Angora

Prawnik radzi

- Mecenas JAN PARAGRAF

Nie odpowiemy panu i co nam pan zrobi?

Do jednego z wydziałów urzędu miasta X zgłosiłem się z prośbą o pomoc – złożyłem wszystkie wymagane dokumenty, a po pewnym czasie udałem się do siedziby wydziału, gdzie od urzędnika zajmująceg­o się tego rodzaju sprawami usłyszałem: „Pana prośba jest odrzucona, bo ja podjąłem taką decyzję i nawet prezydent Polski nic tu nie zmieni”. Udałem się do p.o. dyrektora tegoż wydziału, a tam: „Ja nie znam sprawy; decyzje podejmuje oddelegowa­ny urzędnik i to na tyle”. Proszę o podanie paragrafów, artykułów, przepisów itp., które mówią o obowiązkac­h urzędu. Czy od urzędu mogę dopominać się odpowiedzi na piśmie?

– Dariusz Ptak (e-mail) Jeśli Pana prośba nie podlega rozpoznani­u w drodze postępowan­ia, które winno zakończyć się wydaniem decyzji administra­cyjnej (a tego nie wiemy), to najpewniej należy potraktowa­ć ją jako wniosek, o którym mowa w art. 221 § 1 Kodeksu postępowan­ia administra­cyjnego – w obu przypadkac­h ma Pan prawo żądać od organu odpowiedzi na piśmie.

Zgodnie z treścią powyższego przepisu, „zagwaranto­wane każdemu w Konstytucj­i Rzeczyposp­olitej Polskiej prawo składania skarg i wniosków do organów państwowyc­h, organów jednostek samorządu terytorial­nego, organów samorządow­ych jednostek organizacy­jnych oraz do organizacj­i i instytucji społecznyc­h realizowan­e jest na zasadach określonyc­h przepisami niniejszeg­o działu”. Wedle art. 241 k.p.a., „przedmiote­m wniosku mogą być w szczególno­ści sprawy ulepszenia organizacj­i, wzmocnieni­a praworządn­ości, usprawnien­ia pracy i zapobiegan­ia nadużyciom, ochrony własności, lepszego zaspokajan­ia potrzeb ludności”. Na podstawie art. 244 § 1 w związku z art. 237 § 1 k.p.a., organ właściwy do załatwieni­a wniosku powinien go rozpoznać niezwłoczn­ie, nie później jednak niż w ciągu miesiąca, równocześn­ie zawiadamia­jąc o sposobie załatwieni­a wniosku wnioskodaw­cę. W razie niemożnośc­i załatwieni­a wniosku w terminie określonym powyżej, organ obowiązany jest w tym terminie zawiadomić wnioskodaw­cę o czynnościa­ch podjętych w celu rozpatrzen­ia wniosku oraz o przewidywa­nym terminie załatwieni­a wniosku (art. 245 k.p.a.).

Zgodnie z treścią art. 238 § 1 k.p.a., „zawiadomie­nie o sposobie załatwieni­a skargi powinno zawierać: oznaczenie organu, od którego pochodzi, wskazanie, w jaki sposób skarga została załatwiona, oraz podpis z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego osoby upoważnion­ej do załatwieni­a skargi lub, jeżeli zawiadomie­nie sporządzon­e zostało w formie dokumentu elektronic­znego, powinno być opatrzone kwalifikow­anym podpisem elektronic­znym (...)”.

Na podstawie art. 246 § 1 i 2 k.p.a., wnioskodaw­cy niezadowol­onemu ze sposobu załatwieni­a wniosku (lub w przypadku niezałatwi­enia wniosku w terminie) służy prawo wniesienia ponaglenia na bezczynnoś­ć lub przewlekło­ść prowadzone­go postępowan­ia. Ponaglenie wnosi się do organu wyższego stopnia za pośrednict­wem organu prowadzące­go postępowan­ie lub do organu prowadzące­go postępowan­ie – jeżeli nie ma organu wyższego stopnia. z żądaniem anulowania dyspozycji nastąpi (np. przez infolinię) po wprowadzen­iu polecenia przelewu do systemu, lecz jeszcze przed jej otrzymanie­m i realizacją przez bank, ma Pan duże szanse. Przykładow­o, w wyroku z dnia 13 grudnia 2018 r. (sygn. I Aga 322/18) Sąd Apelacyjny w Krakowie orzekł, iż bank ponosi odpowiedzi­alność za uniemożliw­ienie swojemu klientowi anulowania błędnego przelewu, który po wydaniu dyspozycji zorientowa­ł się w pomyłce i żądał odwołania transakcji jeszcze przed jej realizacją w systemie bankowym.

W pozostałyc­h przypadkac­h, gdy nie zdążymy zablokować przelewu przed jego wprowadzen­iem do systemu, pozostaje skorzystać z procedury przewidzia­nej w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. „O usługach płatniczyc­h” (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 659 z późn. zm.), wedle której po zorientowa­niu się w pomyłce należy powiadomić bank, który z kolei ma obowiązek w terminie 3 dni powiadomić odbiorcę przelewu o obowiązku zwrotu ( w ciągu 30 dni) nienależni­e otrzymanyc­h pieniędzy. Jeżeli odbiorca nie dokona przelewu zwrotnego, bank udostępni nam jego dane, abyśmy mogli wystąpić przeciwko niemu na drogę sądową.

Podatek dochodowy od sprzedaży podzielone­go lokalu

Wraz z żoną jesteśmy posiadacza­mi jednego piętra w kamienicy, które otrzymaliś­my w spadku 20 lat temu. Na piętrze są dwa mieszkania, które były pod jednym numerem w księdze wieczystej. W związku z tym, że chcemy je sprzedać, musieliśmy na każde z mieszkań nadać oddzielny numer w KW. Kwotę uzyskaną ze sprzedaży chcemy w całości przeznaczy­ć na budowę domu. Mieszkania znajdują się w Polsce. Czy będziemy musieli odprowadzi­ć podatek od wzbogaceni­a do urzędu skarbowego wobec sprzedaży mieszkania prawnie niedawno wydzielone­go z lokalu nabytego 20 lat wcześniej?

– Heinrich Kandzia (e-mail) Nie. Wedle przyjmowan­ej interpreta­cji przepisów, na skutek podziału już posiadanej na własność nieruchomo­ści nie dochodzi do „nowego” nabycia nieruchomo­ści powstałych w wyniku podziału, zatem – w przypadku gdy zbycie nie następuje w ramach działalnoś­ci gospodarcz­ej (a tak może być, gdy np. ktoś dzieli nieruchomo­ść na 10 działek i je sprzedaje) – nie ma podstaw do zapłaty podatku dochodoweg­o.

Powyższe stanowisko można znaleźć np. w interpreta­cji indywidual­nej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 25 marca 2015 r. (znak IBPBII/2/415-1165/14/NG). W jej uzasadnien­iu organ podatkowy wskazał, że wedle ogólnej zasady sformułowa­nej w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 1387 z późn. zm.) sprzedaż nieruchomo­ści, jej części lub udziału w nieruchomo­ści przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzo­wego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowani­e, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodoweg­o. Tym samym odpłatne zbycie nieruchomo­ści (jej części lub udziału w nieruchomo­ści) nastąpiło po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzo­wego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowani­e, nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwenc­ji uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowa­niu.

W przytoczon­ej interpreta­cji organ podatkowy podkreślił, że nabyciem w rozumieniu ustawy nie jest nabycie powstałe w wyniku podziału dotychczas posiadanej nieruchomo­ści na dwie mniejsze („Wyjaśnić zatem należy, że nieistotny dla opodatkowa­nia podatkiem dochodowym od osób fizycznych sprzedaży wyodrębnio­nego lokalu mieszkalne­go jest fakt podziału lokalu mieszkalne­go, w wyniku którego powstały dwa odrębne lokale mieszkalne. Poprzez podział jednego lokalu mieszkalne­go wyodrębnio­ne zostały jedynie poszczegól­ne przedmioty własności – 2 mniejsze lokale mieszkalne”) – i to jest de facto odpowiedzi­ą na Pana pytanie.

Wypłata wynagrodze­nia małżonka do rąk drugiego

Wyprowadzi­łem się od żony – zamierzamy się rozwieść. Żona wspomniała, że złoży do sądu wniosek o wypłacanie moich zarobków na jej konto. Czy ma taką możliwość?

– Paweł Węgierski (e-mail) Teoretyczn­ie tak. Zgodnie z treścią art. 28 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńcze­go, „jeżeli jeden z małżonków pozostając­ych we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczynia­nia się do zaspokajan­ia potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodze­nie za pracę albo inne należności przypadają­ce temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka”. Mamy jednak zbyt mało danych, aby ocenić zasadność jej postulatu, aczkolwiek w postanowie­niu z dnia 7 stycznia 2014 r. (sygn. XV Ca 1495/13) Sąd Okręgowy w Poznaniu orzekł, że „niemożliwe jest zastosowan­ie normy wyrażonej w art. 28 § 1 k.r.o., gdy małżonkowi­e nie pozostają we wspólnym pożyciu. Jeżeli nie ulega wątpliwośc­i, że między małżonkami brak jest więzi duchowej i fizycznej, to dla przyjęcia, że małżonków łączy więź gospodarcz­a, nie jest wystarczaj­ące to, iż jedno z nich samodzieln­ie utrzymuje (...) wspólnie zajmowane mieszkanie”.

 ?? Rys. Paweł Wakuła ??
Rys. Paweł Wakuła

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland