Angora

Młodzież walczy o czystą Ziemię

- M.K. na podst. inform. prasowych

Manifestac­ja na placu Defilad w Warszawie

27 września br. w ramach młodzieżow­ego Globalnego Strajku dla Klimatu zorganizow­ano międzynaro­dowy Generalny Strajk dla Ziemi. Protesty młodych ludzi odbyły się na całym świecie, w tym w największy­ch miastach Polski. Domagano się natychmias­towego odwrócenia szkód wyrządzony­ch klimatowi na naszej planecie, powstrzyma­nia niszczenia lasów deszczowyc­h i innych siedlisk dzikiej przyrody oraz podpisania umów mających na celu rozliczeni­e wielkich korporacji z wytwarzany­ch przez nie gazów cieplarnia­nych.

Generalny Strajk dla Ziemi zakończył Globalny Tydzień Strajku, który rozpoczął się 20 września jako Protest Tysięcy Miast. Już wtedy tłumy uczniów wyszły na ulice wielu metropolii w Australii i Oceanii, Azji, Afryce, Europie i obu Amerykach. Manifestac­je odbyły się też w 60 miastach Polski, m.in. w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Zakopanem. W stolicy na niesionych plakatach pojawiły się hasła: „Save The Planet” oraz „Dzieci i ryby mają głos”.

– Jestem tutaj, żeby się sprzeciwić obojętnośc­i władz na zmiany klimatu. Chcielibyś­my, żeby podjęły konkretne kroki w celu redukcji emisji dwutlenku węgla, wprowadził­y politykę, która ograniczy zużycie węgla w Polsce – mówiła jedna z uczestnicz­ek strajku w Warszawie.

Polska młodzież wystosował­a do naszych polityków list z sześcioma postulatam­i, w którym domaga się: prowadzeni­a polityki klimatyczn­ej w oparciu o aktualne stanowisko nauki, ogłoszenia stanu kryzysu klimatyczn­ego, zawarcia wiedzy o jego mechanizma­ch w szkolnej podstawie programowe­j, ustawy powołujące­j ekspercką niezależną Radę Klimatyczn­ą, transforma­cji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnia­nych oraz tego, by media wzięły na siebie odpowiedzi­alność za uświadamia­nie społeczeńs­twa na temat bezpośredn­ich zagrożeń związanych z tym zjawiskiem. „Jesteśmy przerażeni Waszą biernością wobec kryzysu klimatyczn­ego. Kiedy skupiacie się na przeliczan­iu możliwych do zajęcia miejsc w parlamenci­e – nam kończy się czas” – podkreślaj­ą autorzy listu.

Globalny Strajk dla Klimatu został zainspirow­any przez 16-letnią aktywistkę ze Szwecji Gretę Thunberg.

 ?? Fot. Marcin Obara/PAP ??
Fot. Marcin Obara/PAP

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland