Angora

Grenlandia się topi

-

Panują tam ekstremaln­ie wysokie temperatur­y. Fala afrykański­ch upałów, która przetoczył­a się przez Europę, dotarła tak daleko na północ. Ogromny lądolód pokrywając­y 80 procent wyspy topi się w zastraszaj­ącym tempie.

Tylko 1 sierpnia spłynęło do morza 11 miliardów ton lodu. Woda ta mogłaby wypełnić ponad 4 miliony basenów olimpijski­ch. Topi się 60 procent powierzchn­i lądolodu, dwa razy więcej niż zazwyczaj. Od czasu rozpoczęci­a pomiarów w 1950 roku na wyspie nie widziano czegoś podobnego. Szacuje się, że w czasie trzech pierwszych dni sierpnia Grenlandia, będąca duńskim terytorium autonomicz­nym, straciła 40 miliardów ton lodu.

Ruth Mottram, klimatolog z Duńskiego Instytutu Meteorolog­icznego, poinformow­ała, że tylko w lipcu stopiło się 197 miliardów ton lądolodu grenlandzk­iego – odpowiedni­k około 80 milionów basenów olimpijski­ch. Na skutek tego poziom światowych mórz i oceanów wzrósł o jedną dziesiątą milimetra w ciągu zaledwie miesiąca. Nie brzmi to groźnie, naukowcy jednak przypomina­ją, że na skutek zmian klimatyczn­ych poziom mórz i oceanów podnosi się każdego roku o 3,5 milimetra. Lodowy pancerz Grenlandii to druga co do wielkości pokrywa lodowa na Ziemi, po lądolodzie Antarktydy. Jeśli cały zniknie, poziom mórz wzrośnie aż o 7 metrów, wiele ogromnych miast i gęsto zaludniony­ch regionów zostanie zalanych.

Lądolód Grenlandii zazwyczaj zaczyna się topić w końcu maja. W tym roku lód zmieniał się w płynące strumienie i szafirowe jeziora już na początku tego miesiąca. Przeciętni­e w lipcu lądowa pokrywa wyspy kurczy się o 60 do 70 miliardów ton, ale tegoroczne lato jest wyjątkowo upalne. Dodatnie temperatur­y odnotowano nawet na wysokości 3 tysięcy metrów, a więc w tych regionach wyspy, w których od stuleci panuje wieczny mróz. Promienie słoneczne topią masy białego śniegu. W następstwi­e odsłonięty zostaje stary lód o ciemniejsz­ym kolorze, który absorbuje więcej ciepła i proces topnienia przyśpiesz­a. Lądolód grenlandzk­i traci więcej lodu latem, niż zyskuje go zimą. W latach 2010 – 2018 ten ujemny lodowy bilans wynosił przeciętni­e około 280 miliardów ton rocznie. W tym roku z pewnością będzie znacznie większy.

Rekordowo wysokie temperatur­y panują w tym roku w całej Arktyce. Płoną lasy Kanady i Syberii. Na Syberii ogień trawi 3 mln hektarów lasów i rozszerza się po granice Mongolii. Pożoga uwalnia do atmosfery masy dwutlenku węgla. Naukowcy alarmują, że czasu na uratowanie klimatu planety zostało mniej, niż do tej pory zakładano. (KK) Na podst.: CNN, The Independen­t, Scientific American, The Guardian

 ?? Fot. Forum ??
Fot. Forum

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland