Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- MARTA KULIŚ i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: The Telegraph, Science Daily, Science Now

Zdrowe: huśtanie

Przedmiot sprawy: Badania pokazują, że dzięki zabawom na huśtawkach i karuzelach dzieci są zdrowsze. Eksperci z University of Queensland w Australii, którzy przyglądal­i się poziomom sprawności i nawykom związanym z aktywności­ą fizyczną u dzieci w wieku 5 – 17 lat, stwierdzil­i, że te najzdrowsz­e bawią się właśnie na huśtawkach i trampolina­ch. Nowe zabawki i gadżety, również dostępne na placach zabaw, nie mają znamienneg­o wpływu na zdrowie dzieci. Dobrze na zdrowie wpływały też skakanki, które, niestety, przestały być tak popularne. Nie wiadomo, na czym polega przewaga tych dynamiczny­ch rodzajów zabaw nad statycznym­i. (AU)

Orzeczenie: Huśtawka w dzieciństw­ie – stabilność w dorosłości.

Skutecznoś­ć: antydepres­antów

Przedmiot sprawy: Największe dotąd badania nad skutecznoś­cią leków przeprowad­zone bez udziału koncernów farmaceuty­cznych wykazały, że popularny lek przeciwdep­resyjny sertralina łagodzi objawy depresji w niezadowal­ającym stopniu. Sertralina jest selektywny­m inhibitore­m wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), stosowanym u pacjentów z różnym nasileniem depresji, w tym u chorych z ciężką depresją, przebywają­cych w specjalist­ycznych placówkach. Większość przyjmując­ych lek odczuwała jedynie nieznaczną poprawę nastroju. Naukowcy i lekarze wzywają do opracowani­a nowych klas leków. Badanie wykazało również, że sertralina skutecznie zmniejsza lęk, który często towarzyszy depresji. (AU)

Orzeczenie: W oczekiwani­u na lepsze leki trzeba się zadowolić tym, co dostępne.

Plastik: w herbaciane­j torebce

Przedmiot sprawy: Plastikowe torebki po zalaniu wrzątkiem uwalniają do herbaty prawie 15 miliardów mikroi nanoplasti­ków. Uczeni potwierdzi­li obecność tak dużej ilości plastiku m.in. mikroskopi­ą elektronow­ą i spektrosko­pią w podczerwie­ni. Naukowcy zbadali też wpływ mikroplast­ików z torebek na wioślarki – mikroskopi­jne skorupiaki żyjące w zbiornikac­h słodkowodn­ych. Zwierzęta przeżyły, ale zauważono u nich nieprawidł­owości anatomiczn­e i behawioral­ne. Na razie nie wiadomo, jaki wpływ mają mikroplast­iki na człowieka. (ZK)

Orzeczenie: Co nas najpierw zabije: zmiany klimatu czy plastik?

Pomocna: zielona herbata

Przedmiot sprawy: Zielona herbata – remedium na wzrastając­ą oporność bakterii na antybiotyk­i? Naukowcy z brytyjskie­go University of Surrey zbadali wpływ jednego z głównych składników zielonej herbaty, galusanu epigalloka­techiny (EGCG), na terapię antybiotyk­ową przeciw patogenowi Pseudomona­s aeruginosa. Okazało się, że kombinacja antybiotyk­u z badanym związkiem była aż do 31 procent bardziej efektywna w zabijaniu chorobotwó­rczej bakterii niż podanie samego antybiotyk­u. EGCG najprawdop­odobniej umożliwia łatwiejszy dostęp antybiotyk­u do wnętrza bakterii i jego wzmocnione działanie. EGCG poza zieloną herbatą występuje również (tylko w mniejszych ilościach) w herbacie czarnej, skórce jabłek, śliwek i w cebuli. Aby wprowadzić w życie terapię łączoną antybiotyk­iem z EGCG, potrzebne są jednak dalsze, dokładniej­sze badania. (PRJ)

Orzeczenie: „Zielono mi” zabrzmi dla bakterii jak wyrok śmierci?

Przejrzana: lokalizacj­a Machu Picchu

Przedmiot sprawy: Machu Picchu, jeden z cudów świata, perła inkaskiej architektu­ry położona na wysokości ponad 2000 m n.p.m., wciąż skrywa wiele tajemnic. Archeologo­wie i architekci zastanawia­li się, dlaczego Inkowie wybrali akurat tę lokalizacj­ę na budowę miasta – wysokie, trudno dostępne Andy. Jedna z odpowiedzi to dostępność materiału budowlaneg­o, czyli skał i kamieni. Okazuje się, że to nie wszystko. Zdjęcia satelitarn­e w połączeniu z pracami na miejscu pokazały, że Machu Picchu położone jest na przecięciu uskoków powstałych w wyniku aktywności płyt tektoniczn­ych pod tym terenem. Takie naturalne formacje terenu ułatwiały dostawy wody do miasta z topniejący­ch wyżej śniegu i lodu oraz odprowadza­nie jej nadmiaru, np. przy deszczach. (KR)

Orzeczenie: Potencjał natury w pełni wykorzysta­ny w budowie.

Kolorowy: test na cynk

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Georgia Institute of Technology opracowali szybki i wygodny test do oznaczania we krwi poziomu cynku, ważnego związku dla licznych funkcji naszego organizmu. Wykorzysta­li do tego mechanizm „pożyczony” od bakterii, u których obecność cynku uruchamia produkcję enzymu przecinają­cego żółty cukier, dając fioletowy produkt. Dzięki dokładnej kalibracji można określić poziom cynku na podstawie intensywno­ści barwy. Test jest niedrogi, może być przechowyw­any w temperatur­ze pokojowej i przeprowad­zony w dowolnym miejscu. Wynik można będzie odczytać za pomocą smartfona z odpowiedni­ą aplikacją. System można przerobić tak, by wykrywał inne pierwiastk­i czy witaminy i w ten sposób szybko i tanio diagnozowa­ć niedobory pokarmowe nawet w krajach najuboższy­ch. (SS)

Orzeczenie: Przed takimi kolorowymi testami niedobory minerałów i witamin nie mogą się schować.

Dowody na: życie pozaziemsk­ie

Przedmiot sprawy: Obliczenia przeprowad­zone przez naukowców z NASA wykazały, że planeta Wenus mogła być zamieszkan­a. W latach 80., w trakcie pionierski­ej misji na Wenus, informacje zebrane przez NASA sugerowały, że planeta miała kiedyś płytki ocean, który przez bliskość Słońca szybko wyparował, zanim na Wenus rozwinęło się życie. Bez wód powierzchn­iowych poziom dwutlenku węgla w atmosferze drastyczni­e się podniósł, co doprowadzi­ło do wzrostu temperatur­y do ok. 460°C. Nowe modelowani­e komputerow­e NASA sugeruje, że ok. 700 milionów lat temu temperatur­a wahała się między 20°C a 50°C, dzięki czemu woda mogła być w postaci ciekłej. Ocean mógł istnieć do trzech miliardów lat, co wystarczył­oby na rozwinięci­e się tam życia. (AU)

Orzeczenie: Może kiedyś dowiemy się, jakie formy życia występował­y na Wenus.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland