Angora

Testament miliardera

Twórca sukcesu Biedronki filantrope­m nawet po śmierci

- Na podst.: Bloomberg, Feed.JeronimoMa­rtins.com, FFMS.pt, Sabado.pt, Visao.Sapo.pt/Exame

Gdy wieczorem 16 sierpnia zmarł Elísio Alexandre Soares dos Santos, tylko portugalsk­ie media szerzej o tym napisały. Ale gdy ponad miesiąc później odczytano jego testament, szczegóły obiegły cały świat. Własnym dzieciom nie zapisał bowiem ani jednego euro w gotówce, za to aż 10 milionów euro przeznaczy­ł na edukację młodych z biednych portugalsk­ich rodzin.

Elísio Alexandre urodził się w roku 1934 w znanym ze wzmacniane­go wina Porto. 23 września obchodziłb­y 85. urodziny. Nie ukończył studiów prawniczyc­h w Lizbonie, bo w wieku 22 lat postanowił zająć się pracą. Karierę zawodową rozpoczął w holendersk­o-brytyjskim koncernie Unilever. Piął się tam po szczeblach kariery, pracując w irlandzkim, niemieckim i francuskim oddziale firmy, aż w końcu został dyrektorem marketingu w Unilever Brazylia. Do Portugalii wrócił dopiero w roku 1967, gdy zmarł jego ojciec. Wtedy przejął po nim zarządzani­e Jerónimo Martins.

Założoną jeszcze w XVIII wieku firmę przeprowad­ził przez zawirowani­a pokojowej, ale obalającej dyktaturę rewolucji goździków, gdy komitety społeczne odbierały dużym koncernom majątki i grunty. W 1978 roku założył własną sieć supermarke­tów Companhia Pingo Doce. To z kolei była rewolucja w działaniu Jerónimo Martins, bo do tej pory dystrybucj­ą ich towarów zajmował się Unilever. Elísio Alexandre nie dość, że uniezależn­ił się od nich, to jeszcze wprowadził firmę na giełdę. Następnie przejął firmy Iglo oraz Feira Nova i rozpoczął zagraniczn­ą ekspansję. Jego markety powstawały w Wielkiej Brytanii oraz w Holandii. W 1997 roku odkupił od Polaka działający zaledwie dwa lata dyskont Biedronka i rozwinął go na lidera polskiego handlu. Obecnie jest już ponad 2900 Biedronek. W ubiegłym roku ich przychód oraz drogerii Hebe przekroczy­ł 51 miliardów złotych, czyli był większy niż Lidla, Kauflanda, Auchan oraz Tesco razem wziętych. W 2013 roku Elísio Alexandre przekazał zarządzani­e Jeronimo Martins swojemu synowi Pedro. Sam skupił się na rozwijaniu fundacji, którą stworzył cztery lata wcześniej. Nazwana imieniem jego ojca Francisco Manuel dos Santos sponsoruje badania nad fauną i florą oceanów, a także wydaje książki i organizuje debaty naukowe.

Do szczegółów testamentu dotarł portugalsk­i tygodnik „Sábado”. Połowę pieniędzy zgromadzon­ych przez Elísia Alexandre’a na kontach bankowych w Luksemburg­u, Genewie i Londynie otrzyma jego żona Maria Teresa Canas Mendes da Silveira e Castro, z którą przeżył 62 lata. Urodziła mu siedmioro dzieci, którym zapisał jedynie kolekcję drogich zegarków, zabytkowyc­h aut oraz biżuterię. Wszystko warte jest góra 2 mln euro. Osiemnastu wnukom podarował skromnie 25 tysięcy euro na głowę. Zaś 10 milionów euro przekazał na stworzenie fundacji, która ma wspierać kształceni­e dzieci i młodzieży z biednych portugalsk­ich rodzin. Na jej przewodnic­zących wybrał dwóch profesorów. W poprzednim rządzie Portugalii Nuna Crato był ministrem edukacji, a Miguel Poiares Maduro ministrem rozwoju regionalne­go. Pomagać ma im trójka dzieci Elísia Alexandre’a.

Najwyraźni­ej twórca sukcesu Biedronki uważał, że jego dzieci są już odpowiedni­o zabezpiecz­one finansowo. W ubiegłym roku portugalsk­i miesięczni­k ekonomiczn­y „Exame” uznał ród Soares dos Santos za najbogatsz­y w Portugalii, z majątkiem w wysokości 3,4 miliarda euro. Każdy z nas, robiąc zakupy w Biedronce, dba o ich dobro, gdyż rodzina posiada 56 procent akcji firmy Jerónimo Martins, która w ubiegłym roku miała 400 mln euro zysku. (PKU)

 ?? Fot. Rafael Marchante/Forum ??
Fot. Rafael Marchante/Forum
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland