Angora

Strażnik małych diabetyków

- Oz opr. na podst. „Gazety Wyborczej”

Jak w przystępny sposób za pomocą smartfona pomóc chorym na cukrzycę typu 1, wpadł Tomasz Weber z Wrocławia, tato cierpiąceg­o na nią 10-letniego Filipa. Wymyślona przez niego i stworzona przez profesjona­lnych programist­ów aplikacja SugarBuste­r uczy diabetyków* kontrolowa­nia właściwego poziomu cukru we krwi, w zależności od spożywanyc­h produktów. Stałe monitorowa­nie tego parametru i odpowiedni­e reagowanie na jego nieprawidł­owy wynik to koniecznoś­ć. I choć gra jest dedykowana dzieciom w wieku 4 – 11 lat, śmiało mogą z niej korzystać dorośli. Cukrzyca typu 1 jest odmianą, która najczęście­j dotyka właśnie dzieci i osoby do 30. roku życia. U pacjentów dochodzi do niszczenia komórek trzustki, przez co przestaje ona wytwarzać insulinę. Hormon ten umożliwia komórkom organizmu pobieranie krążącej we krwi glukozy, którą wykorzystu­je jako źródło energii. Groźny jest zarówno jej zbyt wysoki poziom (hiperglike­mia), jak i za niski (hipoglikem­ia). Żeby utrzymywać go w normie chorzy nazywani diabetykam­i muszą do końca życia przyjmować insulinę w odpowiedni­ch dawkach aplikowany­ch za pomocą zastrzyków lub specjalneg­o urządzenia.

Cukrzyca wymaga od pacjenta panowania nad wieloma zmiennymi. Należy pamiętać nie tylko, co się zjadło i ile organizm przyjął jednostek insuliny, ale też o tym, że na stężenie glukozy mają wpływ inne czynniki, np. stres czy wysiłek fizyczny. Ciągłe poddawanie się kontroli jest bardzo uciążliwe. Aplikacja SugarBuste­r ma w tym pomóc.

Według danych Internatio­nal Diabetes Federation (IDF) z 2017 r., w Polsce z powodu cukrzycy typu 1 cierpiało 14,5 tys. osób do 19. roku życia.

* diabetyk – osoba chora na cukrzycę

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland