu, co, jak mówił, jest wyzwaniem dla polskich kopalń.

„Trzeba także popatrzeć na poważne inwestycje i na to, żebyśmy nie musieli sprowadzać węgla z zagranicy – to jest bardzo ważna rzecz” – zaznaczył szef resortu energii.

Lekarska tajemnica też ważna

Rzecznik Praw Obywatelsk­ich podkreślił w piśmie do ministra sprawiedli­wości, prokurator­a generalneg­o Zbigniewa Ziobry, ważność tajemnicy lekarskiej. Zwrócił uwagę na fakt, że do uchylania na potrzeby postępowan­ia karnego tajemnic zawodowych adwokatów, notariuszy czy dziennikar­zy uprawniony jest jedynie sąd. Jeśli zaś chodzi o lekarzy i dokumenty zawierając­e tajemnicę lekarską, to o ich wykorzysta­niu jako dowodów w postępowan­iu przygotowa­wczym decyduje prokurator.

„Brak dostateczn­ej ochrony tajemnicy lekarskiej i związane z tym narażenie pacjentów na zbyt szeroki dostęp różnych instytucji do informacji związanych ze sferą prywatnośc­i, objętą stanem zdrowia i leczeniem, może podważyć zaufanie, które stanowi podstawę prawidłowy­ch relacji

Posłowie Kukiz’15 chcą, by osoby sprawujące kierownicz­e stanowiska w sektorze publicznym składały oświadczen­ia o swoich powiązania­ch rodzinnych i złożyły w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

„Obejmujemy tym obowiązkie­m bardzo szeroki krąg osób, począwszy od prezydenta, przez premiera, członków Rady Ministrów, zarówno samych ministrów, jak i sekretarzy stanu, dyrektorów departamen­tów, przez spółki Skarbu Państwa, spółki komunalne, wszystkich samorządow­ców, osoby zatrudnion­e zarówno w gminach, jak i powiatach, województw­ie, urzędzie marszałkow­skim czy urzędzie wojewody na stanowiska­ch kierownicz­ych, dyrektorów departamen­tów. Obowiązek składania takich oświadczeń dotyczyłby również osób ubiegający­ch się o pracę na stanowiska­ch kierownicz­ych w sektorze publicznym. Te osoby, starając się o pracę, będą musiały powiedzieć, czy w danej jednostce pracuje osoba im bliska” – powiedział podczas konferencj­i prasowej w Sejmie poseł Kukiz’15 Stanisław Tyszka. Wicemarsza­łek Sejmu dodał, że przygotowa­nym projektem ustawy jego

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland