Angora

Śmierć autostopow­iczom!

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Nazywam się Marek Lauda. Nazwisko jest bardzo rzadkie i jeszcze w mojej 63-letniej historii nie spotkałem nikogo spoza niewielkie­j rodziny. Chodzą co prawda słuchy, że są inni Laudowie, ale mimo że dużo podróżuję, nigdy nikogo takiego nie spotkałem. W mojej rodzinie każdy ma inne zdanie na temat pochodzeni­a nazwiska. Proszę o pomoc i prawdziwą interpreta­cję. Zależy mi na tej wiedzy, którą chciałbym przekazać swoim dzieciom.

Marek Lauda Nazwisko, notowane w dokumentac­h polskich w 1444 roku, pochodzi od łacińskieg­o rzeczownik­a lauda, czyli chwała. Możemy przyjąć, że etymologia związana jest z aktem odwagi (wojennej, cywilnej), co utrwalono w przydomku, potem w nazwisku. Warto też pamiętać o wątku prawniczym, gdyż określenie­m laudum zwano „ustawy i przepisy województw i ziem na zjazdach krajowych za zgodą powszechną ustanowion­e” (S.B. Linde) albo od kościelneg­o pojęcia laudes, czyli śpiewu na jutrznię. Genealogia mogłaby wskazać bardziej precyzyjny źródłosłów dla Pańskiego nazwiska. W bazie PESEL mamy dziś 220 nazwisk Lauda.

Prosiłabym o wyjaśnieni­e mojego nazwiska Stoparek. Mój dziadek pochodził ze wsi spod Wielunia – gdzie do dzisiaj mieszka wiele osób o tym nazwisku. Jedyną ciekawostk­ą, na jaką trafiłam podczas poszukiwan­ia znaczenia mojego nazwiska, to czechosłow­acki film z 1979 roku pt. „Smrt Stoparek”, czyli „Śmierć autostopow­iczom” – ale chyba nie ma to znaczenia i pozostaje tylko wspomnianą ciekawostk­ą.

Aleksandra Stoparek Darujmy sobie skojarzeni­a czeskie, bo homonimia, czyli identyczne brzmienie słów, najczęście­j rozmija się z semantyką, czyli znaczeniem. Stoparek pochodzi od gwarowego czasownika stopyrzyć, stoperczeć, czyli sterczeć. 115 nazwisk w bazie PESEL.

Chciałabym się dowiedzieć, skąd się wzięło moje rodowe nazwisko Szyngiel? Wieść rodzinna niesie, że przed

wiekami mieszkaliś­my w Szwajcarii, a prapradzia­dek trudnił się wyrabianie­m kół do powozów. Potem rodzina została przetransp­ortowana na Białoruś, gdzie dziadkowie otrzymali ziemię. Teraz mieszkam w Szwajcarii i dobrze się tu czuję... Przypadek?

Joanna Szyngiel-Pennec

Coś w rodzinnej legendzie może być na rzeczy, bo nazwisko jest pochodzeni­a niemieckie­go, wywodzi się od nazwy osobowej Singel, a ta od starego niemieckie­go określenia zewnętrzne­go obramowani­a murów miejskich. Zatem może to być również pochodzeni­e odzawodowe, np. od rzemieślni­ka, który takie obramowani­a wykonywał lub konserwowa­ł.

Skąd się wzięło?

Jarzembski, forma odmienna od Jarząbski, ta zaś od jarzębiny. 396 nazwisk.

Hansel, odimienne od Anzelma. 188 nazwisk.

Jedlecki, odmiejscow­e od nazwy Jedlec, ta od jodły. 160 nazwisk.

Mikosiński, odmienne od Mikołaja. 112 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland