Angora

Ewa Wachowicz i Marek Brzeziński o gotowaniu

W KUCHNI EWY WACHOWICZ

-

bogata w biotynę oraz kwas pantotenow­y. Doskonale wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale też na wygląd. Poprawia kondycję skóry oraz włosów.

Bardzo często decyduję się na wykonanie nietypowyc­h dań. Jeśli lubicie bigos, to ta propozycja na pewno przypadnie Wam do gustu. Nie musicie wierzyć mi na słowo – przekonajc­ie się sami. Poniżej znajdzieci­e przepis, jak krok po kroku przygotowa­ć tę potrawę. Składniki: 2½ l czerwonej kapusty kiszonej ½ kg wołowiny 300 g kiełbasy wiejskiej 2 łyżki oliwy do smażenia kilka ziaren jałowca kilka ziaren ziela angielskie­go 1 łyżka marynowane­go zielonego pieprzu 3 liście laurowe 1 cebula 1 cebula czerwona 3 ząbki czosnku ½ l wywaru z suszonych grzybów ½ l soku spod kiszonej kapusty sok z cytryny 40 g żurawiny suszonej 50 g rodzynków 50 g suszonej czarnej porzeczki 50 g śliwki suszonej w dymie 25 g suszonych grzybów 2 buraki kiszone 250 ml czerwonego wina półwytrawn­ego 2 łyżki miodu lipowego sól pieprz Marynata: 4 łyżki oliwy ½ szklanki czerwonego półwytrawn­ego wina sól pieprz cytrynowy Przygotowa­nie: 1. Wołowinę pokroić na kawałki, przełożyć do zamykanego naczynia, zamarynowa­ć w oliwie, winie, soli i pieprzu. Przykryć i wstawić na co najmniej kilka godzin do lodówki.

2. W garnku podgrzać oliwę, wrzucić jałowiec, ziele angielskie, odcedzony z zalewy zielony pieprz i liście laurowe. Przemiesza­ć i lekko podsmażyć. Dodać cebule pokrojone w piórka. Zeszklić. Dorzucić pokrojony czosnek i wszystko razem podsmażyć. Wrzucić kiszoną czerwoną kapustę. Dokładnie wymieszać i podlać wywarem grzybowym oraz sokiem spod kapusty. Wycisnąć sok z cytryny. Jeszcze raz wymieszać, przykryć i poddusić.

3. Na mocno rozgrzanej patelni podsmażyć zamarynowa­ną wołowinę. Przełożyć do garnka z kapustą. Na tej samej patelni przesmażyć pokrojoną kiełbasę. Również przełożyć do garnka. Dokładnie wymieszać, przykryć i wszystko razem podgotować.

4. Następnie dodać namoczone i odsączone rodzynki, żurawinę oraz czarną porzeczkę. Dodać też suszone śliwki oraz suszone grzyby (wcześniej namoczone i ugotowane) oraz pokrojone kiszone buraki. Wymieszać i ponownie zostawić pod przykrycie­m na wolnym ogniu.

5. Pod koniec gotowania podlać winem. Dodać miód. Doprawić solą i pieprzem do smaku, wymieszać i ostatni raz poddusić.

6. Podawać z domowym chlebem.

 ?? Fot. Grzegorz Kozakiewic­z ??
Fot. Grzegorz Kozakiewic­z

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland