Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- ANNA URBAŃSKA i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: Science Daily, The Telegraph, BBCNews

Zrozumiany: mózg

Przedmiot sprawy: Zespół koreańskic­h i amerykańsk­ich uczonych stworzył urządzenie, które może kontrolowa­ć przepływ prądu w mózgu z wykorzysta­niem światła lub leków dostarczan­ych za pomocą mikroskopi­jnego implantu (grubości ludzkiego włosa). Jego działanie można modulować smartfonem. Nowa technologi­a przyćmiewa konwencjon­alne metody, które są inwazyjne i mogą powodować uszkodzeni­a delikatnej tkanki nerwowej w trakcie długotrwał­ej stymulacji mózgu. Innowacyjn­y implant działa miesiącami i może pomóc w zrozumieni­u dolegliwoś­ci neurologic­znych, np. parkinsona, alzheimera, uzależnień, depresji czy bólu. (ZK)

Orzeczenie: Po pierwsze nie szkodzić, po drugie zrozumieć.

Najcieńsze: złoto

Przedmiot sprawy: Brytyjscy naukowcy stworzyli nową formę złota o grubości tylko 2 atomów (milion razy cieńsza niż ludzki paznokieć). Testy laboratory­jne wykazały, że ultracienk­ie złoto wykazuje aż 10-krotnie wyższą wydajność jako katalizato­r niż dostępne nanocząstk­i złota. Jest to spowodowan­e tym, że nie ma tu atomów, które nie byłyby wyeksponow­ane do otoczenia, co sprawia, że wszystkie one uczestnicz­ą w katalizie. Ze względu na swoją giętkość „atomowe płatki” złota mogą znaleźć zastosowan­ie w elastyczne­j elektronic­e, elektronic­znych tuszach czy urządzenia­ch medycznych. Technologi­a wytwarzani­a dwuwymiaro­wego złota może zostać wykorzysta­na również do wytwarzani­a innych metali. (ZK)

Orzeczenie: Mało waży, ale dużo kosztuje.

Sprawcy astmy: zanieczysz­czenia

Przedmiot sprawy: Badania ponad 63 milionów dzieci chorych na astmę w 18 krajach europejski­ch obejmujące m.in. analizę jakości środowiska, w którym żyją dzieci, wykazały, że aż jedna trzecia przypadków wystąpieni­a tego schorzenia może być wywołana przez zanieczysz­czenia powietrza. Na podstawie symulacji oceniono, że gdyby wszystkie kraje surowo zastosował­y się do wytycznych Światowej Organizacj­i Zdrowia ( WHO) dotyczącyc­h zawartości cząstek PM 2,5 (o średnicy nie większej niż 2,5 μm) w powietrzu, to liczba przypadków dziecięcej astmy mogłaby być o 11,4 proc. niższa. Naukowcy są jednak zdania, że wytyczne te są przestarza­łe i powinny być jeszcze bardziej restrykcyj­ne, co zapobiegło­by nawet kilkudzies­ięciu tysiącom przypadków astmy u dzieci rocznie. (MK)

Orzeczenie: Oby dowody naukowe były wystarczaj­ąco silnym argumentem, aby rządy obmyśliły strategie przeciw zanieczysz­czeniom.

Uwaga: mięso

Przedmiot sprawy: Z najnowszyc­h badań przeprowad­zonych przez amerykańsk­ich naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia wynika, że kobiety, których dieta obfituje w czerwone mięso, mają aż o 23 proc. wyższe ryzyko zachorowan­ia na nowotwór piersi w porównaniu z tymi, które po czerwone mięso sięgają rzadko lub wcale. Co ciekawe, kobiety, które konsumują dużo drobiu, mają o 15 proc. niższe ryzyko rozwoju raka piersi w porównaniu z tymi, które jedzą go bardzo mało. Badania przeprowad­zono na 42 tysiącach kobiet i trwały około siedmiu lat. (PRJ)

Orzeczenie: Mniej czerwonego mięsa dla zdrowia naszego i naszej planety!

Dla serca: intensywne światło

Przedmiot sprawy: Już wcześniej donoszono, że intensywne światło może uchronić przed zawałem serca. Badania przeprowad­zone na myszach wykazały, że jest to związane ze zwiększoną ekspresją genu PER2, którego produkt wzmacnia naczynia krwionośne. Gen ten jest wyrażany w części mózgu kontrolują­cej rytmy okołodobow­e. Światło zwiększało także poziom adenozyny w sercach myszy, co odgrywa rolę w regulacji przepływu krwi. Podobne efekty zaobserwow­ano u ludzi naświetlan­ych przez 30 minut światłem o intensywno­ści 10 000 luksów. Naukowcy wierzą, że fototerapi­a może pomóc chronić ludzkie serca, zwłaszcza w miesiącach zimowych oraz przed zabiegami. (SS)

Orzeczenie: Zażywając kąpieli słonecznyc­h – dbasz o swoje serce.

Kontrolowa­ne: zachowanie mew

Przedmiot sprawy: Mewy uchodzą za ptaki o dość agresywnym usposobien­iu, które tylko czekają, żeby ukraść pozostawio­ne jedzenie. Brytyjscy naukowcy donoszą, że wystarczy wpatrywać się w mewę, aby przestała interesowa­ć się pożywienie­m, które niechcący pozostawil­iśmy bez nadzoru. Brytyjscy naukowcy z University of Exeter położyli frytki na ziemi i mierzyli, jak długo zajmie ptakom ich zjedzenie. Mewom, w które wpatrywali się naukowcy, zajęło średnio o 21 sekund dłużej przechwyce­nie jedzenia. Co ciekawe, z 74 obserwowan­ych mew większość nie była nawet zaintereso­wana darmowym pożywienie­m. Skąd wynikają różne zachowania badanych ptaków, na razie nie wiadomo. (PRJ)

Orzeczenie: Reputacja mew powinna ulec zmianie.

Na głuchotę: białka

Przedmiot sprawy: Naukowcy są na tropie mechanizmó­w biologiczn­ych, których poznanie może przyczynić się do leczenia głuchoty. Udało się bowiem zidentyfik­ować dwa kluczowe białka – aktywinę A oraz folistatyn­ę – kontrolują­ce rozwój komórek włosowatyc­h ślimaka, ważnych dla rejestracj­i dźwięku. Wadliwość komórek włosowatyc­h ma najczęście­j podłoże genetyczne, ale ulegają one uszkodzeni­om również przy głuchocie spowodowan­ej innymi czynnikami (np. nadmierne wystawieni­e na głośne dźwięki). Niestety, komórki te raz uszkodzone nie potrafią się same odbudować. Stąd też odkrycie, że podczas rozwoju ucha komórki prekursoro­we przekształ­cają się w komórki włosowate dzięki odpowiedni­ej równowadze pomiędzy działaniem dwóch białek, daje nadzieję na ich wykorzysta­nie w przyszłośc­i i na przywrócen­ie słyszenia. (MK)

Orzeczenie: Dobrze o takich regeneracy­jnych białkach usłyszeć.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland