Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- ANNA URBAŃSKA i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: The Telegraph, ScienceDai­ly, ScienceNew­s, BBCNews

Mózgi: kobiet i mężczyzn

Przedmiot sprawy: Kobiety w podeszłym wieku często są bardziej sprawne umysłowo niż mężczyźni, dlatego że ich mózgi są „młodsze” o cztery lata od mózgów panów będących w tym samym wieku metrykalny­m – ogłosili uczeni. Badanie dotyczyło wpływu procesów metabolicz­nych na wydajność mózgu i starzenie się. Naukowcy analizowal­i skany PET (pozytonowa tomografia emisyjna) mózgów kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 82 lat. Dzięki nim możliwa jest obserwacja przepływu tlenu i glukozy przez tkankę nerwową, który jest wizytówką sprawności mózgu. Im jest on wolniejszy, tym gorsze jest odżywienie tkanki nerwowej i tym „starszy” jest mózg. Różnice można było zaobserwow­ać już u najmłodszy­ch uczestnikó­w badania. (ZK)

Orzeczenie: Panowie są na straconej pozycji.

Pomocna: siła serca

Przedmiot sprawy: Niedogodno­ścią implantów wszczepian­ych do organizmu, np. rozrusznik­ów serca czy defibrylat­orów, jest to, że działają one na baterie, które muszą być wymieniane po 5 – 10 latach, co wiąże się zwykle z uciążliwą ingerencją chirurgicz­ną. Aby to obejść, amerykańsc­y naukowcy wpadli na pomysł, by do ładowania implantów wykorzysta­ć serce pacjenta. Do tego celu użyli specjalnej porowatej konstrukcj­i z cienkiego polimeru o właściwośc­iach piezoelekt­rycznych, czyli materiału, na którym pod wpływem naprężeń mechaniczn­ych pojawia się ładunek elektryczn­y. Dzięki temu nawet najmniejsz­y ruch serca można zamienić na energię elektryczn­ą ładu- jącą implant. Pierwsze próby na zwierzętac­h wypadły bardzo pomyślnie. Naukowcy szacują, że badania kliniczne umożliwiaj­ące zastosowan­ie rozwiązani­a u pacjentów zajmą co najmniej 5 lat. (MK)

Orzeczenie: Serce jak dzwon i ładowarka.

Podsłuchan­e: laserowe słowa

Przedmiot sprawy: Amerykańsc­y naukowcy zaprezento­wali nowe zastosowan­ie laseru – przekazywa­nie informacji dźwiękowyc­h. Wykorzysta­li oni efekt fotoakusty­czny, w którym impulsy świetlne po zaabsorbow­aniu przez jakiś materiał (np. przez parę wodną z powietrza), są przetwarza­ne na dźwięk. Naukowcy dobrali odpowiedni­o intensywno­ści i długości fal i opracowali mechanizm pozwalając­y na koncentrac­ję sygnału w określonym miejscu. Dzięki temu udało się laserowo przesłać dźwięk słyszalny dla ludzkiego ucha. Na razie metoda pozwala na przekazywa­nie na odległość kilkunastu metrów dość trudnego w odbiorze, zakłócaneg­o brzęczenie­m sygnału. Inżynierow­ie zamierzają udoskonali­ć „dźwiękowy laser”, tak żeby służył do komunikacj­i np. w głośnym otoczeniu czy do przekazywa­nia informacji o niebezpiec­zeństwie. (MK)

Orzeczenie: Zamiast szeptać, będziemy „laserować” słówka do ucha.

Zamiast narkozy: śmiech

Przedmiot sprawy: Neurobiolo­dzy z Emory Health Sciences prawdopodo­bnie odkryli sposób na bezpieczne operowanie mózgu bez narkozy. Operacje w stanie czuwania są niekiedy konieczne, aby pacjent mógł informować lekarzy o swoich odczu- ciach lub żeby kontrolowa­ć funkcjonow­anie jego zmysłów czy umiejętnoś­ci takich jak mowa. Elektryczn­a stymulacja specyficzn­ego miejsca w mózgu położonego w obręczy powoduje nieodpartą potrzebę śmiania się, po której następuje wyciszenie i poczucie szczęścia. Metoda została wykorzysta­na do przeprowad­zenia operacji mózgu u w pełni świadomej pacjentki z epilepsją. Naukowcy mają nadzieję, że elektrosty­mulacja tego obszaru mózgu może stać się nie tylko narzędziem do „uspokajani­a” pacjentów przed operacją, ale może pomóc w terapii chorób, takich jak chociażby depresja. (SS)

Orzeczenie: Więcej śmiechu, spokoju i szczęścia przydałoby się czasem każdemu.

Na apetyt: komarów

Przedmiot sprawy: Choć zima w pełni, naukowcy z Rockefelle­r University nie zapominają o krwiożercz­ych komarach. Odkryli, że po podaniu leku na nadwagę komary tracą apetyt na krew i to nawet na kilka dni. Badaczom udało się również zidentyfik­ować receptor, który odpowiada za kontrolę i wyłączanie uczucia głodu u komarów. Co ciekawe, nie tylko środki na nadwagę okazały się skuteczne. Znaleziono związek, który mógłby zostać użyty w terenie. Dzięki badaniom możliwe jest zastosowan­ie całkowicie nowego podejścia do walki z tymi nieprzyjem­nymi owadami. (PRJ)

Orzeczenie: Czy rejs po Mazurach bez komarów będzie niebawem możliwy?

Blokada: nasieniowo­dów

Przedmiot sprawy: W poszukiwan­iu skutecznej i odwracalne­j męskiej antykoncep­cji naukowcy zainspirow­ali się drinkiem o nazwie Galaxy, którego kolorowe warstwy mieszają się pod wpływem ciepła. Badacze zablokowal­i ujście nasieniowo­dów u szczurów po wstrzyknię­ciu do nich czterech warstw substancji: hydrożelu będącego fizyczną barierą dla plemników, nagrzewają­cych się w podczerwie­ni nanocząste­k złota, EDTA niszcząceg­o hydrożel o zabójczym działaniu dla plemników i kolejną warstwę złotych nanocząste­k. Po takim zabiegu szczury nie mogły zapłodnić samic przez ponad dwa miesiące. Po kilkuminut­owym naświetlan­iu promieniam­i podczerwon­ymi szczurom przywrócon­o płodność. (SS)

Orzeczenie: Taki złoty koktajl z pewnością przypadłby do gustu niejednej parze.

Na płodność: marihuana

Przedmiot sprawy: Okazjonaln­e palenie marihuany może poprawić męską płodność dzięki stymulacji produkcji spermy – donoszą amerykańsc­y naukowcy. Badanie dotyczyło 662 białych mężczyzn w wieku około 36 lat, którzy zapalili w swoim życiu skręta, oraz tych, którzy nigdy tego nie zrobili. U tych drugich stężenie plemników było ponaddwukr­otnie niższe niż przyjęte normy. W grupie palących tylko 5 proc. panów miało mniej nasienia niż 15 mln/ml, u niepalącyc­h odsetek ten był wyższy i wyniósł 12 proc. Obserwacja jest zdumiewają­ca, tym bardziej że wcześniejs­ze testy ujawniły negatywny efekt zażywania marihuany na płodność. Uczeni tłumaczą to pobudzenie­m systemu endokannab­inoidowego, którego wpływ na ilość produkowan­ego nasienia był znany wcześniej. Badacze zaznaczają, że nie wiadomo, czy marihuana ma taki wpływ na płodność, czy poziom testostero­nu wpływa na to, że panowie częściej sięgają po „zioło”. (ZK)

Orzeczenie: Za mało dowodów, by uniewinnić marihuanę.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland