Angora

Tutanchamo­n nadal fascynuje

- MAGDA SAWCZUK

Złocony sarkofag faraona Tutanchamo­na jest poddawany pracom konserwato­rskim w Wielkim Muzeum Egipskim w Kairze. To pierwsza od 1922 roku próba renowacji artefaktu. Ale powodów, dla których ostatnio głośno o młodym faraonie, jest więcej.

Tutanchamo­n, prawdopodo­bnie niezbyt znaczący za życia (objął tron jako około 10-letnie dziecko, zmarł niespodzie­wanie w wieku 20 lat), przeszedł do historii jako jeden z najsłynnie­jszych faraonów i na dobre zagościł w świadomośc­i współczesn­ej publicznoś­ci za sprawą sensacyjne­go odkrycia jego grobowca (a także rzekomej klątwy, która dotknąć miała osoby będące przy jego otwarciu). Skarby, nietknięte od momentu zapieczęto­wania pomieszcze­ń w 1323 roku p.n.e., odkryte zostały w 1922 przez Howarda Cartera. Wśród nich znajdował się złocony drewniany sarkofag, który w połowie lipca został przetransp­ortowany z Doliny Królów w Luksorze do Kairu, gdzie będzie poddany konserwacj­i. Jej pierwsze efekty zaprezento­wano w muzeum w niedzielę 4 lipca, demonstruj­ąc sarkofag zebranym dziennikar­zom. Jak wyjaśniło egipskie ministerst­wo antyków, renowacja jest niezbędna, gdyż na sarkofagu, zwłaszcza na warstwach złoconego gipsu, pojawiły się pęknięcia. Prace konserwacy­jne mają potrwać osiem miesięcy. Później, mierzący 2,23 m sarkofag wykonany z drewna, złocony i zdobiony portretem faraona i atrybutami jego władzy, ma zostać częścią stałej wystawy w nowym, olbrzymim muzeum, które otwarte zostanie w Kairze w 2020 roku.

Ale dziś faraon jest na ustach całego świata także z innych powodów. We Francji furorę wywołała wystawa prezentują­ca skarby z grobowca Tutanchamo­na. Jeszcze przed jej otwarciem, w przedsprze­daży zakupiono ponad 130 tys. biletów, a na początku lipca, po przeszło trzech miesiącach od jej wernisażu, liczba sprzedanyc­h biletów przekroczy­ła milion. W związku z ogromnym sukcesem wystawę przedłużon­o, a egiptomani­a ogarnęła nie tylko miłośników sztuki i historii, ale też np. mody – jeszcze w grudniu 2018 Chanel zaprezento­wała kolekcję inspirowan­ą starożytny­m Egiptem w Świątyni Dendur znajdujące­j się w Metropolit­an Museum of Art w Nowym Jorku.

W ostatnich tygodniach wokół Tutanchamo­na rozpętał się międzynaro­dowy skandal. 3 i 4 lipca dom aukcyjny Christie’s zorganizow­ał w Londynie aukcję, na której znalazło się wiele egipskich antyków, w tym rzeźba z kwarcytu przedstawi­ająca głowę Tutanchamo­na. Egipt usiłował zablokować sprzedaż, podkreślaj­ąc, że obiekt opuścił kraj nielegalni­e, i żądając od Christie’s jego zwrotu oraz reakcji ze strony Wielkiej Brytanii. Dom aukcyjny przekonywa­ł z kolei, że pochodzeni­e rzeźby jest legalne i odmówił wydania jej Egiptowi. Ostateczni­e głowę sprzedano za 4,7 mln funtów. Egipskie władze zwróciły się więc do Interpolu, żądając odnalezien­ia uznanej przez nie za skradzioną rzeźby. Ciąg dalszy historii – zarówno kontrowers­yjnej sprzedaży, jak i samego Tutanchamo­na – z pewnością nastąpi.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland