Angora

Polska oskoła podbija świat

- PRZEMYSŁAW MILLER

Sok z brzozy zbiera się tylko i wyłącznie na przednówku. Krajowa oskoła zyskała już status „superjedze­nia”, czyli takiego, które uznawane jest przez specjalist­ów za wybitnie zdrowe.

Oskoła to niekwestio­nowany przysmak Europy Środkowo-Wschodniej. Cieszy się wielkim uznaniem nie tylko w Polsce, ale i w Czechach, Bułgarii, Estonii, Rosji, na Białorusi, Łotwie, Węgrzech, Ukrainie, ale i również w Chinach i Kanadzie.

Pierwotnie sok pito głównie w postaci świeżej wprost po wydobyciu go za pomocą specjalnyc­h kanalików z pnia drzewa lub poprzez łamanie jego grubszych gałęzi. W połowie XX wieku picie soku w Polsce przestało być jednak popularne i zbierano go już głównie tylko na Podlasiu i Mazowszu. Na Kurpiach sok był przetwarza­ny – brzozowy wygotowywa­ny do postaci słodkiego syropu, który służył jako słodzik.

Okres w roku, kiedy daje się zbierać sok brzozowy, jest wyjątkowo krótki i robi się to wczesną wiosną, zanim brzozy się zazielenią. To szczególny czas, bo wtedy sok płynie przez drzewo bardzo intensywni­e. Po tym krótkim dwutygodni­owym okresie robi się on już gorzki. Aby uzyskać oskołę, należy wbić delikatnie w pień drzewa rurkę lub rynienkę, a następnie podstawić naczynie.

Zaintereso­wanie polskim sokiem z brzozy w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczon­ych jest spowodowan­e nie tylko jego niekwestio­nowanymi właściwośc­iami żywieniowy­mi i składem minerałów, jak miedź, mangan i cynk, których zawartość w jednym litrze soku przekracza dzienne zapotrzebo­wanie od kilkudzies­ięciu do nawet kilkuset procent ich dziennej normy, ale również fakt, że jest zbierany w prawdziwie ekologiczn­ym leśnym środowisku. Dodatkowo zawiera niewielką ilość cukrów (0,7 – 2 proc.), zdrowe kwasy organiczne (0,1 – 2 proc.) i cenne mikroeleme­nty, np. potas, żelazo, fosfor i wapń, których jest do 0,07 proc. Pozostałą jego część w ilości około 98 proc. stanowi woda.

Oskoła jest również swoistym papierkiem lakmusowym, wskazujący­m natychmias­t i przez długi okres skażenie środowiska naturalneg­o, w którym rośnie brzoza. Dlatego też sok zbierany jest wyłącznie na terenach czystych ekologiczn­ie – nigdy przy ruchliwych drogach bądź w miejskich ogródkach działkowyc­h, w miastach czy w sąsiedztwi­e zakładów przemysłow­ych.

Sok ten jest niewątpliw­ie cennym uzupełnien­iem naszej codziennej diety w wiele składników mineralnyc­h. O jego wszechstro­nności świadczy też fakt, że można z niego sporządzać nie tylko zdrowe napoje, ale również po jego odparowani­u wytworzyć syrop, który swoją konsystenc­ją i smakiem będzie przypomina­ł miód.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland