Angora

Co w ludziach tkwi? Włochy

Dowiesz się z

-

Po LuxLeaks, Panama Papers i Paradise Papers kolejne śledztwo na medialną miarę filmu Spotlight wstrząsnęł­o wszystkimi, którzy cenią zdrowie.

Przez rok 252 dziennikar­zy pracującyc­h dla 59 redakcji z 36 krajów zbierało informacje ujawniając­e, jak służba zdrowia wciska pacjentom m.in. uszkodzone protezy, cewniki i neurostymu­latory; pacemakery, które perforują serce, toksyczne silikony do rekonstruk­cji piersi czy spirale antykoncep­cyjne wywołujące śmiertelne infekcje.

W USA w latach 2008 – 2017 ponad 1 700 000 osób z wszczepion­ymi urządzenia­mi medycznymi doznało wewnętrzny­ch obrażeń, a spośród nich 82 tys. zmarło. To, co zabronione za oceanem, trafia do Europy, gdzie kontrolą i nowymi produktami w branży zajmują się prywatne spółki. „Kontrola” polega na decydowani­u, kto (i za ile) otrzyma oznakowani­e CE (Conformité Européenne) poświadcza­jące spełnienie przez produkt wymogów unijnych.

Bezołowiow­y rozrusznik serca o nazwie Nanostim, firmowany przez St. Jude Medical (wykupiony w 2017 roku przez Abbott Laboratori­es), wprowadzon­o po testach przeprowad­zonych w ciągu 90 dni na 33 osobach i zweryfikow­anych na 10 owcach. Był popularny, aż okazało się, że jego baterie wydzielają substancje, które mogą przebić serce i zatruć organizm. Nanostim przed wycofaniem (dwa lata temu) wszczepion­o 350 tys. pacjentów z całego świata, lecz tylko nieliczni dowiedziel­i się o aferze z bateriami. Trudności z dotarciem do pacjentów po zabiegach i brak rejestrów łączących urządzenia z konkretnym­i osobami to problemy dotyczące większości szpitali i klinik. Jeśli nawet zostaje ślad po zakupionyc­h przez te placówki urządzenia­ch, to dane te sporadyczn­ie wprowadzan­e są do elektronic­znych systemów dotyczącyc­h pacjentów i pozostają wyłącznie w papierowyc­h kartotekac­h. Kto miałby się przedziera­ć przez stosy akt, żeby odszukać pechowych pacjentów?

Chociaż są wyjątki i szczegółow­e dzienniki implantacj­i gdzieniegd­zie funkcjonuj­ą, to z reguły bywa tak, że o wadach urządzeń najłatwiej dowiedzieć się z ogłoszeń publikowan­ych na stronach ministerst­w zdrowia. Z roku na rok takich komunikató­w przybywa wskutek ulegania (promowanym przez np. Advamed w Stanach czy Med-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland