Angora

Jacques Chirac nie żyje

-

Były prezydent Republiki Francuskie­j zmarł rano 26 września w wieku 86 lat. Pogrzeb odbędzie się w poniedział­ek 30 września.

Od wielu lat stan zdrowia Jacques’a Chiraca mocno się pogarszał. Od 2016 roku wszyscy, którzy się z nim spotykali, byli wstrząśnię­ci jego problemami z poruszanie­m się, z pamięcią i emanującym z niego smutkiem. Niegdyś działanie było jego żywiołem, czerpał z życia, przewodził ludziom. W ostatnich latach zamknął się w samotności i chorobie. Jego śmierć spowodował­a ogromne poruszenie w kraju i na arenie międzynaro­dowej. W niedzielę 29 września trumna z prezydente­m zostanie wystawiona w Invalides, gdzie każdy będzie mógł oddać hołd zmarłemu. Rankiem w poniedział­ek (ogłoszony dniem żałoby narodowej) w katedrze Saint-Louis-des-Invalides Jacques’a Chiraca pożegnają najbliżsi, a oficjalna msza pogrzebowa rozpocznie się w południe w kościele Saint-Sulpice. Będzie ją celebrował Michel Aupetit, metropolit­a Paryża. Zgodnie z wolą żony prezydenta, Bernadette, Chirac zostanie pochowany na paryskim cmentarzu Montparnas­se u boku swojej córki Laurence.

W ciągu swojej 40-letniej kariery Chirac zdominował francuską prawicę, niestrudze­nie bił się przeciwko lewicy, a często także przeciwko swojemu własnemu obozowi. Był ministrem nieprzerwa­nie od 1967 do 1974 r., dwukrotnie premierem (1974 – 1976 i 1986 – 1988), prezydente­m Republiki przez dwanaście lat, merem Paryża przez osiemnaści­e. W 2002 r. uzyskał w wyborach rekordowy wynik – jego kandydatur­ę poparło 82,21 procent głosującyc­h. Jacques Chirac bardziej niż ktokolwiek inny jest częścią francuskie­go dziedzictw­a polityczne­go. Mimo to, chociaż nieustanni­e żył w świetle reflektoró­w, pozostał enigmą.

Przeciwnic­y prezydenta porównywal­i go do chorągiewk­i na wietrze, zwolennicy podkreślal­i, że „w kwestiach kluczowych nigdy nie szedł na kompromisy”. Niewątpliw­ie był zmienny. W 1978 roku podpisał antyeurope­jskie „Wezwanie z Cochin”, ale w 1992 poparł ratyfikacj­ę przez Francję traktatu z Maastricht. Był kolejno piewcą „francuskie­go laburzyzmu”, liberałem, który zaczął obnażać zagrożenia, jakie niesie ze sobą ultraliber­alizm, a w 1995 r. został wybrany, obiecując zmniejszen­ie „społeczneg­o rozłamu”. Był absolwente­m kształcące­j elity polityczne Państwowej Szkoły Administra­cyjnej (ENA), ale zwalczał technostru­ktury. Był potomkiem burżuazji dbającym o „lud”, miłośnikie­m Azji przywiązan­ym do swojego kraju, fanem militaryzm­u, który został pacyfistą i obrońcą intensywne­j gospodarki rolnej, przekształ­conym w bojownika o ekologię. W gruncie rzeczy Chirac uosabiał wszystkie sprzecznoś­ci francuskie­go społeczeńs­twa...

W młodości zaciągnął się jako sternik na statek towarowy płynący do Ameryki i przemierzy­ł Stany Zjednoczon­e. Po powrocie do Francji podjął studia najpierw w Instytucie Nauk Polityczny­ch w Paryżu, a później w ENA. W 1967 roku rozpoczął karierę polityczną. Dziesięć lat później został merem Paryża, a w 1993 roku poprowadzi­ł swoją partię (Zgromadzen­ie na rzecz Republiki) do zwycięstwa w wyborach parlamenta­rnych. Dwa lata później został prezydente­m po raz pierwszy. Sukces powtórzył w 2002 roku. W trakcie drugiej kadencji sprzeciwił się amerykańsk­iej wojnie w Iraku, co dało mu rekordowe poparcie społeczne. Kładł też nacisk na drogie mu sprawy: jedność Francuzów, tolerancję, laickość, pomoc Afryce, ekorozwój, dialog kultur.

11 marca 2007 Chirac ogłosił, że nie będzie się starał o trzecią kadencję i wycofał się z życia polityczne­go. Stan jego zdrowia stopniowo się pogarszał. Cieniem na jego emeryturze położył się też wyrok sądowy z 15 grudnia 2011 r. Chirac został uznany winnym sprzeniewi­erzenia funduszy publicznyc­h i nadużycia zaufania w okresie, kiedy był merem Paryża. Skazano go na dwa lata w zawieszeni­u. Jacques Chirac nie zdecydował się na złożenie apelacji, ale poddał się pod osąd rodaków: „Wiedzą, kim jestem – człowiekie­m uczciwym, który zawsze pragnął tylko jedności wszystkich Francuzów, wielkości Francji i pokoju”. I o to tylko walczył. (MS)

 ??  ??
 ?? Fot. Laurent Rebours/PAP/ EPA ??
Fot. Laurent Rebours/PAP/ EPA
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland