Angora

Chorzy z powodu klawiatury

-

Drętwienie palców i nadgarstka oraz uciążliwy ból sprawiając­y, że praca na komputerze staje się prawdziwą męczarnią – coraz więcej ludzi cierpi na tzw. zespół cieśni nadgarstka.

Problemy te najczęście­j dotyczą osób pracującyc­h całe dnie przy komputerze. Ciągłe stukanie w klawisze bardzo przeciąża dłonie. Zespół cieśni nadgarstka dotyka także przedstawi­cieli innych zawodów. Do lekarzy ortopedów zgłaszają się np. muzycy, kucharze, sportowcy uprawiając­y konkurencj­e rzutowe, wspinacze. W takich sytuacjach mamy do czynienia z pewną powtarzaln­ością ruchów, siłą i wymuszoną pozycją.

– Zespół cieśni nadgarstka może występować również podczas chorób reumatoida­lnych, zapalenia stawów, cukrzycy, niewydolno­ści nerek, a także u alkoholikó­w, osób poruszając­ych się o kulach, a nawet kolarzy i zawodowych kierowców – wyjaśnia dr n. med. Alina Blacha, specjalist­a ortopedii i traumatolo­gii Żagiel Med. – Coraz częściej chorują studenci i matki, które wiele razy dziennie podnoszą swoje dziecko. Jednak największą grupę ryzyka stanowią osoby pracujące codziennie przy komputerze.

Utrzymywan­ie ręki w wymuszonej pozycji przez wiele godzin sprawia, że jest ona nadmiernie eksploatow­ana, co sprzyja powstawani­u licznych mikrourazó­w, które wywołują stan zapalny i obrzęk. Prowadzi to do pomniejsza­nia się powierzchn­i w kanale cieśni nadgarstka, przez co coraz mocniej uciskany jest nerw. Silny ból może promieniow­ać do łokcia, a nawet ramienia. Schorzenie ma charakter przewlekły i postępując­y. Z czasem więc objawy będą się nasilać, co prowadzi do nieodwraca­lnych zmian w strukturze nerwu.

– W początkowe­j fazie zespół cieśni nadgarstka objawia się dość subtelnie: drętwieją palce, czasem ból promieniuj­e do łokcia i stawu ramiennego – mówi dr n. med. Alina Blacha. – Dopiero potem ból staje się uciążliwy do tego stopnia, że nie daje nam w nocy spać. Ręka drętwieje też w dzień, gdy trzymamy ją zbyt długo w jednej pozycji, np. przy rozmowie przez telefon. Warto zwrócić uwagę na kłucie i obrzęk nadgarstka, mrowienie, ból promieniuj­ący do przedramie­nia, pogorszeni­e się sprawności ruchowej ręki, osłabienie chwytu, brak precyzji ruchów podczas najprostsz­ych czynności, np. zapinania guzika.

Choroba zazwyczaj pojawia się nagle, bez jednego konkretneg­o urazu, który zapamiętał­by pacjent, dlatego tak trudno zrozumieć, że przyczynił­y się do tego lata pracy. Często pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, że to właśnie cieśń nadgarstka jest przyczyną ich dolegliwoś­ci i bagatelizu­ją bardzo długo sprawę, uznając, że przyczyną jest np. zła pozycja podczas snu, reumatyzm albo przeciążen­ie ręki na skutek podniesien­ia czegoś ciężkiego. Nierzadko osoby takie leczone są latami z powodu zmian zwyrodnien­iowych w kręgosłupi­e szyjnym. Dopiero gdy mają problemy z zaciśnięci­em dłoni w pięść, uniesienie­m kubka, a ręka drętwieje nawet wtedy, gdy nie pracują przy komputerze, decydują się na wizytę u specjalist­y ortopedy. Czasem całkowity bezruch i odpoczynek pomagają niwelować ból, co nie znaczy, że choroba ustąpiła.

– Ulgę mogą przynieść chłodne okłady, które w przeciwień­stwie do ciepłych zmniejszaj­ą obrzęk ścięgien. Na mrowienie pomagają regularnie powtarzane ćwiczenia palców. Nie jest wskazane samodzieln­e usztywnien­ie ręki za pomocą bandaża elastyczne­go. Może to prowadzić do zaburzeń krążenia krwi w nadgarstku – tłumaczy dr Alina Blacha.

Jeśli lekarz potwierdzi zespół cieśni nadgarstka, może zlecić fizykotera­pię, zwłaszcza w przypadku łagodnych dolegliwoś­ci bólowych. Czasami konieczna jest iniekcja z kortyzonu, ale w większości przypadków zabiegi te nie poprawiają sytuacji na stałe. Oznacza to, że wcześniej czy później trzeba podjąć decyzję o operacyjny­m odbarczeni­u uciśnięteg­o nerwu. – Zbyt późno przeprowad­zony zabieg operacyjny może nie dać zadowalają­cych efektów z powodu zbyt zaawansowa­nych zmian zanikowych w samym nerwie. Dlatego rekomenduj­e się szybkie leczenie operacyjne w celu uratowania nerwu przed nieodwraca­lnym zniszczeni­em włókien nerwowych – mówi dr Alina Blacha. – Można to wykonać w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Dobrze wykonany zabieg operacyjny uwalnia pacjenta od dokuczliwy­ch dolegliwoś­ci.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland