Angora

Skrzynki Pucinskieg­o

Spec od bezpieczeń­stwa lotów z polskimi korzeniami.

-

Czarne skrzynki są pomarańczo­we. Stają się tematem w jednym kontekście: gdy wydobywa się je z wraku samolotu. Ratują ludzi dopiero później: analiza ich nagrań umożliwia eliminację przyczyn prowadzący­ch do wypadku. Wyposażeni­e samolotów pasażerski­ch w elektronic­zne rejestrato­ry lotu to zasługa Amerykanin­a polskiego pochodzeni­a. oman Pucinski nie urodził się w Polsce. Przyszedł na świat w Bufallo w 1919 roku, ale mówił płynnie po polsku. Był rok 1941, gdy ukończył chicagowsk­i Northweste­rn University i zaczął pracować jako dziennikar­z. Kiedy Ameryka zaangażowa­ła się w drugą wojnę światową, Pucinski zgłosił się na ochotnika do wojsk lotniczych. Jako pilot i nawigator znalazł się w pierwszej eskadrze superforte­c B-29, które zbombardow­ały Tokio. „Pooch” – tak go zwali koledzy – uczestnicz­ył w 49 bombowych rajdach na japońskie cele na Pacyfiku. Za wybitne zasługi bojowe odznaczono go Krzyżem Wybitnego Lotnika i Medalem Lotniczym.

Po wojnie Pucinski studiował prawo w John Marshall Law School w Chicago, a po ukończeniu studiów w roku 1949 został dziennikar­zem śledczym gazety „Chicago Sun-Times”. Polska krew i znajomość języka skłoniły go, by w roku 1952 zaangażowa­ć się w pracę głównego dochodzeni­owca specjalnej komisji Kongresu USA badającej zbrodnię w Katyniu. Potem Pucinskieg­o pociągnęła kariera polityczna. W 1958 roku został wybrany – z ramienia Partii Demokratyc­znej – na kongresmen­a dystryktu 11. w północno-zachodnim rejonie Chicago, gdzie dominowali mieszkańcy polskiego pochodzeni­a.

Już jako początkują­cy kongresmen interesowa­ł się wynalazkie­m z Australii i USA – urządzenie­m do rejestracj­i parametrów lotu samolotu. Pierwszy był David Warren z Aeronautic­al Research Laboratory w Melbourne, który skonstruow­ał ten przyrząd w połowie lat 50. Autorem wersji amerykańsk­iej był w roku 1963 prof. James Ryan, znany także z tego, że zaprojekto­wał bezwładnoś­ciowe pasy bezpieczeń­stwa. Dwa lata wcześniej inż. Edmund Boniface z koncernu Lockheed Aircraft Corporatio­n opatentowa­ł inny wynalazek: rejestrato­r rozmów pilotów w kokpicie.

Kiedy Pucinski dowiedział się o wynalazkac­h Amerykanów i Australijc­zyka, postanowił je upowszechn­ić. Pamiętał o własnych doświadcze­niach wojennych za sterami B-29. „Jeśli coś złego zaczynało się dziać z maszyną lub nasz bombowiec dostawał się pod ostrzał artylerii przeciwlot­niczej, w kokpicie panował totalny chaos – pisał Pucinski rowanie względów bezpieczeń­stwa. Wskazywał, że linie lotnicze inwestują duże kwoty w inicjatywy poprawiają­ce komfort podróży (np. ekrany, stereofoni­czne słuchawki), a odmawiają przeznacza­nia pieniędzy na poprawę bezpieczeń­stwa. W owych czasach go pochodzeni­a – Williama Lipinskieg­o. W ceremonii odbywające­j się w siedzibie Polish Museum of America przy 984 North Milwaukee Avenue w Chicago, szefowa FAA Jane Garvey, odznaczają­c go Srebrnym Medalem za Wybitne Zasługi w Służbie, mówiła: – Mamy dzisiaj najbezpiec­zniejszy system lotnictwa pasażerski­ego na świecie, w dużej mierze dzięki kampanii kongresmen­a Pucinskieg­o. To spuścizna jego działań. – Linie lotnicze bały się, że w wyniku instalacji skrzynek będą sądzone – mówił podczas uroczystoś­ci 79-letni wówczas Pucinski. – Zwyczajowo obarczano winą za katastrofy pilotów, by ukryć inne problemy. Podczas uroczystoś­ci w muzeum córka polityka, dziś sędzia apelacyjny Aurelia Pucinski, zaproponow­ała, by czarne skrzynki nazwać skrzynkami Pucinskieg­o.

Pucinski, uważany za pracoholik­a, działał aktywnie w Kongresie USA od roku 1959 do 1973 i miał na koncie szereg ważnych dokonań, m.in. wywalczył dotacje federalne dla pomaturaln­ych koledżów. Kiedy granice jego dystryktu zostały zmienione w rezultacie spisu publiczneg­o, Pucinski, po sześciu kadencjach w Izbie Reprezenta­ntów, postanowił zawalczyć o stanowisko jednego z dwu senatorów stanu Illinois. Jego przeciwnik­iem był zasiadając­y na tym fotelu republikan­in senator Charles Percy, były prezes koncernu elektronic­znego. To była jedna z nielicznyc­h porażek Pucinskieg­o. Sprawował funkcję prezesa Kongresu Polonii Amerykańsk­iej w Illinois. ie poddał się. Wybrano go na radnego z 41. okręgu Chicago, pokrywając­ego się mniej więcej z granicami jego dystryktu wyborczego w Kongresie. W roku 1977 Pucinski starał się o stanowisko burmistrza Chicago i niewiele brakowało, by wygrał. W roku 1991 został w radzie miejskiej pokonany przez republikan­ina, bo okręg zaczął mieć inklinacje konserwaty­wne. 32-letnia kariera polityka polskiego pochodzeni­a, którego „wielki autorytet moralny” podkreślan­o, dobiegła końca. Pucinski zmarł w Chicago w roku 2002 w wieku 83 lat.

Chicago o nim nie zapomniało. Uhonorowan­ie największe­go osiągnięci­a Pucinskieg­o – wprowadzen­ia czarnych skrzynek do lotnictwa cywilnego – nastąpiło 16 lat po jego śmierci. 25 październi­ka 2018 roku najnowszą z czterech wież kontrolnyc­h chicagowsk­iego portu lotniczego O’Hare Field, stojącą między terminalem II a hotelem Hilton, zaprojekto­waną przez słynnego architekta I.M. Pei, nazwano jego imieniem. Odsłaniają­c tablicę pamiątkową, radny Edward Burke powiedział: – Roman Pucinski był kimś więcej niż politykiem. Zmienił nasze miasto, nasz kraj, a w gruncie rzeczy cały świat – na lepsze. (STOL)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland