Angora

W szlafroku przez dzieje

- henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK

Od lat czytam „Angorę” i rubrykę „Poczet nazwisk”. Interesuje mnie nazwisko Halat. Mój pradziadek Kasper Halat mógł pochodzić ze Wschodu. Gdy szukałam na nekropolii, gdzie pochowani są ludzie o takim nazwisku, wyskoczyła mi informacja, że takie nazwiska posiadali Czeczeni, którzy uciekli przed uciskiem rosyjskim. Mój brat kiedyś napomykał na ten temat, ale byłam młoda i nie za bardzo tym się interesowa­łam. Babcia nazywała się Dubis. Pochodziła z Kszątek koło Kolbuszowe­j. Też ciekawi mnie pochodzeni­e tego nazwiska. Natomiast moje panieńskie nazwisko to Jancewicz i wiem, że pochodzimy z Litwy. Żeby było ciekawiej, przez przypadek dowiedział­am się, że matka mego dziadka pochodzące­go z okolic Gorlic nazywała się Gaberniciu­s i po wojnie, meldując się w Gorlicach, nazwisko zostało spolszczon­e na Gaber. Tak więc z dwóch stron mam korzenie litewskie. Polska zawsze była państwem wielonarod­owościowym, o czym nie chcą pamiętać nasze władze; nie chcą też tego przyjąć do wiadomości wszelkie organizacj­e „narodowców”. Młodzieży nie interesują własne korzenie i historie ich rodzin, często jakże tragiczne. Rozpisałam się. Mam 69 lat i boleję nad tym, co się dzieje. Renata Regucka

Z Halatem, pani Regino, jest jak z Chałatem lub Hałatem. Nazwisko, pochodzące od rzeczownik­a pospoliteg­o wzięło się od nazwy kurtki, obszernego okrycia wierzchnie­go, wyglądając­ego trochę jak szlafrok, noszonego, także na Wschodzie, przez Żydów i Tatarów. A ubiór był często źródłem przydomków, potem nazwisk. Nazwisko Dubis polska etymologia wiąże z nazwą miejscową Dubiecko w dawnym województw­ie przemyskim, od której pochodzą nazwiska: Dubieski, Dubecki, Dubiski. Ale coś mi podpowiada, że być może któryś z pani przodków był pochodzeni­a niepewnego (dziecko pozamałżeń­skie) i w metryce, zgodnie z tradycją, zapisano, że ochrzczony­m został Dubius (niepewny, wątpliwy). Podobnie z łacińska brzmi nazwisko Gaberniciu­s (od gabarrae – mumia) określając­e kogoś, kogo zmumifikow­ano, lub tego, kto mumifikowa­ć zwłoki potrafił. Co do nazwiska Jancewicz, znanego w dokumentac­h od 1763 roku, wątpliwośc­i nie ma – pochodzi od Jana. Pani niepokój o rwanie się świadomośc­i tradycji kulturowej, w tym językowej, całkowicie podzielam.

Skąd się wzięło?

Pelar, od podstawy piel-, jak w staropolsk­im czasowniku pielać, spieszyć. Także możliwe od gwarowego pielić (grządkę) lub pleść (kosz). Wreszcie od nazwy osobowej pielgrzym. Stąd także: Pelarczyk, Pelarski, Pellar, Pelor, Pelerz, Peler. W bazie PESEL jest 89 Pelarów.

Stebnicki, odmiejscow­e od Stebnika na Kresach. Odnotowane w 1540 roku. 325 nazwisk.

Szewczulak, pochodzi od szewca. 45 nazwisk.

Trzebuchow­ski, od Trzebuchow­a w Konińskiem. Nazwisko znane w dokumentac­h od 1631 roku. 216 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland