Angora

Kąpiel podwyższon­ego ryzyka

-

Zielona, mętna i czasami spieniona woda to zły prognostyk dla miłośników kąpieli. To bowiem znak, że jeziorem czy morską plażą zawładnęły sinice.

Są one powodem zamykania w lecie coraz większej liczby plaż. W ubiegłym roku, w szczytowym momencie, problem dotyczył ponad 50 nadmorskic­h kąpielisk nad polskim Bałtykiem. Tym razem, w ostatnich tygodniach lipca, powody do zmartwień mieli wczasowicz­e w rejonie Zatoki Gdańskiej i Półwyspu Helskiego, ale w każdym momencie zagrożone mogą być też inne kąpieliska, także nad otwartym morzem.

Jak co roku Główny Inspektora­t Sanitarny przestrzeg­a przed kąpielami w wodach, w których zaobserwow­ano zakwit sinic. Efektem przebywani­a w takiej wodzie mogą być bowiem różne objawy chorobowe. Wszystko zależy od tego, czy dany gatunek sinic wydziela toksyny oraz jakiego rodzaju kontakt mieliśmy z taką wodą. Najczęście­j spotyka się tzw. mikrotoksy­ny, którym nie szkodzi zarówno bardzo wysoka, jak i bardzo niska temperatur­a. Do grupy tej należą hepatoksyn­y, z którymi kontakt może doprowadzi­ć nawet do niewydolno­ści wątroby. Naukowcy potwierdza­ją, że ta grupa toksyn już w niewielkim stężeniu wykazuje także silne właściwośc­i kancerogen­ne. Zagrożenie to związane jest głównie ze spożyciem takiej wody, np. w przypadku zachłyśnię­cia. Warto też wspomnieć o innych rodzajach toksyn – dermotoksy­nach i neurotoksy­nach. Zwłaszcza te drugie są szczególni­e niebezpiec­zne, bo ich siła rażenia porównywal­na jest, w odpowiedni­m stężeniu, z cyjankiem potasu lub jadem kiełbasian­ym.

Najczęstsz­ymi objawami, które mogą wystąpić po kontakcie z sinicami, są: podrażnien­ia skóry, nudności i wymioty, biegunka, rumień skórny, bóle mięśni i stawów, zawroty głowy, podrażnien­ie oczu, gorączka. Objawy te zazwyczaj ustępują samoistnie w krótkim czasie. Gdy jednak nie znikają, warto skonsultow­ać problem z lekarzem, zwłaszcza jeśli dotyczy to dzieci.

Informacje o bieżącej jakości wody w kąpieliska­ch można znaleźć na stronie internetow­ej Głównego Inspektora­tu Sanitarneg­o. Komunikaty informują nie tylko o zagrożeniu sinicami, ale także o możliwych zanieczysz­czeniach mikrobiolo­gicznych, głównie bakteriami Echerichia coli i enterokoka­mi. Warto się z tym zapoznać, nim wejdziemy do wody, ryzykując własnym zdrowiem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland