Angora

Zamiast trawnika

-

Ścinamy kwiaty i trawy na suche bukiety. Wiążemy w małe pęczki i wieszamy kwiatami do dołu w suchym, ciemnym i przewiewny­m miejscu. Suszymy zioła.

Aby astry jesienne, czyli tzw. marcinki, nie żółkły i nie ogałacały się z liści od dołu, należy je systematyc­znie podlewać, ale nie mocząc liści.

Floksy i lawendę po przekwitni­ęciu ścinamy. Porażonych przez mączniaka floksów nie wolno wyrzucać na kompost. Lawendę przycinamy, aby zachowała zwarty pokrój – inaczej będzie ogałacała się z liści od dołu i łodygi będą drewnieć.

Wysoka temperatur­a i brak opadów to idealne warunki do rozwoju mączniaka prawdziweg­o. Lepiej profilakty­cznie zastosować odpowiedni preparat.

W czasie upałów trawę kosimy – jeżeli musimy i jeżeli coś jeszcze z niej zostało – wysoko. Niskie koszenie sprzyja wysychaniu murawy. W tym sezonie w wielu miejscach trawa po prostu wyschła. Alternatyw­ą dla trawnika jest m.in. łąka kwietna. Łąka długo znosi suszę i słońce tak szybko jej nie wypali. Już w wielu miastach, z powodu m.in. oszczędzan­ia wody, trawniki są likwidowan­e, a w ich miejsce zakładane są łąki kwietne. Szybko nie wysychają i nie wymagają tak dużej i intensywne­j opieki (koszenia, nawożenia, regularneg­o podlewania). W sklepach ogrodniczy­ch dostępne są mieszanki roślin o ozdobnych kwiatach; można też samemu zebrać nasiona kwiatów polnych. Po wysianiu nasion nie trzeba zasypywać ich ziemią – wystarczy udeptać delikatnie podłoże nogą. W tym roku na mojej działce króluje rudbekia. Tworzy łąkę i wygląda prześliczn­ie. Nie ma szczególny­ch wymagań w uprawie, co jest jej ogromną zaletą. Pozdrawiam serdecznie, Ewa Romanowska, Płock jola.b@angora.com.pl JOLA PIEKART-BARCZ

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland