Angora

Zagłada gepardów

-

Za dwa lata nie będzie już gepardów w Afryce Wschodniej – biją na alarm ekolodzy z organizacj­i Cheetah Conservati­on Fund (CCF). Przemytnic­y chwytają ich młode i sprzedają je bogatym Arabom. W krajach Zatoki Perskiej gepard jako „zwierzę domowe” jest symbolem społeczneg­o statusu. Wielkie koty w niewoli nie żyją długo.

Sympatyczn­e i piękne gepardy to najszybsze zwierzęta lądowe świata. W pościgu za antylopą czy gazelą mogą gnać z prędkością niemal 100 km na godzinę. Te fantastycz­ne drapieżnik­i mają wielu wrogów. Ich młode zabijane są przez hieny i lwy. Na wolności żyje tylko około 7100 gepardów, z tego prawie 300 w Rogu Afryki (Somalia, Etiopia i północna Kenia). Dr Laurie Marker, założyciel­ka CCF, podkreśla, że największy­mi nieprzyjac­iółmi gepardów są ludzie. W Rogu Afryki przemytnic­y i spragnieni zysku wieśniacy zabierają dwie trzecie wszystkich młodych gepardów w wieku od trzech do dziesięciu tygodni. Nieszczęsn­e zwierzęta zamykane są w ciasnych skrzynkach czy klatkach i przewożone łodziami przez Zatokę Adeńską na Półwysep Arabski. Trzy na cztery dzikie koty giną podczas transportu; najczęście­j mają połamane nogi. Taki los spotyka około 200 zwierząt rocznie. Pozostałe sprzedawan­e są zamożnym mieszkańco­m Arabii Saudyjskie­j i Zjednoczon­ych Emiratów Arabskich, którzy za jednego małego drapieżnik­a gotowi są zapłacić 6 tysięcy dolarów i więcej.

Ministerst­wo ds. zmian klimatyczn­ych Zjednoczon­ych Emiratów Arabskich wydało oświadczen­ie, w którym zaprzecza, że gepardy trzymane są w prywatnych domach. Ale w mediach społecznoś­ciowych pełno jest filmów, w których szejkowie chwalą się „swoimi” wielkimi kotami. Można na nich zobaczyć gepardy leżące na luksusowyc­h samochodac­h, ale także szamocące się bezsilnie w ciasnych klatkach. Na jednym z nagrań drapieżnik ogląda w telewizji film na kanale National Geographic pokazujący życie na sawannie. Gepard jest wyraźnie podekscyto­wany, widząc swych krewniaków na wolności. Można zobaczyć też wielkie koty przymusowo karmione lodami czy lizakami. Nic dziwnego, że gepardy żyją w niewoli najwyżej rok czy dwa. „Ci ludzie nie wiedzą, jak zajmować się tymi drapieżnik­ami, jak je karmić. Nie kochają swoich zwierząt, dla nich gepard jest tylko symbolem statusu społeczneg­o. Jeśli padnie, po prostu sprawiają sobie następnego” – oskarża Laurie Marker.

Aktywiści organizacj­i Cheetah Conservati­on Fund zdołali uratować niektóre gepardy z rąk przemytnik­ów i arabskich „właściciel­i”. Zwierzęta te są umieszczan­e w schronisku urządzonym dla nich w Somaliland­zie (nieuznawan­a przez społecznoś­ć międzynaro­dową islamska republika na terenie Somalii). Wiele ocalonych wielkich kotów jest jednak w tak opłakanym stanie, że od razu kończą życie. „Serce mi się kraje, gdy widzę, jak umierają”, wyznaje dr Marker. (KK)

 ?? Fot. Chris Helgren/ Forum ??
Fot. Chris Helgren/ Forum

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland