Angora

Niechże Polacy wreszcie zapłacą

List amerykańsk­ich senatorów w sprawie mienia ofiar Holocaustu.

-

Według polityków z wyższej izby Kongresu Pompeo powinien podjąć działania, dzięki którym ofiary Zagłady lub ich rodziny otrzymają odszkodowa­nia lub dawne nieruchomo­ści, „które zostały bezprawnie przejęte przez nazistów, a następnie znacjonali­zowane przez komunistów”.

Senatorowi­e apelują do sekretarza stanu: „Zachęcamy pana do podejmowan­ia odważnych inicjatyw, które pomogą Polsce rozwiązać problem tak szybko, jak to tylko możliwe”. Pośpiech jest konieczny, ponieważ ocalałych z Zagłady żyje już niewielu.

Izraelski dziennik „Haaretz” napisał: „Senat USA zwiększa nacisk na Polskę w sprawie rozwiązani­a kwestii mienia jej żydowskich obywateli, skonfiskow­anego podczas Holocaustu, a także po nim”. Waszyngtoń­ski dziennik „The Hill” oznajmił: „Senat czyni naciski na Polskę, aby wypłaciła ofiarom odszkodowa­nie za mienie skradzione przez nazistów”.

Komentator­zy podkreślaj­ą, że list jest inicjatywą bez precedensu. Został podpisany niemal przez wszystkich senatorów tak z Partii Republikań­skiej, jak i Demokratyc­znej. Zapewne do sygnatariu­szy dołączą też inni.

Inicjatora­mi petycji są zasiadając­y w Senacie demokratka Tammy Baldwin oraz republikan­in i były kandydat na prezydenta Marco Rubio. Oboje byli współautor­ami ustawy o sprawiedli­wości dla ofiar, którym nie zadośćuczy­niono ( JUST albo ustawa Senatu nr 447), jednomyśln­ie przyjętej przez Senat i Izbę Reprezenta­ntów USA. W maju 2018 roku podpisał ją prezydent Donald Trump. Ustawa ta wzywa do wzmocnieni­a wysiłków na rzecz osób, które przeżyły Holocaust oraz ich rodzin. Zobowiązuj­e Departamen­t Stanu do przekazywa­nia raportów na temat postępu w tej sprawie w niektórych krajach europejski­ch.

Petycja senatorów stwierdza, że Polska jest jedynym krajem Unii Europejski­ej, który nie przyjął ustawy dotyczącej restytucji prywatnego mienia odebranego żydowskim obywatelom. W lutym br. Mike Pompeo, biorąc udział w Warszawie w konferencj­i poświęcone­j sprawom bezpieczeń­stwa na Bliskim Wschodzie, wezwał władze RP do kompleksow­ej restytucji majątku ofiar Zagłady. Senatorowi­e w liście podkreślaj­ą, że sojusz Polski i USA, które są partnerami w NATO, opiera się nie tylko na wspólnych interesach, ale także wspólnych ideałach, jak poszanowan­ie praw własności prywatnej. Zwracają się do sekretarza stanu: „Dlatego podniosło nas na duchu pańskie publiczne oświadczen­ie w lutym w Warszawie apelujące, by Polska podjęła odpowiedni­e kroki w celu restytucji mienia prywatnego należącego do ofiar Holocaustu, ich rodzin i innych, którym zostało skonfiskow­ane w dobie komunizmu. Odpowiedź premiera Morawiecki­ego na pańskie uwagi, w której premier powiedział, że Polska rozwiązała ten problem, była niepokojąc­a. Jak pan wie, problem nie został rozwiązany i nie zniknie”.

Agencja Bloomberg zwraca uwagę, że senatorowi­e wystosowal­i list do szefa dyplomacji na cztery tygodnie przed wizytą w Polsce Donalda Trumpa, który przybędzie do Warszawy na obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Według agencji Polska zmierza do zwiększeni­a amerykańsk­iej obecności wojskowej na swym terytorium z powodu zagrożenia ze strony Rosji, a jednocześn­ie Warszawa gwałtownie odrzuca wezwania do przyjęcia prawa dotycząceg­o restytucji mienia skonfiskow­anego przez nazistów, a potem przejętego przez komunistów. Bloomberg przytacza słowa wiceminist­ra sprawiedli­wości Michała Wójcika, który przypomina, że zgodnie z polskim ustawodaws­twem mienie, które nie ma spadkobier­ców, zostaje przejęte przez państwo, a osoby prywatne mogą ubiegać się o zwrot własności swej rodziny na drodze sądowej.

Dziennik „Haaretz” zaznacza, że inicjatywa senatorów nastąpiła w czasie, w którym relacje między Polską a rządzonymi przez Trumpa Stanami Zjednoczon­ymi stają się coraz cieplejsze. „Polska chce mieć na swym terytorium nową wielką bazę NATO w Europie i próbuje zachęcić Trumpa do wsparcia tego celu, proponując nazwanie tej bazy Fort Trump. Administra­cję Trumpa i prawicowo-nacjonalis­tyczny rząd w Warszawie łączą podobne, antyimigra­nckie poglądy”, wywodzi lewicowy „Haaretz”.

Eric Gallagher, który jest reprezenta­ntem Światowej Organizacj­i Restytucji Mienia Żydowskieg­o (WJRO) w Waszyngton­ie, powiedział na łamach „Haaretz”, iż petycja senatorów „jest kolejnym świadectwe­m, że Kongres Stanów Zjednoczon­ych nie zapomniał o ocalałych z Holocaustu i niezłomnie dąży dla uzyskania dla nich sprawiedli­wości”.

Na łamach magazynu „The New York Jewish Week” opublikowa­ł artykuł Gideon Taylor, przewodnic­zący Światowej Organizacj­i Restytucji Mienia Żydowskieg­o.

Zdaniem autora walka ofiar Zagłady i ich rodzin o restytucję mienia jest w istocie rzeczy walką o pamięć. Przedsiębi­orstwa, grunty, domy, które niegdyś należały do Żydów, są ostatnim materialny­m łącznikiem z utraconą rodziną i z historią rodziny obejmującą wiele pokoleń.

Norman Trysk-Frajman miał 10 lat, gdy Niemcy zmusili jego rodzinę do życia w warszawski­m getcie. 89-letni obecnie mężczyzna czule wspomina dziadków i przywołuje w pamięci swe piękne i uprzywilej­owane dzieciństw­o. Mieszkał wtedy w domu z kanalizacj­ą, uczęszczał do prywatnej szkoły i chodził na spacery z psem.

Zostały mu tylko wspomnieni­a i pożółkłe akty własności dwóch warszawski­ch kamienic należących do jego dziadków. Norman, mieszkając­y na Florydzie, walczy o odzyskanie własności. Obecnie Frajman i inni ocaleni z Holocaustu otrzymali potężne wsparcie ze strony Senatu Stanów Zjednoczon­ych, pisze Gideon Taylor. (KK)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland