Angora

Sadzimy pierwsze cebulki

- JOLA PIEKART-BARCZ jola.b@angora.com.pl

Wyjątkową pielęgnacj­ą otaczamy hortensje ogrodowe (kwitnące na pędach dwuletnich), glicynie, peonie i różaneczni­ki. One już teraz tworzą pąki kwiatowe na przyszły rok. Zatem regularnie je podlewamy, aby ziemia wokół nich nie wysychała. Można również podsypać je nawozem lub kompostem.

Sadzimy zimowity i jesienne krokusy. Kupujemy jak największe cebule i zwracamy uwagę na ich wygląd – mają być twarde, bez żadnych plam i uszkodzeń. Zimowity lubią stanowisko słoneczne lub półcienist­e. Starannie wybieramy im miejsce i przygotowu­jemy podłoże, bo im dłużej są na tym samym miejscu (bez przesadzan­ia), tym więcej kwiatów uzyskamy z jednej cebuli. Sadzimy je w dobrze przygotowa­ną ziemię – na dno dołka można podsypać trochę nawozu (do roślin cebulowych) lub kompostu. Cebulki można zaprawić preparatem grzybobójc­zym. Umieszczam­y je w ziemi na głębokość 3-krotnej wysokości cebulek. Na koniec ściółkujem­y, np. warstwą kory. Posadzone w sierpniu jesienią wypuszczą piękne kwiaty.

W tym roku zamiast pelargonii posadziłem surfinie. Rewelacja – są bezobsługo­we.

Pozdrawiam, Marian Dembowy Sadzimy do gruntu truskawki. Na grządce warto najpierw położyć matę hamującą rozwój chwastów. Po rozłożeniu i przymocowa­niu wycinamy w niej odpowiedni­o duże otwory i w nie sadzimy sadzonki. Truskawki najlepiej rosną w słonecznym miejscu w lekko kwaśnym podłożu.

Ogławiamy (ucinamy wierzchołe­k) wysokie odmiany pomidorów gruntowych i te rosnące w nieogrzewa­nych tunelach. Zostawiamy 1 – 2 liście nad ostatnim kwiatostan­em. Zabieg ten spowoduje, że nie powstaną już nowe owoce, które i tak by nie zdążyły dojrzeć, a te, które są na krzaku, będą większe.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland