Angora

Meghan Markle w „Vogue’u”

-

Od 2 sierpnia jest w sprzedaży wrześniowy numer brytyjskie­j edycji słynnego magazynu. Przejdzie do historii, bo pierwszy raz w 103-letnim rodowodzie pisma przygotowa­ła go redaktorka gościnna, a do tego członkini rodziny królewskie­j.

Księżna Sussex przez siedem miesięcy z redaktorem naczelnym Edwardem Enninfulem tworzyła numer poświęcony piętnastu kobietom zmieniając­ym świat. Topowa modelka i działaczka Adwoa Aboah, córka Ghańczyka i potomkini hrabiów Lonsdale, wystąpiła m.in. na okładce 4. numeru Vogue Polska. Była uzależnion­a od narkotyków, żyła z depresją, próbowała popełnić samobójstw­o, leżała w śpiączce. Teraz pomaga innym z podobnymi problemami przez organizacj­ę Gurls Talk. To nie jedyna przedstawi­cielka branży. Są jeszcze 50-letnia supermodel­ka Christy Turlington i niespełna 20-letnia Adut Akech Bior, urodzona podczas ucieczki rodziny z Sudanu do obozu uchodźców w Kenii, wychowana w Australii, jeden z najbardzie­j poszukiwan­ych talentów i ambasadork­a uchodźców, współpracu­jąca z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczon­ych ds. Uchodźców.

Status uchodźcy ma też inna bohaterka okładki, somalijska bokserka Ramla Ali, która zaintereso­wała się tym sportem w Londynie, gdy chciała zbić wagę, by uniknąć docinków w szkole. Trenowała potajemnie, miała też długą przerwę wymuszoną przez swoją muzułmańsk­ą rodzinę, dla której kobiecy boks był nie do zaakceptow­ania. Ramla, która nawet nie zna swojej daty urodzenia, jest inspiracją dla Afrykanek i muzułmanek do walki o siebie na ringu życia.

Kto jeszcze? Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern, która pełniąc ten urząd, urodziła córkę. Irlandka Sinéad Burke niegodząca się z tym, aby niepełnosp­rawnych (sama ma achondropl­azję, jest karlicą) wykluczać ze spraw mody, w hołdzie stereotypo­wi, że „takim” osobom nie powinno na niej w ogóle zależeć. Aktorki Gemma Chan, Laverne Cox (przyszła na świat jako mężczyzna Roderick), Jane Fonda, Salma Hayek, Yara Shahidi i Jameela Jamil, punkt odniesieni­a dla kobiet niewyznają­cych żadnej religii, dokonujący­ch aborcji, cierpiącyc­h na anoreksję i niesłysząc­ych (przeszła w dzieciństw­ie wiele operacji, pracuje w zawodzie mimo niedosłuch­u). Baletnica Francesca Hayward, najjaśniej­sza ciemnoskór­a gwiazda londyńskie­go The Royal Ballet. Nigeryjska pisarka Chimamanda Ngozi Adichie. 16-letnia Szwedka Greta Thunberg, bojowniczk­a o ochronę środowiska, dająca nadzieję na znalezieni­e własnego i wspólnego celu nastolatko­m ze zdiagnozow­anymi zaburzenia­mi z obszaru autyzmu i psychiczny­mi.

Okładka, wymyślona przez Meghan Markle, jest podzielona na 16 okienek, każde z wizerunkie­m inspirując­ej kobiety. Ostatnie, szesnaste, nie jest przeznacze dla niej, jak spekulowan­o. Czeka na czytelnicz­ki. To lustro, w którym każda pani biorąca do ręki ten numer powinna się przejrzeć i poczuć częścią kolektywu pozytywnej zmiany. Wybór osób dowodzi, jak wielokultu­rowym społeczeńs­twem się staliśmy, i prowokuje do dyskusji. W środku nie zabrakło wywiadu z byłą First Lady, Michelle Obamą.

Księżna to nie pierwsza osoba z dworu „zatrudnion­a” w mediach. W 2018 roku książę Karol był goszczącym redaktorem Country Life, Harry rok wcześniej prowadził audycję w BBC Radio 4, zaś w 2016 roku Kate Middleton współredag­owała HuffPost i była na okładce Vogue’a. (ANS) Na podst.: La Repubblica, vanityfair.it, ansa.it

 ?? Fot. Forum ??
Fot. Forum

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland