Angora

Zastanów się, zanim sprzedasz grunt

-

Posiadam działkę rolną 0,71 h od 1974 roku. Na początku 2018 roku przekazałe­m działkę jako darowiznę dla wnuczki, która chciała się wybudować i rozwinąć biznes. Wnuczka jednak zamieszkał­a w Holandii i tam postanowił­a zostać na stałe, dlatego w maju 2019 roku otrzymałem od niej tę samą działkę z powrotem, też w formie darowizny. Chciałbym się dowiedzieć, czy zachowałem ciągłość posiadania i jak zachowa się urząd skarbowy przy sprzedaży?

– Andrzej Piotrowski Jeśli pytanie dotyczy kwestii, od jakiego momentu należy liczyć posiadanie nabytej „zwrotnie” nieruchomo­ści, to odpowiedź brzmi – od 2019 roku. W przypadku zatem, gdyby zdecydował się Pan od razu sprzedać tę nieruchomo­ść, może to mieć wpływ na opodatkowa­nie takiej transakcji.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. „o podatku dochodowym od osób fizycznych” (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 1387 z późn. zm.), „wolne od podatku dochodoweg­o są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomo­ści, ich części lub udziału w nieruchomo­ściach, wchodzącyc­h w skład gospodarst­wa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia gruntów, które w związku z tym odpłatnym zbyciem utraciły charakter rolny”. Interpretu­jąc powyższy przepis, w orzecznict­wie sądów administra­cyjnych przyjmuje się (np. wyrok Naczelnego Sądu Administra­cyjnego z dnia 19 lutego 2019 r., sygn. II FSK 298/17), że „ocenę, czy sprzedaż powoduje zmianę przeznacze­nia gruntu, trzeba dokonywać na dzień transakcji, a nie w kontekście faktów późniejszy­ch, tzn. działań nabywcy, podejmowan­ych po zakupie w oderwaniu od stanu faktyczneg­o znanego na dzień sprzedaży. Sprzedając­y nie może bowiem ponosić ujemnych skutków podatkowyc­h za przyszłe przedsięwz­ięcia nabywcy, na które de facto nie ma wpływu”.

Jeżeli transakcja nie podlegałab­y wyłączeniu z opodatkowa­nia na podstawie powyższego przepisu, to zastosowan­ie znajdą przepisy ogólne, w tym art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, na podstawie którego źródłem przychodów jest odpłatne zbycie (z zastrzeżen­iem ust. 2) nieruchomo­ści lub ich części oraz udziału w nieruchomo­ści, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalnoś­ci gospodarcz­ej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzo­wego, w którym nastąpiło nabycie. W praktyce urzędów skarbowych, potwierdzo­nej orzecznict­wem sądów administra­cyjnych (np. wyrokiem NSA z dnia 4 kwietnia 2018 r., sygn. II FSK 843/16), przyjmuje się, że „nabycie, o którym mowa w ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 obejmuje każde przeniesie­nie na nabywcę własności rzeczy lub prawa (w ramach spadku, innej jednostron­nej czynności, na podstawie aktu prawnego, umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązuj­ącej do przeniesie­nia własności). Pojęcie to należy rozumieć w znaczeniu najbardzie­j ogólnym jako uzyskanie własności lub innego prawa majątkoweg­o w każdy prawem przewidzia­ny sposób”.

W opisanej przez Pana sytuacji doszło do ponownego nabycia przez Pana własności nieruchomo­ści, którą wcześniej darował Pan córce. W konsekwenc­ji, w razie jej sprzedaży przez Pana może dojść do sytuacji, że będzie musiał Pan zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży, chyba że zastosowan­ie będą miały zwolnienia podatkowe (np. opisane powyżej).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland