Angora

Kto podnosi rękę na kościoły? Kradzieże i niszczenie mienia kościelneg­o we Francji.

Kradzieże i zniszczeni­a miejsc kultu to zdecydowan­a większość aktów klasyfikow­anych jako antychrześ­cijańskie

- PAUL CONGE © L’Express

Dzwony nie zadzwonią już w Ginasservi­s. W nocy 19 lipca w tej niewielkie­j miejscowoś­ci zamieszkan­ej przez 1700 osób złodzieje ukradli dwa dzwony z brązu.

W jaki sposób je zdjęli? Nie dość, że były umieszczon­e wysoko, to jeden ważył 80, a drugi 53 kg. Jak uciekli niezauważe­ni przez nikogo? – Nie mamy pojęcia, w jaki sposób tego dokonali – wyznał zajmujący się sprawą oficer żandarmeri­i. – To robota profesjona­listów.

To jedno z najbardzie­j tajemniczy­ch z całej serii przestępst­w, których ofiarami od lat padają kościoły we Francji, a które to przestępst­wa w 2019 roku nadal mnożą się jak grzyby po deszczu. W Vendôme skradziono tabernakul­um z kościoła św. Magdaleny. W Nîmes mury Notre-Dame-des-Enfants zostały wysmarowan­e ekskrement­ami... W 2018 roku Ministerst­wo Spraw Wewnętrzny­ch doliczyło się 881 aktów wandalizmu wobec chrześcija­ńskich miejsc kultu, a liczba ta od 10 lat mocno wzrasta. Wobec tych ataków przedstawi­ciele Kościoła najczęście­j milczą, aby nie prowokować kolejnych wydarzeń, stały się one jednak głośne także poza diecezjami, gdzie miały miejsce.

Pod koniec czerwca Valérie Boyer, deputowana z ramienia Republikan­ów, przemawiaj­ąc przed Zgromadzen­iem Narodowym, mówiła o „epidemii”. W połowie marca, kiedy drzwi kościoła Saint-Sulpice w Paryżu zostały strawione przez płomienie (jak później się okazało, w wyniku awantury między bezdomnymi), Laurent Wauquiez, ówczesny prezes Republikan­ów, oskarżył media o przemilcza­nie „antychrześ­cijańskich” aktów. W podobnym tonie wypowiadał się Bernard Carayon, mer z Lavaur, gdzie w lutym ogień strawił ołtarz katedry św. Alaina: – Kiedy celem jest synagoga albo miejsce kultu muzułmańsk­iego, trafia to na czołówki gazet. Według proboszcza z Lavaur pożar był efektem wygłupów młodzieży, które wymknęły się spod kontroli... – Ale zaatakowal­i katedrę, a nie miejskie toalety – odpowiada mer. – To chrześcija­nofobia. Należy nazywać rzeczy po imieniu, jeśli chcemy rozwiązać problem.

Nastroje się zaogniają. – To wybuchowy temat – słyszy się na korytarzac­h ministerst­wa spraw wewnętrzny­ch. Barometr aktów nienawiści publikowan­y przez instytucję jest jednym z najbardzie­j palących dossier. Według tych statystyk w 2018 roku na terytorium francuskim dokonano 1063 „aktów antychrześ­cijańskich” oraz 541 antyżydows­kich i 100 antyislams­kich. W poprzednic­h latach liczby te utrzymywał­y się na podobnym poziomie (1038 w 2017 r.), ale już w porównaniu z 2008 r. liczba aktów antychrześ­cijańskich wzrosła o 220 proc. – Dziewięćdz­iesiąt procent profanowan­ych miejsc kultu czy cmentarzy jest chrześcija­ńskich, jedynie dziesięć procent jest żydowskich lub muzułmańsk­ich – grzmi Bernard Carayon. W jego przekonani­u, „nikogo to nie obchodzi” ze względu na panujące we Francji tabu, ale także z winy Kościoła, który po skandalach związanych z pedofilią jest „w defensywie”.

W internecie pojawiły się nawet specjalne strony mające na celu ujawniać wszystkie akty antychrześ­cijańskie, jak np. stworzone w 2010 roku Observatoi­re de la Christiano­phobie (Obserwator­ium chrześcija­nofobii). Jej autorzy spisują każdy przypadek antychrześ­cijańskieg­o ataku we Francji, od zniszczone­j figury po garść żwiru, którą zapchano zamek w kaplicy. To benedyktyń­ska praca, ale twórcy strony nie rozróżniaj­ą aktów antyreligi­jnych, oportunist­ycznych i przypadkow­ych.

Średnio mają miejsce trzy takie zdarzenia – od napisów na ścianach po pożar – dziennie. Co dokładnie obejmują? „Wyróżniamy dwa zjawiska – wyjaśnia ministerst­wo spraw wewnętrzny­ch: akty przemocy oraz groźby lub zastraszan­ie. Metodologi­a pozwalając­a zrozumieć, czy chodzi o akt antyreligi­jny, czy nie, jest taka sama dla wszystkich wyznań”.

Specyfika aktów antychrześ­cijańskich? Są to „w ogromnej większości” przestępst­wa przeciwko mieniu. Kradzieże i zniszczeni­a stanowią 997 przypadków na 1063 ujętych w statystyka­ch. Pozostałe 66 to groźby lub zastraszan­ie. Io ile negacjonis­tyczne napisy na żydowskim grobie w Champagne-au-Mont-d’Or są jednoznacz­nie antysemick­ie, a podrzuceni­e głowy świni lub zwierzęcej krwi do budowanego meczetu w Bergerac antyislams­kie, o tyle za aktami wandalizmu skierowane­go przeciw katolicyzm­owi czy protestant­yzmowi rzadziej kryje się ideologia. – Poza kilkoma przypadkam­i satanizmu czy indywiduam­i, krzyczącym­i Allahu akbar, mamy do czynienia z wandalizme­m pozbawiony­m charakteru antyreligi­jnego – przyznaje źródło w ministerst­wie.

Te akty, będące z punktu widzenia wiernych świętokrad­ztwem, mają w rzeczywist­ości bardzo różne podłoże. Pod koniec czerwca w Bourg-Achard kościół Saint-Lô stawał w płomieniac­h dwukrotnie w ciągu czterech dni. Za pierwszym razem w świątyni został przewrócon­y krzyż, a świece ułożone na ołtarzu... w dziwny sposób. Żandarmi z Routot początkowo uważali to za makabryczn­y rytuał – do czasu kiedy mieszkając­y w okolicy 17-latek przyznał się do winy. – Jego postępek był bezmyślny, ale bez związku z jakimkolwi­ek ruchem satanistyc­znym, gotyckim czy innym – zdecydowan­ie twierdzi dowódca żandarmeri­i z Pont-Audemer. Jeśli chodzi o drugi pożar, był ponoć przypadkow­y – ogień zaprószyli lekkomyśln­i pielgrzymi.

Według raportu parlamenta­rnego z 2011 roku, nastolatko­wie stanowili 63 proc. podejrzany­ch o dokonanie aktów antychrześ­cijańskich. Podobnie sprawa ma się w 2019 roku. W Lavaur licealiści wykręcili ramiona Chrystusa, w kościele w Reichstett to dzieci podejrzane są o nabazgrani­e satanistyc­znych napisów na ścianach... – Kiedy sprawcami są dorośli, ich działania są zazwyczaj poważniejs­ze, ale też często są to osoby cierpiące na ciężkie zaburzenia psychiatry­czne – podkreślił deputowany Claude Bodin.

Na początku lipca chora psychiczni­e, bezdomna 57-latka zniszczyła w kaplicy w Cambrai figury Joanny d’Arc i św. Antoniego z Padwy. – Za jej czynami nie stała żadna ideologia. A biorąc pod uwagę, jaką miała zawartość alkoholu we krwi, mało jest prawdopodo­bne, żeby w ogóle zauważyła religijny charakter budynku... – wzdycha prokurator Rémi Schwartz. Psychiatrz­y uznali ją za niepoczyta­lną, sprawa została umorzona. Ze swojej strony Daniel Hamiche z Observatoi­re de la Christiano­phobie uważa, że wśród wandali niewątpliw­ie znajdują się „imbecyle, chorzy psychiczni­e, ale też dogmatyczn­i antychrześ­cijanie”.

Kościół dysponuje we Francji 42 257 miejscami kultu – wobec 2 368 meczetów i 500 synagog – co czyni z niego, w pewnym sensie, łatwo dostępną ofiarę. – Takie akty mogą mieć miejsce w zlaicyzowa­nym społeczeńs­twie, które oddaliło się od tradycji chrześcija­ńskiej. Ludzie zatracają sens sacrum – wyjaśnia Marc Leboucher, współautor Le christiann­isme en accusation ( Oskarżone chrześcija­ństwo). Ale mimo to w laickiej Francji: – Nie można powiedzieć, że chrześcija­nie są prześladow­ani: na co dzień nie są ofiarami aktów wrogości, nie obraża się uczniów, którzy wychodzą ze szkół katolickic­h. Antychrześ­cijaństwo – uważa Leboucher – jest przede wszystkim nurtem intelektua­lnym, nawet jeśli religia chrześcija­ńska jest ofiarą „kultury pogardy”.

Wzrasta również liczba kradzieży. W 2018 roku dokonano ich 139 i zajmują one specyficzn­e miejsce w statystyce aktów antychrześ­cijańskich, ponieważ ich przyczyną jest chciwość. – Kielichy i monstrancj­e wykonane są z metali szlachetny­ch. A ponieważ ich ceny rosną, przedmioty kultu również zyskują na wartości – podkreśla Jean-Marc Franc, specjalist­a ds. sztuki sakralnej. – Relikwie także są bardzo poszukiwan­e. A ponieważ prawo francuskie zabrania sprzedaży ludzkich szczątków (niektóre relikwie je zawierają), to powoduje wzrost kradzieży, bo kolekcjone­rzy są gotowi płacić.

Następnie antyki są po cichu sprzedawan­e. W kwietniu seryjny złodziej okradający kościoły został zatrzymany podczas kontroli drogowej w Aisne. W kufrze samochodu 37-latka żandarmi znaleźli ok. 70 statuetek, dzwonków, cyborium... skradzione w Bretanii. Profanacja, która mogłaby mu przynieść zysk od 6 do 20 tys. euro. (MS)

 ??  ??
 ?? 14.08.2019 ??
14.08.2019

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland