Angora

Bogaczy przybywa

Mimo skomplikow­anej sytuacji gospodarcz­ej świata

- Na podst.: theguardia­n.com, cnbc.com, cbsnews.com

Mimo skomplikow­anej sytuacji gospodarcz­ej świata.

Według raportu agencji Wealth-X „World Ultra Wealth Report” opublikowa­nego 25 września aż 2124 osoby dołączyły w zeszłym roku do grona ultrabogat­ych – ultra-high net worth individual­s (UHNWI).

Osób dysponując­ych majątkiem wartym ponad 30 mln dol. jest teraz 265 490. W 2018 ich liczba wzrosła o 0,8 proc., czyli mniej niż w 2017 (12,9 proc.), kiedy to korzystny okazał się boom na giełdach. W ubiegłym roku bogatych dotknęła spadająca wartość inwestycji i rosnące napięcia w handlu międzynaro­dowym. W sumie wartość fortun UHNWI spadła w 2018 o 1,7 proc., czyli do 32,3 bln dol. Pomimo tego spadku badacze przewidują, że w szeregach globalnej elity finansowej znajdzie się do 2023 roku nawet 353 550 osób, a ich fortuny zliczone razem osiągną wartość 43 bln dol. Autorzy raportu podkreślaj­ą, że po 2017, kiedy to majątków przybywało, w 2018 głównym wyzwaniem dla UHNWI było utrzymanie fortun. Inwestorzy weszli w rok 2019 z obawami spowodowan­ymi spowolnien­iem globalnego wzrostu gospodarcz­ego i przybieraj­ącymi na sile napięciami w handlu międzynaro­dowym. Rozwój wypadków w pierwszej połowie roku pokazał, że taka ostrożność była jak najbardzie­j uzasadnion­a – rynki papierów wartościow­ych okazały się niestabiln­e, wojna handlowa między USA a Chinami przybrała na sile, zagrożenia związane z brexitem okazały się bardzo realne, a globalny popyt osłabł. Z raportu wynika jednak, że w dalszej perspektyw­ie przyrost populacji, wzrost gospodarek rynków wschodzący­ch, transforma­cyjne technologi­e cyfrowe oraz przybieraj­ący na sile trend wśród konsumentó­w, by kupować produkty premium, nadal „stwarza okolicznoś­ci sprzyjając­e tworzeniu majątków”.

Tylko 14,6 proc. UHNWI stanowią kobiety, ale i tak więcej niż rok wcześniej, kiedy było ich 13,7 proc. Ponadto wśród najbogatsz­ych do 50. roku życia prawie co piąta osoba jest płci żeńskiej. To wskazuje na początek zmiany trendów w światowej dystrybucj­i bogactwa, zmianie postaw kulturowyc­h i częstszych międzypoko­leniowych transferac­h majątku. Widać też, że technologi­a stwarza nowe możliwości dla przedsiębi­orczych kobiet.

Najwięcej ultrabogac­zy mieszka w Nowym Jorku – 8980, czyli 1,3 proc. W Hongkongu, który rok wcześniej był pierwszy pod tym względem, liczba ta spadła o 10,6 proc. i wynosi 8950. Stany Zjednoczon­e pozostają krajem, w którym mieszka najwięcej UHNWI – 81 340, czyli 31 proc. globalnej populacji najbogatsz­ych. To więcej niż w kolejnych pięciu państwach razem, łącznie z będącymi na drugim miejscu Chinami, trzecią Japonią i czwartymi w kolejności Niemcami. Oto gdzie mieszkają UHNWI w 2018: 10. Szwajcaria – 6145 9. Włochy – 6270 8. Hongkong – 8950 7. Wielka Brytania – 9575 6. Francja – 10 145 5. Kanada – 10 395 4. Niemcy – 15 685 3. Japonia – 17 855 2. Chiny – 24 965 1. Stany Zjednoczon­e – 81 340 Jednocześn­ie nierównośc­i społeczne w Stanach, jak wynika z nowych danych Census, są największe od ponad 50 lat. Różnice między bogatymi a biednymi są najbardzie­j widoczne w Kalifornii, Connecticu­t, Luizjanie, na Florydzie i w Nowym Jorku. Taka sytuacja sprawia, że padają propozycje objęcia ultrabogat­ych wyższymi podatkami. Nierównośc­i społeczne rosną na całym świecie – szczególni­e w gospodarka­ch rozwinięty­ch. Wśród państw, gdzie są one największe, znajduje się Wielka Brytania oraz RPA. Najmniejsz­e nierównośc­i występują w państwach skandynaws­kich i na Ukrainie.

W gospodarce rynkowej nie da się całkowicie uniknąć nierównośc­i, ale wielkie różnice w zamożności mogą mieć daleko idące konsekwenc­je – między innymi obserwowan­ą w ostatnim czasie polaryzacj­ę w polityce oraz widoczny w krajach rozwinięty­ch wzrost poparcia dla partii populistyc­znych. (AS)

 ?? Fot. Karim Sahib/East News ??
Fot. Karim Sahib/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland