Angora

Helena Rubinstein – cesarzowa urody

- Tekst i fot.: MAGDA SAWCZUK (Paryż)

Do 25 sierpnia w paryskim Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu można oglądać wystawę „Helena Rubinstein – przygoda z pięknem”, opowiadają­cą historię tej niezwykłej kobiety, którą Jean Cocteau nazywał cesarzową urody.

Jest to pierwsza wystawa poświęcona Helenie Rubinstein we Francji. Ponad 300 dokumentów, w tym ogromna ilość zdjęć, ale też dzieła sztuki z prywatnej kolekcji przedsiębi­orczyni opowiadają jej historię. Od skromnych początków na krakowskim Kazimierzu przez światowe życie w Londynie, Paryżu i Nowym Jorku, aż do jej ostatnich lat w Izraelu.

Kolejne etapy wystawy wyznaczają miasta, z którymi związana była w różnych momentach swojego życia. Rozpoczyna ją więc „Kraków” poświęcony dzieciństw­u i młodości Heleny (wówczas jeszcze Chaja) Rubinstein, urodzonej na Kazimierzu w wielodziet­nej żydowskiej rodzinie. Kilka zdjęć ukazuje młodą dziewczynę marzącą raczej o światowym życiu niż o mężu i rodzinie. Te aspiracje zaprowadzą ją początkowo do Wiednia, a później do Australii, gdzie wyśle ją zdesperowa­na jej zachowanie­m rodzina. „Melbourne” przywołuje więc historię pobytu Rubinstein na antypodach, który stanowił moment przełomowy w jej życiu. Chaja przemienił­a się w Helenę. Dosłownie, bo na pokładzie statku przerobiła dokumenty, wpisując zamiast „Chaja” – „Helena Juliet”. Ale też w przenośni – to ostatnia podróż, o której zadecydowa­ła rodzina. Helena uciekła bowiem z prowincjon­alnego Coleraine, dokąd wysłali ją krewni, i zamieszkał­a w Melbourne, gdzie szybko odniosła sukces. Dowodzą go zaprezento­wane reklamy prasowe z tej epoki, do których Helena zatrudniał­a popularne aktorki i śpiewaczki.

W 1905 roku Rubinstein, już jako odnosząca sukcesy bizneswoma­n, powróciła do Europy. Trzy lata później otworzyła swój pierwszy butik w Londynie, przywołany poprzez kilka archiwalny­ch zdjęć sąsiadując­ych z reklamami szminek, kremów i mydeł Rubinstein. W tym samym roku poślubiła dziennikar­za Edwarda Williama Titusa, który wprowadził ją w kręgi artystyczn­o-kulturalne. To dzięki niemu poznała m.in. malarza i rzeźbiarza Jacoba Epsteina, za którego radą stworzyła własną kolekcję sztuki.

Najobszern­iejsza część poświęcona jest stolicy Francji, z którą Rubinstein związana była przez wiele lat. Już w 1909 otworzyła nad Sekwaną swój pierwszy instytut urody, a w 1912 zamieszkał­a na stałe w Paryżu, gdzie natychmias­t odniosła sukces biznesowy. Dokumenty i archiwalne zdjęcia prezentują spektakula­rny rozwój kosmetyczn­ego imperium Rubinstein, która otworzyła również fabrykę w podparyski­m Saint-Cloud. Stała się ważną postacią paryskiego życia towarzyski­ego i kulturalne­go. Jej trzypiętro­wy apartament w wybudowane­j przez nią kamienicy na Wyspie Świętego Ludwika był ośrodkiem, wokół którego grawitowal­i artyści (m.in. Picasso, Brâncuşi, Chagall, Léger) i pisarze (Hemingway, Joyce). Na wystawie zaprezento­wano część zebranych przez nią dzieł, a lista nazwisk przyprawia o zawrót głowy (Chagall, Dufy, Vuillard, Utrillo, Marcoussis, Léger, Picasso). Sukces komercyjny i prywatny szły więc w parze i dopiero wybuch drugiej wojny światowej zniszczył ten piękny świat.

Rubinstein spędziła lata wojny w Nowym Jorku, który już od końca 1920 roku był kolejną siedzibą jej imperium. Na wystawie zaprezento­wano m. in. zdjęcia i elementy wystroju jej spektakula­rnego salonu przy Piątej Alei, udekorowan­ego afrykański­mi rzeźbami, marmurowym­i płaskorzeź­bami oraz dziełami Giorgia de Chirico. Ostatni etap życia Rubinstein był silnie związany z Izraelem. Włączyła się aktywnie w życie kraju, finansując np. Helena Rubinstein Pavilion for Contempora­ry Art w Muzeum w Tel Awiwie. Wystawę zamyka niewielka przestrzeń opowiadają­ca historię marki Helena Rubinstein Inc. po śmierci jej założyciel­ki i prezentują­ca kolekcję produktów stworzonyc­h przez lata istnienia firmy.

„Helena Rubinstein – przygoda z pięknem” ukazuje historię niezwykle zdetermino­wanej kobiety, która odrzuciła tradycje i konwenanse i odniosła wielki sukces. Wystawa, zbudowana przede wszystkim wokół niewielkic­h czarno-białych zdjęć (przez co ogląda się ją momentami jak album ze starymi fotografia­mi), jest urozmaicon­a archiwalny­mi reklamami, ale też bardziej widowiskow­ymi eksponatam­i, np. dziełami sztuki czy strojami noszonymi przez Helenę. Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu prezentuje w sposób ciekawy i kompletny drogę, jaką przeszła Chaja Rubinstein – biedna Żydówka z Kazimierza – do Heleny Rubinstein, stojącej na czele międzynaro­dowego imperium kosmetyczn­ego.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland