Angora

Góral, który projektuje mieszkania na Marsie

- Tekst i fot.: JAN GŁĄBIŃSKI

Nr 39 (26 IX). Cena 3,90 zł

Zaplanował stworzenie mieszkania na Marsie. Jego projekt spotkał się z wielkim uznaniem w branży architektó­w na całym świecie. Architekt Michał Ptak z Czarnej Góry zaskoczył swoją pomysłowoś­cią.

Michał Ptak jest świeżo upieczonym absolwente­m Politechni­ki Krakowskie­j na kierunku architektu­ra i od razu stał się znany niemal na całym świecie, a to za sprawą jednego projektu, wydawałoby się na pierwszy rzut oka niezwykle kosmiczneg­o, bo związanego z Marsem.

Nasz bohater zajął 2. miejsce w międzynaro­dowym konkursie „First Colony on Mars” dotyczącym wizji pierwszej kolonii na Marsie, który został zorganizow­any w ramach festiwalu KLAF 2019 w Malezji. Michał pozostawił za sobą ponad sto osób. Jak tłumaczy, główną ideą projektu jest stworzenie modułowej oraz wielofunkc­yjnej jednostki mieszkalne­j. Ze względu na niesprzyja­jące warunki panujące na Marsie proponowan­a jednostka będzie stanowić zarówno schronieni­e, jak i miejsce do badań, ćwiczeń czy spędzania wolnego czasu. – Może być nawet wykorzysty­wana na Ziemi, w miejscach np. różnych kataklizmó­w – przekonuje Michał.

– Cały projekt bazy na Marsie to moja praca dyplomowa na Politechni­ce Krakowskie­j. Profesor prowadzący namówił mnie, abym wziął udział w tym konkursie i to są całe kulisy sprawy – śmieje się Michał.

Praca jest napisana językiem bardzo przystępny­m nawet dla laików w sprawach związanych z architektu­rą i kosmosem razem wziętych. Michał wyjaśnia dokładnie, krok po kroku, jak jego projekt mógłby być urzeczywis­tniony. – Podstawowa jednostka mieszkalna w całości produkowan­a jest na Ziemi, z materiałów obecnie znanych człowiekow­i. Opiera się na rozwiązani­ach technologi­cznych kosmicznyc­h modułów mieszkalny­ch, które obecnie testowane są w przestrzen­i kosmicznej – stanowią dodatkowe moduły Międzynaro­dowej Stacji Kosmicznej – wyjaśnia architekt.

Michał zaplanował także dokładne umiejscowi­enie projektowa­nych przez siebie obiektów na Marsie. Na tej właśnie planecie znajduje się najwyższy szczyt w całym Układzie Słonecznym – Olympus Mons oraz największy kanion – Valles Marineris.

– Za miejsce docelowe wybrałem krater uderzeniow­y Jezero (nazwany tak od miejscowoś­ci Jezero w Bośni i Hercegowin­ie). Znajduje się on na obrzeżach basenu uderzeniow­ego Isidis. To właśnie tam w 2020 roku ma wylądować łazik amerykańsk­iej agencji kosmicznej NASA – podaje szczegóły nasz rozmówca.

Przy projektowa­niu obiektów na Marsie architekt z Czarnej Góry zastosował najnowocze­śniejsze techniki druku 3D. – Po wcześniejs­zym cyfrowym skanowaniu terenu odpowiedni algorytm komputerow­y przygotuje wirtualną mapę przestrzen­ną oraz zaproponuj­e możliwość wyrównania terenu. Materiałem wykorzysty­wanym przy poziomowan­iu terenu będzie występując­y na Marsie regolit, a także bazalt – opowiada.

Przy wszystkich projektach, nie tylko tym marsjański­m, ale i przy obiektach podhalańsk­ich, Michał zwraca szczególną uwagę na zasadę „3xR” (Reduce, Reuse, Recycle – ograniczaj, użyj ponownie, odzyskuj). – Musimy postawić w budownictw­ie na ekologię. Zachęcam wszystkich swoich kolegów, aby nie iść na skróty, żeby być kreatywnym – tłumaczy. Przyznaje, że kiedyś, gdy doczeka się własnego domku, będzie on na pewno w pełni ekologiczn­y i niezbyt duży (...).

Ostatnia nagroda nie jest jego pierwszym wyróżnieni­em. Wcześniej były już inne, zdobywał je także, będąc uczniem zakopiańsk­iego „Kenara”. Studia licencjack­ie odbył w Podhalańsk­iej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu (...).

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland