Angora

Mikrofon ANGORY

- WOJCIECH NOMEJKO

Ważna decyzja

„To niezwykle ważny krok. Cieszymy się, że ustawa została wreszcie przyjęta ponad partyjnymi podziałami, choć proces był długi i trudny – pamiętajmy, że pierwszy projekt ustawy powstał jeszcze w roku 2015, a w roku 2016 ówczesna premier Beata Szydło deklarował­a, że rząd przygotuje ustawę, która będzie zapobiegał­a marnowaniu żywności. To duży sukces społeczeńs­twa, organizacj­i pozarządow­ych i polityków, a przede wszystkim senatorów, którzy zainicjowa­li proces” – powiedział­a Anna Ogniewska z Greenpeace po przyjęciu przez parlament ustawy o przeciwdzi­ałaniu marnowaniu żywności.

„Biorąc pod uwagę panującą w Polsce suszę, nie możemy pozwolić sobie na marnotraws­two zasobów. Dziewięć milionów ton żywności wyrzuconej do śmieci, to co najmniej 1,72 mld m sześc. wody. To tak jakby każdy z nas wylewał bez celu codziennie sto półtoralit­rowych butelek wody” – dodała Ogniewska.

Zgodnie z nowym prawem, produkty, które zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na wady ich wyglądu bądź opakowań, będą nieodpłatn­ie przekazywa­ne organizacj­om pozarządow­ym.

Użyto siły

Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę w sprawie budowy Muzeum Westerplat­te i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Muzeum Gdańska w imieniu władz miasta planowało stworzyć na półwyspie swoją placówkę muzealną. Zgodnie z nowym prawem tereny

walk o Westerplat­te należące do miasta przejdą na własność Skarbu Państwa.

„Powiem to, co dla mnie jest najtrudnie­jsze: bardzo żałuję, że kwestia przyszłośc­i świętego miejsca dla Polaków, jakim jest Westerplat­te, jest rozwiązywa­na z użyciem siły, a nie w dialogu. To podważa zaufanie do aparatu państwoweg­o, choć pewnie należy powiedzieć – do aparatu Prawa i Sprawiedli­wości” – powiedział­a prezydent Gdańska podczas konferencj­i prasowej. Aleksandra Dulkiewicz uznała za prawdopodo­bne, że zostanie ogłoszony międzynaro­dowy konkurs dotyczący kształtu przyszłego muzeum.

„To dobrze, tylko dlaczego specustawa wpierw ma zabrać ziemię będącą w gestii miasta Gdańska? Nie wiemy, co chcemy zbudować, nie wiemy, jak chcemy zbudować – zdaje się mówić Prawo i Sprawiedli­wości, rząd i prezydent. Będę rozmawiała z prawnikami i postaram się wykorzysta­ć wszystkie dostępne środki prawne, które są w Rzeczyposp­olitej Polskiej i poza nią, do tego, żeby zatrzymać złe prawo. Wspólna pamięć, wspólne myślenie o przyszłośc­i powinny powstawać w dialogu, a nie z użyciem siły” – powiedział­a prezydent Dulkiewicz.

List do papieża

Robert Biedroń w jednej z komercyjny­ch rozgłośni radiowych zapowiedzi­ał napisanie listu do papieża Franciszka. Ma to być apel o zapoznanie się z tym, co dzieje się w polskim Kościele katolickim. Bezpośredn­ią przyczyną tak niecodzien­nej decyzji są słowa arcybiskup­a Marka Jędraszews­kiego, który podczas obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawski­ego podkreślił, że to z powstańczy­ch mogił narodziła się wolna Polska. „ Trzeba było długo na nią czekać (...). Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksis­towska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa” – powiedział metropolit­a krakowski.

„Granica, którą przekroczy­ł biskup Jędraszews­ki, jest w demokratyc­znym państwie, w Europie, w kraju tak doświadczo­nym faszyzmem, granicą nieprzekra­czalną. Mam wrażenie – teraz pozostanie­my w sferze religii – że w biskupa Jędraszews­kiego wcielił się jakiś diabeł, bo to jest język diabelski. Biskup Jędraszews­ki nie zdaje sobie sprawy, że od mowy nienawiści do przestępst­w z nienawiści jest bardzo krótka droga” – powiedział Biedroń.

Otwarty rząd

„W kontekście technologi­i, która nas otacza, często mówi się, że wszyscy jesteśmy obserwowan­i. Mówi się o «Wielkim Bracie», tymczasem Mapa Inwestycji to jest ruch w drugą stronę. To my zapraszamy obywateli, żeby popatrzyli na to, co rząd zrobił, żeby mogli obserwować rzeczywist­e zmiany i inwestycje na bardzo wielu polach” – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Zabrzu podczas prezentacj­i rządowej interaktyw­nej strony internetow­ej Mapa Inwestycji. Szef rządu chce, by Polacy pomagali w tworzeniu nowych inwestycji.

„Chcemy poddać się pod ocenę obywateli. Ta interaktyw­na mapa, która jest dostępna dla każdego obywatela na stronach internetow­ych, jest skonstruow­ana w podziale na gminy, na powiaty, na województw­a. Każdy będzie mógł zobaczyć swoją gminę – co zostało tam zrobione” – powiedział premier.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland