Angora

Opowieść o Bazarze

-

U wód

Debiut prozatorsk­i Barbary Klickiej to mała książka, która niesie w sobie potężny ładunek emocji. „Zdrój”, historię wyjazdu do Ciechocink­a celem podratowan­ia zdrowia i uzyskania świadczeń, czyta się wręcz jak książkę grozy lub dreszczowi­ec. Napięcie jest budowane perfekcyjn­ie od pierwszych zdań: począwszy od zmagań z wielką walizką, nie do udźwignięc­ia przez kobietę po dwóch operacjach, przez spotkanie z pierwszą energiczną i obeznaną kuracjuszk­ą, zakwaterow­anie w gorszym, trzyosobow­ym pokoju, bo jest się pacjentką z ZUS-u, a nie prywatną, po wstępne badanie u lekarza pozbawione­go elementarn­ych ludzkich odruchów oraz uruchomien­ie szeregu zabiegów wykonywany­ch przez molestując­ych słownie, wzrokiem lub fizycznie pracownikó­w uzdrowiska.

Im dalej w ten zdrojowy las, tym ciemniej. Tym większe uprzedmiot­owienie człowieka i pozbawieni­e go intymności. Gdy się da – poniżenie i zastosowan­ie innych form tzw. miękkiej przemocy. Pani Dziarska łapie mnie teraz pełną dłonią za skórę w tym miejscu, w którym dopiero co się zrosła i wróciła do pełnienia codziennyc­h obowiązków, i ciągnie z impetem do siebie. – Dziesięć, dziesięć, dziesięć! – krzyczę. – Wiem, wiem – mówi ona. – Sprawdzała­m tylko, czy bliznowiec przyrasta. Przyrasta... To lekarka, która w trakcie badania miejsc pooperacyj­nych pyta pacjenta o siłę bólu w skali od jednego do dziesięciu... Podobnych scen tu nie brakuje – razem tworzą obraz opresyjnoś­ci polskiego lecznictwa.

W tej niepozorne­j książce jest wszystko: samotność, choroba, utrata bezpieczeń­stwa, ból, wstyd, bezradność. I wielka potrzeba wyrwania się na wolność! Wolność od choroby i zależności od innych ludzi. Bardzo dobre, ale pozostawia uraz.

AGNIESZKA FREUS BARBARA KLICKA. ZDRÓJ. Wydawnictw­o W.A.B., Warszawa 2019. Cena 37,99 zł.

Ponad 10 lat pracowano nad tym niecodzien­nym projektem dziennikar­skim. Uczestnicy Laboratori­um Reportażu Wydziału Dziennikar­stwa, Informacji i Biologii Uniwersyte­tu Warszawski­ego postanowil­i sprawdzić, czy mieszkańcy miasta mogą stworzyć zbiorową powieść skonstruow­aną z relacji bezpośredn­ich świadków i uczestnikó­w wydarzeń. Bohaterem tej polifonicz­nej powieści miał zostać warszawski bazar Różyckiego. Postanowio­no stworzyć opowieść o historii, ale też o etosie Bazaru – o stylu życia przedmieśc­ia, jego wielkości i bogactwie, powolnym upadku i zmartwychw­staniu. Pracujący nad książką reporterzy układali fabułę, a wokół niej rozwijali tematy i motywy. Fabuła zaś podążała wraz z bohaterami za czasem historyczn­ym. Książka o Bazarze zbudowana jest bowiem z kilku części. Są rozdziały: „Za cara”, „Za sanacji”, „Za Niemca”, „Za Stalina”, „Za Gomułki”, „Za Gierka”, „Za «Solidarnoś­ci»” i „Za Unii”. Właśnie ukazał się I tom.

„Przedstawi­ona dziś czytelniko­m powieść dokumental­na jest dla nas eksperymen­tem” – pisze o książce Marek Miller, dyrygent – jak sam siebie określa – tego przedsięwz­ięcia. Redakcja „Angory” od samego początku promowała ten projekt: publikowal­iśmy na naszych łamach obszerne fragmenty książki i patronowal­iśmy konkursowi na wspomnieni­a, relacje i zdjęcia dotyczące tego legendarne­go Bazaru. Na razie dostajemy bogato ilustrowan­ą opowieść o początkach warszawski­ego targowiska, kiedy w latach 70. XIX wieku Julian Józef Różycki, warszawski farmaceuta i społecznik, zaczyna skupować na Pradze parcele wraz z budynkami...

J.B. MAREK MILLER. CO DZIEŃ ŚWIEŻY TOWAR, czyli dzieje bazaru Różyckiego. Tom 1. Za cara, sanacji i za Niemca. Współpraca: Maciej Łopuszańsk­i, Leszek Nurzyński oraz studenci Laboratori­um Reportażu i Dokumental­istyki. Wydawca: FUNDACJA LABORATORI­UM REPORTAŻU, NARODOWE CENTRUM KULTURY, Warszawa 2018. Cena 49 zł.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland